Herečka Veronika Arichteva, režisér David Balda, kapela Divokej Bill a model Vojtěch Babišta se představí v Show Jana Krause.
Veronika Arichteva
Herečka, která je jednou z hvězd nového českého filmu Narušitel. Silný a napínavý příběh českého leteckého esa a jeho kamarádů je kromě jiného vyznáním bezbřehé lásky k létání. Veronika ve filmu hraje manželku hlavního hrdiny. Nedávno zazářila v poslední řadě televizní taneční soutěže, kde dotančila až do semifinále. Přiznává, že před dvěma miliony lidí u televizních obrazovek měla strašnou trému: „Já jsem velká trémistka. Mám trému i před premiérami v divadle. Ale to je tréma, která vás nesvazuje, naopak vás nakopne. Horší je to před kamerou, když mám třeba těžký text nebo točím s herci, kterých si hodně vážím. Tréma je limitující, člověk zapomíná text, nezahraje tak dobře, jak by mohl. Vlastně i proto jsem do taneční soutěže šla. Věděla jsem, že co se týče trémy, tak nic horšího než vystupovat v přímém přenosu před tolika diváky s něčím, co neumíte a v čem si nevěříte, být nemůže,“ vysvětluje svou motivaci.
V životě ale zkusila už celkem dost různých rolí – a to nejen na divadle. Hrála ve filmu, v seriálech, dělala produkční, vystupuje v komediálním triu 3v1, dokonce tři roky navrhovala plavky. Čím to, že je takhle široce profesně rozkročená? „Já toho asi chci prostě hodně zažít. Mám pocit, že když se člověk upíchne v jednom odvětví, nemůže se posouvat dál. Jsem vděčná, že mi život přináší možnosti zkusit si věci, které z toho herectví vykračují ven. I když mi to třeba nejde, tak je to signál: „OK, Verčo, tak tudy ne.“ Skoro všechno se to sice nějak točí kolem herectví, ale třeba díky tomu, že jsem chvíli pracovala jako produkční u filmu, jsem zjistila, jak to s námi mají ti produkční těžké.“
David Balda
Režisér a producent filmu Narušitel. Teprve osmnáctiletý muž svůj první celovečerní film natočil o svém dědečkovi, pplk. Vladislavu Baldovi. Bývalý vojenský pilot během služby v letectvu ČSLA zachránil před sešrotováním letoun Z-126 a jeho vzpomínky jsou základem scénáře filmu. Zachráněný stroj Z-126, zvaný Drakouš, si ve filmu Narušitel zahrál důležitou roli – jeden z hrdinů příběhu se s ním pokusí o ilegální přelet na Západ. Jak se vůbec zrodila myšlenka natočit film o letectví za Československa? „Já jsem totiž už o dědovi natočil, asi ve čtrnácti, takový krátký dokument. Létali jsme spolu po letištích, kde sloužil nebo kde létal jako instruktor, a celé mě to fascinovalo. Po nějaké době se ve mně zrodila myšlenka natočit film z leteckého prostředí a začal jsem se dědy více vyptávat. Ponořil jsem se hlouběji do životních příběhů jak dědy, tak jeho kamarádů a zjistil jsem, jak dobrá látka je to pro film a jak důležité sdělení se tím dá říct,“ říká David, který se netají tím, že lásku k létání zdědil po svém dědečkovi. Nicméně zdůrazňuje, že film není jen o létání: „Je to film o útěku za svobodou, o těžkém kontrastu mezi službou v armádě, chráněním vlasti a lásce k létání, které svobodu vlastně přináší. Film by měl nejen vzpomenout zločiny minulé doby, ale také ukázat na piloty, kteří to neměli v této komplikované době jednoduché.“
Divokej Bill
Jedna z nejvyhledávanějších koncertních kapel, u nás patří do top 10 českých kapel a letos slaví 20 let své existence. Během loňského turné je v průběhu 21 koncertů vidělo skoro 70 000 lidí. Na svém kontě mají sedm studiových alb, něco ke stu autorských písní, čtyři DVD s live koncerty, přes 260 000 prodaných nosičů a skoro 1500 odehraných koncertů, což jsou zhruba čtyři roky nepřetržitě na pódiu. Skupina vznikla z party kamarádů v roce 1998 v Úvalech u Prahy. Dodnes zde mají svou zkušebnu a pravidelně se sem vrací hrát na místní stadion pro své „domácí“ publikum.
A jak charakterizuje uplynulých 20 let frontman kapely Vašek Bláha? „Mám pocit, že to mělo a má smysl. Pocit, že člověk je sám sobě pánem a dělá to, co si vybral a co má rád, a taky určité naplnění, když se povede nahrát nová písnička nebo celé album. Odezva od fanoušků, když ‚hučej‘ pod pódiem a dají vědět, že je to baví nebo že jim nějaká naše pecka pomohla, když jim bylo těžko. Divokýmu Billovi jsme dali všichni strašně energie a času. Můj život byl z hodně velké části o tom přijít ze školy, hodit tašku do kouta a hurá do zkušebny. Den co den. Mezi našimi patnácti až dvaceti pěti lety jsme ve zkušebně v podstatě žili. Pořád mám pocit, že z tohoto období vlastně dodnes těžíme nejvíc. Je super, že po těch dvaceti letech nám zůstalo to prvotní nadšení hrát živě pro publikum. Pořád mě to fascinuje, přijde mi to nejvíc a jsem rád, že se tak stále děje a že je to naše živobytí.“
Vojtěch Babišta
Model a herec, studiu nikdy nevěnoval pozornost jako sportu, který byl u něj na prvním místě – je bývalý profesionální squashista, nejlepší hráč české reprezentace na Mistrovství světa juniorů do 19 let. V roce 2017 žil v Číně a Hongkongu, fotil, objevoval se v magazínech, předváděl na přehlídkách, točil reklamy. Jak se žije modelovi v Číně? „Nebylo to jednoduché. Nejtěžší pro mě byla ta kultura, jídlo, lidi, ale také politický systém v Číně. Je to naprosto odlišné od Evropy nebo Ameriky. Čínu jsem naštěstí střídal s Hongkongem. Tam to je pro mě jednodušší a lepší, co se týče jídla, prostředí i komunikace s lidmi, ale stále to není ono. V Asii jsem dohromady strávil skoro sedm měsíců. Dalo mi to hodně a jsem rád za tuto zkušenost, nejvíc za to, že jsem si to tam mohl projet, pracovat, podívat se, seznámit se s novými lidmi a zjistit, jak tam business chodí, a to jak v modelingu, tak v herectví.“ Menší role si zahrál v seriálu Modrý kód, Ohnivý kuře a ve filmu Dukla 61. Po boku Petra Štěpánka a Martina Stránského je tváří oděvní společnosti. „Obleky nosím opravdu rád, ale nepreferuji žádný styl. Můžete mě vidět v obleku, ale také v high fashion outfitu nebo taky jen v obyčejných džínách a tričku. Záleží, co je za den, co mě v ten den čeká, s kým se mám setkat, co všechno budu dělat, jakou mám náladu a tak.“
Připravila: Katka
Foto: Prima