Těhotenství v době koronaviru

Spousta nastávajících maminek v současné době prožívá obavy o své miminko. Zatímco je většina znepokojena nejasnými informacemi kolujícími kolem koronaviru a strachují se o své vlastní zdraví, těhotné ženy mají dvojnásobnou starost o sebe a miminko a jsou tak stavěny do nelehké situace.

Těhotenství v době koronaviru
Zobrazit fotografii v galerii

I přesto, že je opatrnost na místě, nejdůležitější ze všeho je zachovat klid, vyhnout se stresu a dbát obecných doporučeních. 


Těhotenství má být radostným obdobím každé ženy. Jak jej ale zvládat v situaci, kdy se ze všech stran valí informace o hrozivé nemoci, které podporují šíření všeobecného strachu. Je třeba si uvědomit, že psychický stav nastávajících maminek je jedním ze zásadních faktorů ovlivňujících průběh těhotenství. Důležité tedy je nepodléhat panice a zjišťovat si informace pouze z relevantních zdrojů. Nový typ koronaviru pojmenovaný Covid 19 se projevuje teplotami, kašlem a bolestí svalů. Ve většině případů však bývá průběh nemoci mírný a stejně tak to platí i u těhotných žen. „Těhotné ženy nejsou více ohroženy nákazou Covid 19 ani netrpí závažnějším průběhem onemocnění než ostatní osoby ve stejné věkové skupině,“ vysvětluje na svých stránkách Státní zdravotní ústav. 


Přenos viru na miminko se nepotvrdil

Dobrou zprávou je, že z průzkumů, které byly doposud provedeny, se neprokázalo, že by se virus Covid 19 přenášel z maminky na miminko. „Neexistuje důkaz, že by virus mohl být přenesen na nenarozené dítě v průběhu těhotenství nebo porodu,“ doplňuje SZÚ. Stejně tak přenos nebyl prokázán ani skrze mateřské mléko. Nemoc se přenáší kapénkově, dostatečná hygiena a roušky jsou samozřejmě na místě. Rozhodně ale odborníci nedoporučují zavádět opatření, která se aplikují například v Číně, tedy izolovat matku od dítěte. Naopak, odloučení miminka od matky by mohlo mít negativní dopad nejen kvůli vynechání kojení, ale také z psychického hlediska. 


Nejdůležitější je prevence 

Nastávající maminky bývají obecně náchylnější k různým nachlazením, změnám imunity, případně zápalu plic, je proto důležité, obzvlášť v této situaci, dbát na prevenci. Nosit roušky je základ. Pokud to jde, vyhýbat se veřejným místům, jako jsou obchody s potravinami, lékárny, drogerie a raději poslat jiného člena rodiny. Stejně tak platí, že je-li to možné, doporučuje se odložit návštěvu lékaře. Zároveň je nesmírně důležité dodržovat obecné hygienické standardy, případně osobní hygienu ještě zpřísnit, to znamená mýt si ruce co nejčastěji a jsem-li mimo domov, mít při ruce dezinfekční roztok či alespoň antibakteriální kapesníčky. 


Důležitá je také pestrá a vyvážená strava a dostatek vitamínů, což může být někdy obtížné. Pro dosažení komplexního přísunu minerálních látek a vitaminů, je vhodné sáhnout po doplňcích stravy. „Ideální je například GS Mamavit, který jim byl vyvinut přímo na míru a zaručuje jejich organismu kompletní a vyvážené dodání všech potřebných složek, samozřejmě včetně kyseliny listové. Obsahuje řadu vitaminů a minerálů i pro podporu imunitního systému nastávajících maminek: vitamín C, vitamin D, zinek, selen a některé vitamíny ze skupiny B (B6, B12).“ uvádí odborník na výživu těhotných MUDr. Karel Metyš. 


Chce to klid a nohy v teple 

Jak už bylo řečeno, psychický stav maminek je nejen pro hladký průběh těhotenství zásadní. Je důležité se nestresovat, nepodléhat mnohdy až panickým scénářům a zůstat v klidu a pohodě. „Naordinujte si mediální dietu. Není třeba neustále sledovat zprávy v TV, a ještě je aktivně vyhledávat na internetu. Můžete si být jisti, že nic důležitého vám neuteče. Ignorujte konspirační teorie a věnujte se i něčemu jinému, než je koronavirus,“ říká PhDr. Adam Suchý, klinický psycholog a psychoterapeut. 


Čas strávený doma je vhodné využít k relaxaci a péči sama o sebe. Ať už to bude četba nějaké zajímavé knihy, pleťová maska či masáž nohou od partnera, jakákoli příjemná aktivita pomůže ženám tuto nelehkou situaci zvládnout v klidu. Pokud se však přeci jen dostaví nepříjemné myšlenky a pocit úzkosti, je třeba je ihned zastavit. Použijte k tomu svých pět smyslů, zastavte se a jednoduše si zkuste říct nahlas nebo v duchu, co právě teď vidíte, slyšíte, hmatáte kolem sebe, cítíte a jakou chuť vnímáte v ústech. Jde o konkrétní jednoduché věci, např. vidím stůl, slyším tikat hodiny atd. Dostanete se tak do přítomnosti, dál od myšlenek a úzkosti,“ doplňuje Adam Suchý. Stále totiž platí, že jakmile se maminka bude cítit v pohodě, bude to její miminko pociťovat stejně.


Zdroj: GS

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Jaký máte názor, já mám problémy s otěhotněním a chceme s partnerem navštívit kliniku ivf. máte zkušenost i v této době?

ODPOVĚDĚT

3

Jedna moje dcera stihla porodit začátkem března. Druhá dcera a snacha budou rodit okolo 10. června. Tak mám také trochu obavy.

ODPOVĚDĚT

4

přeji moc ať se vám narodí zdravá vnoučátka a nastávajícím maminkám přeji hodně zdraví a radosti

ODPOVĚDĚT

0

Děkuji

ODPOVĚDĚT

6

všem nastávajícím maminkám přeji hodně zdraví a trpělivosti

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (5 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Znáte Reiki?

Znáte Reiki?

Reiki je japonský výraz, kterým je označována univerzální životní energie. Rei znamená v překladu univerzální...

Uspávání miminka Foto: Lucie Krajc

Uspávání miminka

V mém úvodním článku s názvem PRVNÍ MĚSÍC MÁMOU jsem popisovala své pocity, které jsem...

Jak miminko vnímá svět kolem sebe

Jak miminko vnímá svět kolem sebe

Věděli jste, že miminka po narození vnímají pouze některé barvy a nevidí tak jasně a...

Titulka pro: Těhotné ženy a bezpečná jízda v autě: co byste měly vědět

Těhotné ženy a bezpečná jízda v autě: co byste měly vědět

Doba pokročila, a tak budoucí maminky obrazně řečeno nesedí v koutě, naopak jsou velmi aktivní....

Titulka pro: Libuška Vojtková cvičí s „těhulkama“

Libuška Vojtková cvičí s „těhulkama“

Tanečnice Libuška Vojtková po prázdninách začne cvičit s budoucími maminkami. Připravuje se tak pod vedením...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

ÚNIK MOČI

Nemáte někdo zkušenost s tímhle eshopem ...

BATOH

Vybírám batoh, kde jste kupovali?

DĚTSKÝ BATOH

Kde jste sehnali kvalitní dětský batoh? Sdílejte tipy na ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz