Teplo domova dělají krbová kamna

Pokud hledáte způsob, jak vytvořit ze čtyř stěn opravdový domov, zkuste zauvažovat o krbových kamnech.

Teplo domova dělají krbová kamna
Dalších 7 fotografií v galerii

Oheň patří k lidským obydlím od nepaměti a má v nich své místo i v dnešní uspěchané době. Dříve byla kamna hlavním zdrojem tepla, bez kterého by naše babičky neuvařily oběd ani neohřály vodu na koupání. Dnes kamna často neslouží jako hlavní zdroj tepla, ale jako doplněk interiéru


Tak trochu jiné teplo 

Kdo někdy odpočíval u krbu, jistě potvrdí, že teplo „ze dřeva“ je zkrátka pocitově hřejivější, než když místnost ohřívají jen radiátory. Náš mozek si ho totiž spojí s pohledem na plamen, který vyvolá příjemný pocit uvolnění. K tomu se přidá vůně dřeva, typický praskavý zvuk a rázem máte už jen chuť dát si nohy nahoru a na chvíli si zdřímnout. 


Na kolik vyjdou krbová kamna

Krbová kamna LEVANGER. Poctivá a jednoduchá kamna od značky HAAS+SOHN s cenou okolo 16 000 Kč

Krbová kamna LEVANGER. Poctivá a jednoduchá kamna od značky HAAS+SOHN s cenou okolo 16 000 Kč


Cenové rozpětí je u krbovek opravdu velké. Obecně platí, že základní modely od ověřených výrobců začínají někde na 15 000 Kč. Existují samozřejmě i výrobky pod desetitisícovou hranicí, tady se ale vyplatí opatrnost. Aby bylo možné kamna u nás legálně prodávat a provozovat, musí je výrobce nechat otestovat ve specializované zkušebně. Testuje se zde výkon i to, jak čistě kamna spalují, tedy jak šetrná jsou k životnímu prostředí. Testování samozřejmě něco stojí, proto bývají příliš výhodné nabídky podezřelé.

Krbová kamna JONSBO od společnosti HAAS+SOHN s obkladem z přírodního pískovce vyjdou přibližně na 29 900 Kč

Krbová kamna JONSBO od společnosti HAAS+SOHN s obkladem z přírodního pískovce vyjdou přibližně na 29 900 Kč


U dražších kamen si již můžete vybírat mezi kachlovým nebo kamenným obkladem. Jejich cena se pohybuje někde kolem 30 000 Kč. Je jen na vás, jaké barvy a textury vás zaujmou. Platí, že kámen o něco lépe udržuje teplo, a kamna tak sálají ještě několik hodin poté, co oheň vyhasne. Na obklady se většinou používá přírodní pískovec nebo mastek. Přírodě nikdy zcela neporučíte, a tak má každý kámen trochu jinou kresbu. Můžete mít tedy jistotu, že vaše kamna jsou opravdovým unikátem.

Kachlová kamna SAVONA s černými kachlemi

Kachlová kamna SAVONA s černými kachlemi


Pokud hledáte širší výběr barev, můžete zkusit moderní kachlová kamna. Jedním z nich je třeba model SAVONA  od firmy HAAS+SOHN. Mezi barvami najdete jak tradiční bílou, tak i odvážnější odstíny černé nebo bordó.


Kolik místa kamna zaberou? 

Při výběru kamen myslete na to, že je třeba dodržet bezpečnostní odstupy. Největší prostor potřebují kamna zepředu – celých 80 centimetrů. Zboku a zezadu by měla mít kamna prostor minimálně 20 centimetrů. Třeba kamna o rozměru 50 × 50 cm zaberou v interiéru více než čtvereční metr místa. Kdo chce šetřit místem, může krbovky umístit do rohu. Skvěle se k tomu hodí kamna s oválným nebo přímo kulatým půdorysem.

Podkladové sklo pod krbová kamna

Podkladové sklo pod krbová kamna


Nabízí se ještě otázka, co dát pod kamna. Pokud doma nemáte dlažbu, rozhodně kamna nemohou stát přímo na zemi. Ostrůvek z dlaždic pod kamny často působí trochu zastarale, navíc se tím vždy naruší podlaha. Elegantnějším řešením je podkladové sklo. Díky němu se budou kamna doslova vznášet nad parketami. Podkladové sklo pod kamna vyjde přibližně na 1 800 Kč, jen je třeba dát pozor, aby podlaha pod ním byla rovná a čistá. Stačí malý kamínek mezi sklem a kamny a tenhle designový kousek může snadno prasknout.


Čím topit v krbových kamnech?

Dřevo do krbových kamen

Dřevo do krbových kamen


Většina kamen je stavěná v první řadě pro spalování dřeva. To by mělo hlavně obsahovat co nejméně vody. Ideální vlhkost je mezi 10 až 20 % a můžete ji ověřit vlhkoměrem. Pokud si dřevo do kamen připravujete sami, nechte ho venku alespoň dva roky vysychat. Pokud topíte vlhkým dřevem, spotřebujete ho často více. Když totiž přihodíte do ohně mokrý špalek, začne se nejprve odpařovat voda. Teprve potom začíná poleno naplno hřát. Na „vysušení“ dřeva přímo v ohni vyplýtváte spoustu tepelné energie, navíc se tím zbytečně ochlazují okolní kusy hořícího dřeva.


Jak správně topit? 

Správné topení není žádná věda. Když už máte dobře připravené dřevo, stačí jen ve správnou chvíli dostat k ohni ideální množství vzduchu. Možná si ještě vzpomenete na zatuhlé kovové páčky na dvířkách starých kamen. Jejich ovládání chce trochu cviku. Krbová kamna mají totiž tři přívody spalovacího vzduchu. Správné topení spočívá právě v tom, kdy a jaký přívod otevřít. Naštěstí jsou tu i jednodušší způsoby. Jedním z nich je třeba Easy Control  od firmy HAAS+SOHN. Všechny přívody jsou tu spojené do jednoho posuvného ovládání. Když chcete topit více, jednoduše posunete regulátor nahoru. Pokud chcete naopak kamna utlumit, stačí páčku posunout dolů.


KP
Foto: Haas + Soohn

DISKUZE K ČLÁNKU

1

Mám vás všechny ráda, ale s tímhle teda souhlasit nemohu. Já mám taky ráda krbová kamna v baráku, ale my bydlíme na horách a tady prostě potřebujeme mít hlavně kvalitní kotle. Manžel se radil s 80-ti letým pánem odkud on kotel kupoval a říkal ještě z Baška Vody.. no, to už asi dnes nebude pravda.

ODPOVĚDĚT

1

Jo s tím teda mohu určitě souhlasit. My jsme si tedy nedávno pořizovali ne krbová kamna, ale kamna peletová a to si myslím, že dává zase o trochu více smysl, než třeba klasické krbové kamna, protože pelety jsou přeci jen trochu více efektivnější a levnější než dřevo, které je docela dost často i složité na sehnání :-)

ODPOVĚDĚT

1

S tímto si dovolím trochu nesouhlasit :-) My jsme krbové kamna měli velice dlouho a z dlouhodobého hlediska po výpočtech jsme zjistili, že daleko výhodnější pro nás bude si pořídit k nám do domu tepelné čerpadlo ze stránek mastertherm. Věřte mi, ono ten krb je sice velice estetická věc, ale není to zas tak výhodné.

ODPOVĚDĚT

1

Krbová kamna jsou super. Taky si myslím, že udělají to pravé teplo domova. Samozřejmě je z nich nepořádek, ale za to to stojí. My za sebou máme teprve první topnou sezónu a ani jsme neprotopili tolik peněz, takže jsme celkově spokojení. Důležité také bylo, že vybral manžel nerezový komín z https://www.mezizenami.cz/ kde mají kvalitní nerezové komíny. Díky němu mají kamna ten správný tah.

ODPOVĚDĚT

3

Teplo domova dělá pohoda, ne krb. K čemu mě bude krb, když tam bude všeobecně nevlídno, nepohoda.

ODPOVĚDĚT

2

krb je bezva, ale ten binec, polétavý prach je všude

ODPOVĚDĚT

3

ze začátku v baráku topíme v krbu a pak v kotly

ODPOVĚDĚT

5

Nemám krb ani krbová kamna :-((

ODPOVĚDĚT

6

Máme krb :-)

ODPOVĚDĚT

3

To by se mi líbilo, ale krb bohužel nemáme.

ODPOVĚDĚT

2

Také by se mi to líbilo, ale bohužel. O krbu si mohu nechat akorát tak zdát.

ODPOVĚDĚT

2

V zimě topíme v krbu.

ODPOVĚDĚT

5

máme doma krásný krb

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (13 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: SOLO Čistící poleno

SOLO Čistící poleno

Krbová kamna vytvářejí nejen příjemné teplo domova, ale i kouzelnou atmosféru, která je nenahraditelná. Plápolající...

Titulka pro: Vlastní byt znamená jistotu ve stáří

Vlastní byt znamená jistotu ve stáří

Podle statistik ČSÚ bydlí ve vlastní nemovitosti přibližně dvě třetiny rodin. V rodinném domě žije...

Titulka pro: O víkendu do Oderské mlýnice

O víkendu do Oderské mlýnice

V sobotu 22. září 2012 se v Oderské mlýnici pojede poslední závod seriálu Kolo pro...

Titulka pro: Zima v interiéru. Vyžeňte chlad

Zima v interiéru. Vyžeňte chlad

Zima je období, kdy vládne chlad. Ten je poměrně nebezpečný hlavně z hlediska vašeho zdraví.

Titulka pro: Vzorový dům? Takhle můžete bydlet i vy

Vzorový dům? Takhle můžete bydlet i vy

Pokud uvažujete o novém bydlení a poohlížíte se po řadové výstavbě, určitě si také kladete...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

FREESTYLE KOLOBĚŽKA

Zdravím, nemáte prosím doporučení, kde objednat ...

DETOX ORGANISMU

Jakým způsobem podstupujete detox organismu ? Hrozně ráda ...

TINKTURA

Ahoj, chtěla bych se zeptat jaké máte zkušenosti s ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz