Zdraví

Test plodnosti zdarma

Sbírání kytiček

Za několik týdnů, přesněji 6. 6. 2014, u příležitosti Národního dne neplodnosti, budete mít jedinečnou šanci – zdarma si můžete nechat otestovat svou plodnost na pražské klinice asistované reprodukce IVF CUBE. Proč?

Možná je vám kolem třiceti let, máte dobře rozjetou kariéru a na dítě zatím nepomýšlíte. Jenže čas běží někdy rychleji, než bychom chtěli, a kdo ví, co bude za pár let? Předejít případným problémům a hlavně mnohým trápením však můžete i dnes, když si necháte preventivně zjistit, jak jste na tom s plodností.

Neplodnost není mýtus

Je to realita, která zasahuje čím dál více párů. „Přestože se plodnost české populace zhoršuje, mnozí lidé stále berou schopnost početí jako samozřejmost,“ říká vedoucí lékařka IVF CUBE Hana Višňová. Jenže až se pro potomka za pár let rozhodnete, může být už pozdě. Mnohem vhodnější je i v době, kdy na miminko ještě nepomýšlíte, vědět, jak na tom vlastně jste, případně dopředu odhalit případná rizika. Každý organismus je jiný; zatímco jedna žena bez potíží opravdu otěhotní třeba i ve čtyřiceti letech, jiné to štěstí nemají.

Víte, že:

Průměrný věk prvorodiček v ČR je dnes 28 let, přitom před dvaceti lety šlo o 24 let? Ale to je průměr. S přibývajícími léty se některým partnerům nedaří splnti přání mít vlastního potomka. Například se stoupajícím věkem ženy klesá počet vajíček (oocytů) a stejně tak se snižuje i jejich kvalita. Vše se děje v důsledku genetických předpokladů, ale i prodělaných infekcí či operací, své sehrává rovněž kouření, vliv životního prostředí, tělesná hmotnost a další faktory. Navíc statistická pravděpodobnost otěhotnět klesá už od 30. roku života.

Fertility Check – Test plodnosti

Je to série vyšetření, na jejichž konci budete vědět, jak jste na tom s plodností. Základní verze zahrnuje vstupní konzultaci a vyšetření kompletního hormonálního profilu ženy. Probíhá prostřednictvím opakovaných odběrů krve, z nichž se zjišťují hladiny vybraných hormonů a jejich kolísání, což může mít zásadní vliv na otěhotnění. Dále se absolvuje 3D ultrazvuk vaječníků k odhadnutí tzv. ovariální rezervy, tedy kapacity vaječníků na odhadnutí zásoby oocytů (vajíček) k oplodnění, a odborné vyhodnocení získaných výsledků. Podstoupit lze také 3D ultrazvuk dělohy, vyšetření průchodnosti vejcovodů pod 3D ultrazvukem či vyšetření štítné žlázy.

Hodnoty AMH

Neboli antimülleriánského hormonu lze vyšetřit z krve ženy a díky tomu se dá odhadnout, zda se vajíčka tvoří dostatečně, či už schopnost otěhotnění klesá. Množství AMH v krvi ženy závisí na počtu vajíček. Čím starší je žena, tím méně vajíček má k dispozici a tím nižší je i koncentrace AMH v krvi. Je-li hodnota AMH v normálním rozsahu, znamená to, že počet vajíček je dostatečný a plodnost ženy je optimální.

Spermiogram

K testu plodnosti patří i vyšetření spermiogramu muže. Důležitý je nejen jejich počet, ale také kvalita.


Běžně se za tato vyšetření platí, avšak u příležitosti Národního dne plodnosti můžete využít nabídku kliniky IVF CUBE (Evropská 423/178, Praha 6) na vyšetření zdarma, pokud se sem dostavíte 6. 6. 2014 a domluvíte si vyšetření.

Více informací najdete na www.ivf-cube.eu.

Připravila: Marcela
Foto: iStock
22. 5. 2014
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků