Zdraví

Vánoční manuál výživové poradkyně: jak si užít svátky a vyhnout se přibírání na váze

Přípravy na Vánoce vrcholí. Běháme, sháníme poslední dárky a nakupujeme jídlo, abychom si nejkrásnější svátky v roce patřičně užili. A pak už nás čeká sladkých pár dní lenošení a konzumování všech dobrot, které jsme si připravili.

Výsledek? V mnoha případech problémy s trávením, ale i kila navíc, kterých se pak budeme v lednu chtít rychle zbavit. Abyste si ušetřili takové starosti, zkuste se držet manuálu, který pro vás připravila výživová poradkyně Bc. Renata Křivohlavá.

Jídelníček na Štědrý den

Dopoledne se postěte, dejte si jen čerstvé ovoce a zeleninu. V poledne si pochutnejte na rybí polévce. Dopřejte si procházku (60 min). Dejte si kávu a můžete ochutnat 3 kousky vánočního cukroví. Večer pečená/grilovaná ryba s bramborovým pyré/grilovanou zeleninou.

Překonání nástrah

Jídelní stůl ozdobte adventním věncem, svíčkami, vánoční hvězdou a jinými dekoracemi, zbytečně však na sebe nechystejte past v podobě sladkostí a jednohubek. Na stromeček kupte kolekci, která vám nechutná nebo ji nekupujte vůbec a dejte na něj raději více vánočních koulí. Obložte se doma ovocem, z části i sušeným a oříšky natural. Bude to to, po čem sáhnete v první chvíli. Stále mějte v lednici nakrájenou misku s ovocem/zeleninou. Co můžete, nachystejte si den předem, ať celý den nestojíte u plotny a místo toho užíváte pohodu s blízkými a jíte rozumně, bez shonu.

Večírky bez úhony

Oslavy mohou úplně zhatit dietu, jsou obvykle plné rozličných pokrmů, ze kterých si můžeme vybírat, což je na jedné straně pozitivní (křupky jsou hned po ovoci a zelenině tím nejmenším zlem), na druhou stranu je lákavé vyzkoušet každou neznámou i známou dobrotu.
Připravili jsme pro vás tipy, jež vám pomohou od konzumace zbytečných kalorií.

Nikdy nechoďte na party hladoví. Ujistěte se, že během dne jste měli tři jídla a alespoň jednu zdravou svačinu. Nezobejte a svůj talířek naplňte jen jednou. Nemějte jídlo na dosah a posaďte se tedy co nejdál, především od toho, co máte ze všeho nejraději. Nikdy nestůjte ani v blízkosti bufetu. Vyhněte se pečivu, klobásám a jiným uzeninám a všemu smaženému. Vynechejte topinky s česnekem, lupínky a burské oříšky.

Spoustu energie ušetřete tím, že se vyhnete všemu s majonézou – poctivý bramborový salát a jiné. Místo toho se rozhodněte pro tvarohové/ avokádové dipy, libové hovězí maso, kuře, rybu, krevety atd. Pokud je zábava u vás doma, není žádná omluva pro to, nemít zdravé varianty občerstvení po ruce. Ovocné mísy, hummus a tzatziki, libové maso, saláty a grilovaná zelenina, oříšky. Nepijte sladké barevné limonády plné cukrů. Pokud jsou vám neustále podbízeny kanapky nebo křupky, limitujte pokušení prací – ubrousek v jedné ruce a sklenka v druhé by mělo stačit. Případně můžete pomoci s obsluhou svých přátel během večera.

Pokud jste v pokušení zobnout si kousek z nabídky sýrů, dejte přednost brie, hermelínu a eidamu před čedarem a nivou. Nezapomeňte na tanec, kterým zábavně spálíte spoustu kalorií! Pokud pijete na večírku alkohol, střídejte každý alkoholický nápoj se sklenkou vody. Nezapomeňte, že alkohol je hodně kalorický:

Víno červené suché 640 kJ
Víno bílé suché 440 kJ
Svařák 879kJ
Pivo 280 kJ
(Veškeré nápoje uvedeny ve 200 ml vzorku)

Pokud se vám na večírku stane, že to přeženete s alkoholem, vypijte po návratu domů alespoň dvě sklenice vody k rehydrataci. Kocovina není výmluva proto, aby se zabránilo cvičení. Snižte intenzitu a prodlužte dobu trvání (vyměňte běh za dlouhou procházku).

Pitný režim by měl být tvořen zejména vodou, případně čajem, a pokud bude možnost tak čerstvými zeleninovými/ ovocnými šťávami.

Vánočka ke kafíčku

Také máte ve zvyku dát si vánočku s dobrou kávou? Udělejte si radost, ale pozor – opravdu jen jeden kousek.

  • Vánočka 100g = 1350kJ

Jakou kávu máte nejraději?

Víte, kolik kilojoulů má váš šálek kávy? (Porce – 300ml)

  • FLAT WHITE= 705kJ
  • INSTANT s plnotučným mlékem = 84kJ
  • CAFÉ LATTE = 705kJ
  • MOCHA= 894kJ
  • CARAMEL FRAPPE LATTE = 1,300kJ
  • CAPPUCCINO = 690kJ

 

Autorka textu: Výživová poradkyně Bc. Renata Křivohlavá

Zdroj informací: Bc. Renata Křivohlavá
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků