Ve školce a škole na pohodu? Když dítě netrápí zácpa

Odborníci odhadují, že zhruba každé čtvrté až páté dítě má potíže s vyprazdňováním. Zatímco u těch nejmenších je problémovým obdobím učení na nočník, u starších dětí se zácpa nejčastěji objevuje po nástupu do školky či školy. Příčinou bývá nesprávná životospráva, ale i stres dítěte ze životní změny.

Titulka pro: Ve školce a škole na pohodu? Když dítě netrápí zácpa
Další 2 fotografie v galerii

Správné trávení můžete podpořit užíváním mléčné probiotické bakterie Lactobacillus reuteri Protectis v dětských kapkách BioGaia ProTectis.

Rodiče by příznaky zácpy neměli podceňovat, škodliviny nastřádané v nedostatečně vyprázdněných střevech totiž pronikají zpět do organismu a při déletrvající zácpě způsobují další zdravotní problémy. „Při funkční chronické zácpě se tělo nestačí zbavovat všech nashromážděných odpadních látek, které se začnou hromadit ve střevech a mohou tak dítěti způsobit velmi nepříjemné potíže,“ říká pediatr a alergolog Milan Matulka.

Upozorňuje, že častým projevem dlouhodobější zácpy bývají vyrážky a ekzémy, důsledek toho, že škodlivé látky nashromážděné ve střevech prostupují i kůží. Vedle zdravotních rizik se dítě potýká i s řadou stresujících situací, které mívají dopady i na jeho psychiku: má problémy ve školce či škole, s vlastním sebevědomím i při kontaktu s ostatními dětmi.


Hodně nepříjemná, velmi nezdravá

Funkční chronická zácpa bývá obecně charakterizována jako obtížné a zpravidla bolestivé vyprazdňování střev, k němuž dochází maximálně jednou za tři dny. Provází ji nadýmání, plynatost a bolesti břicha. Čím déle trvá, tím více potíží způsobuje. „Odpadní látky, respektive toxiny, které se tělu nedaří vylučovat stolicí, se mohou přes krevní oběh dostávat k životně důležitým orgánům a poškozovat je,“ vysvětluje dětský lékař.


Mami, proč to nejde?

K nejčastějším příčinám dlouhodobé funkční zácpy patří především nevhodný jídelníček a nedostatek tekutin. „Riziko zácpy se výrazně zvyšuje, jestliže dítě konzumuje hodně světlého pečiva a sladkostí, vyhýbá se ovoci, zelenině a vláknině obecně a málo pije. Obzvlášť u dětí jsou takové stravovací návyky nebezpečné, protože hrozí, že si vzniklé potíže s vyprazdňováním přenesou do dospívání i dospělosti,“ zdůrazňuje pediatr.


K zácpě přispívá také nedostatek pohybu. A pochopitelně ji ještě zhoršuje zadržování stolice, když dítě není schopno vykonat velkou potřebu jinde než v domácím prostředí.
 

Kapky BioGaia ProTectis

Kapky BioGaia ProTectis

 Zda se dítě vyprazdňuje pravidelně či nedostatečně, je ovlivněno také kondicí jeho trávicí soustavy. Pro bezproblémové zažívání je totiž podstatné zdravé prostředí v trávicím traktu, potažmo správně fungující střeva. Pro harmonizaci celého zažívacího traktu můžete dětem podávat kapky BioGaia ProTectis s probiotickou mléčnou bakterií Lactobacillus reuteri Protectis. Podporuje zrání střevních tkání, rozvoj zdravé mikroflóry a normální fungování střev. Tím, že vytváří ideální prostředí v celém trávicím traktu, zvyšuje také jeho odolnost vůči infekcím. Více na www.protectis.cz.


Zácpu nepodceňujte

Ačkoli u dětí předškolního a mladšího školního věku bývá problém se zácpou poměrně častý, nepodceňujte ho. Při dlouhotrvající zácpě totiž hrozí i poškození střevní sliznice, která je základem správného fungování imunitního systému. Vzhledem k tomu, že se až 70% imunity nachází ve střevech, může zácpa obranyschopnost organismu výrazně narušit. I proto je při zácpě důležité dbát na střevní rovnováhu a aktivitu prospěšných bakterií ve střevech.

V kapkách BioGaia ProTectis můžete dětem podat 100 milionů užitečných bakterií denně.

„Probiotické mléčné bakterie Lactobacillus reuteri Protectis se do střev dostávají živé a při osidlování střevní sliznice eliminují množení škodlivých mikroorganismů a naopak napomáhají růstu tělu prospěšných bakterií. Přispívají k harmonizaci zažívacího traktu, podporují zrání střevních tkání, správné trávení i normální fungování střev a zejména pak zkvalitňují fungování celého imunitního systému,“ shrnuje dětský lékař Matulka.

Pokud u dítěte příznaky zácpy zaznamenáte, poraďte se s jeho pediatrem. Je potřeba zabránit přechodu zácpy do chronického stádia. O něm mluvíme, pokud zácpa trvá déle než 6 měsíců. Léčba chronické zácpy je obtížnější a může trvat i řadu měsíců. 

 

Komerční prezentace
Foto: Ewopharma
8. 12. 2015

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Střídavá péče pod pokličkou

Střídavá péče pod pokličkou

Téma střídavá péče začíná být populární. Tento pojem i jeho realizace pozvolna proniká do našeho...

Titulka pro: Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Titulka pro: Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Jak vychovávají své děti rodiče úspěšných dětí

Jak vychovávají své děti rodiče úspěšných dětí

Asi každý normální rodič chce, aby se jejich děti vyhýbaly průšvihům, činily se ve škole...

Titulka pro: 10 rad pro otěhotnění

10 rad pro otěhotnění

Snažíte se otěhotnět? Někomu se to podaří hned, někdo každý měsíc netrpělivě čeká, až se...

Titulka pro: BRUMÍK A JEHO VÝLETY PO ČECHÁCH A SLOVENSKU

BRUMÍK A JEHO VÝLETY PO ČECHÁCH A SLOVENSKU

Brumík vám přináší tipy na výlety po Čechách i Slovensku. Vzít si můžete i Brumíkův...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

inzerce

ŽHAVÉ DRBY

OPAKUJÍCÍ SE ZÁNĚT MOČOVÝCH CEST

Prosím poraďte co pomáhá na vracející se záněty ...

DOBRÁ OPTIKA

Dobrý den, poradíte kam zajít vybrat nové brýle a kde mi ...

PRODLOUŽENÍ VLASŮ

Má někdo zkušenost s prodlužováním vlasů? Prosím o tip.

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz