Léto na Slapech: skvělé koupání i výlety na kole

Chcete se vykoupat, trochu pohnout kostrou a mít přírodu za zády i před nosem? Pak vítejte na Slapech, kde si dovolenou určitě užijete.

Léto na Slapech: skvělé koupání i výlety na kole Foto: Pixabay
Zobrazit fotografii v galerii

Veleznámá rekreační oblast ve středních Čechách působí jako magnet na všechny, které baví aktivnější forma odpočinku a chtějí ho strávit v přírodě. Tady totiž můžete obdivovat romantická zákoutí, krásné vyhlídky, skalní stěny a řadu dalších dechberoucích přírodních scenérií. A ještě se vykoupat na mnoha místech, slunit se na písečných nebo travnatých plážích a užít si vodní radovánky, včetně windsurfingu, potápění, plavby na jachtě či na lodi nebo raftu, případně vyzkoušet paddleboard. 


Údolní nádrž si oblíbili také rybáři, údajně patří k místům, který „tiché blázny“ těší úlovky nejen kaprů, ale i sumců, candátů či štik. Zdejší krajina nabízí pěkné pěší výlety i vyjížďky na kole a abyste měli kde složit hlavu, o to se starají zejména kempy a tábořiště rozeseté po obou stranách Vltavy. 


Genius loci 

Zásadním místem určujícím ráz Slap je zdejší přehrada, jedno z vodních děl Vltavské kaskády. Byla vybudovaná v první polovině 50. let, aby přispěla k regulaci toku Vltavy a vyráběla elektřinu, ale lidi dnes více láká, že se její okolí proměnilo v cíl dovolené, víkendu nebo třeba jen výletu. 


Oba břehy Vltavy lemují obce a známá rekreační místa, například jde o Rabyni, Skalici, Ždáň, Měřín, Nebřich, Živohošť. Například ve středisku Stará Živohošť se ubytujete v chatkách a pokojích či apartmánech, kromě jiných služeb tu mají i bazén. Nebo zkuste Marinu & Glamping Nová Živohošť (glampingové stany a karavany) či třeba Juniorcamp. V Autokempu Slapy-Skalice si vyberte, zda přespíte v chatkách, garsoniéře, ve studiu, apartmánu nebo si přivezete stan anebo dorazíte v karavanu. Oblíbený je i Autokemp Ždáň (chaty nebo vaše stany či karavany), u něhož počítejte s písečnou pláží a pozvolným vstupem do vody. 


Z hlavního města na kole i po vodě 

Zdatní cyklisté můžou vyrazit třeba i z Prahy na kolech, přes Vrané nad Vltavou, Jílové u Prahy, Zbořený Kostelec, Týnec nad Sázavou, Netvořice, Slapy, Štěchovice, Davli a zpět do pražského Podolí. Jde o trasu dlouhou asi sto kilometrů. Letošní prázdniny ale komplikuje úplná uzavírka silnice II/102 ve Štěchovicích, nicméně o víkendech si v úseku Slapy – Štěchovice můžete pomoci lodní dopravou (viz níže). A pojedete-li odjinud, možná ani dopad uzavírky nepocítíte. Naopak rodiče s menšími dětmi můžou projet třeba jen okolí obce Slapy, cyklotrasa měří asi 6 kilometrů. A pokud chcete tip na prý nejhezčí cyklovýlet v této lokalitě, doporučuje se vyjet ze zmiňované obce směr romantické údolí říčky Kocáby a pak to vzít zpět, trasa měří asi 16 km. 


Nebo se z hlavního města vydejte po vodě, víkendové plavby jsou tipem na celodenní výlet a počítá se rovněž s přestávkou na koupání. Z Prahy se vyplouvá z Rašínova nábřeží, lze přistoupit i ve Zbraslavi a předposlední zastávkou jsou právě Štěchovice. V létě na Slapech funguje také pravidelná denní linka, která každý den přepravuje výletníky od Slapské přehrady do Nové Živohošti a zpět. 


Lanový park Slapy 

Zabavit se, a ještě udělat něco dobrého pro svou fyzičku můžete také na souši, konkrétně v Lanovém parku Slapy. Nachází se nedaleko tábořiště Nebřich, poblíž se dá také dojet autem. Pokud to tu ještě neznáte, držte se nepřehlédnutelného poznávacího znamení, Živohošťského mostu. V samotném parku se vydovádí snad všechny generace, na výběr je více lanových tras jak pro dospělé, tak i pro děti. 


Hlavně ve zdraví 

Voda je v létě nadmíru lákavá, nikdy však nepřeceňujte svoje síly. Ani při koupání, ani na kánoi, raftu nebo motorovém člunu. A když už se něco stane, ihned volejte Zdravotnickou záchrannou službu (155). Jinak na Slapech aktuálně „operuje“ ZZS Středočeského kraje se svým speciálním člunem. S krajskou záchrankou spolupracuje také Vodní záchranná služba ČČK poskytující předlékařskou první pomoc, technickou pomoc na vodě i na souši a jiné služby (607 962 552). Ale my vám přejeme, abyste jejich zkušeností a profesionálního umu nemuseli vůbec využít. 


Autor: Věra Hájková
Zdroje: www.slapynadvltavou.cz, www.lodnidopravaslapy.cz, paroplavba.cz
Foto: Šárka Paluková Pixabay

DISKUZE K ČLÁNKU

2

Na Slapy jsem kdysi jezdila.

ODPOVĚDĚT

3

Nádherná příroda, ale pro mně už moc daleko...

ODPOVĚDĚT

2

byly jsme na Slapech v době růstu hub,úžasné to bylo

ODPOVĚDĚT

3

Určitě musíme někdy navštívit.

ODPOVĚDĚT

3

Slapy má mám ráda.

ODPOVĚDĚT

2

Letos dovolenou vynecháme. Pojedu do lázní.

ODPOVĚDĚT

4

SLAPY JSOU PIMA

ODPOVĚDĚT

4

PRIMA-CHYBA

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (8 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak si na dovolené opravdu odpočinout

Jak si na dovolené opravdu odpočinout

Dovolená – tolik vytoužený odpočinek a příležitost udělat si odstup od světa každodenního shonu. Často...

Cestování jako životní styl

Cestování jako životní styl

Není tajemstvím, že cestování právě zažívá obrovský boom a láká velkou většinu z nás. Není...

Jak přežít cestování s dětmi?

Jak přežít cestování s dětmi?

Těšíte se na prázdniny? Sluníčko, pohoda a trochu toho odpočinku. Ale víte, že občas je...

Bulharsko pláže

Ideální rodinnou dovolenou s malými dětmi si užijete na Slunečném pobřeží

Dovolená u Černého moře je vhodná pro rodiny s dětmi. Ceny za ubytování, jídlo a dopravu...

Soutěž o cestovní bavlněné podkolenky Avicenum TRAVEL 310

Soutěž o cestovní bavlněné podkolenky Avicenum TRAVEL 310

Léto je období dovolených. Zahraniční cesty jsou lákavé a celkem snadno se smíříme s dlouhými...

Titulka pro: Táta je jen jeden

Táta je jen jeden

V extrémních situacích se odhalí lidské charaktery. Ať už drama dopadne jakkoli, leckomu to může...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

TIP NA DÁREK

Co byste poradili jako dárek pro sestru, po těch letech už mi ...

PITNÁ VODA

Máte někdo filtr na pitnou vodu? Chtěli bychom si ho pořídit ...

OPRUZENÁ KŮŽE

Co vám pomáhá?

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz