Blogy

Zápisník zhýralé matky: hra na schovávanou s nebezpečným koncem. Se slabostí je potřeba bojovat, ne ji skrývat.

Sbírání kytiček

Hra na schovávanou před sebou samou či před světem má mnoho podob a vedou k ní různé důvody.

Abychom my ženy uvolnily regulační mechanismy a popustily uzdu starostem, které nás svazují, jsme schopné dělat různé voloviny. Relaxačními nástroji, po nichž sáhneme nejčastěji, jsou jídlo a alkohol. Pokud je začnete ukrývat před světem nebo maskovat jejich konzumaci, dá se říci, že máte seriózní problém. 

Záchvatové jedení, kterým se ženy často snaží navodit dojem pohody, bezpečí, zklidnění či doplnit chybějící energii, končí v lepším případě tělem, obaleným v tukovém sarkofágu, v horším případě nemocí zvanou obezita. Důsledek popíjení alkoholu a stavy opilosti mohou mít nejen dramatičtější průběh, mohou mít fatální následky. Opíjení se jídlem nebo alkoholem může získat ještě nebezpečnější rozměr v momentě, kdy zjistíte, že své démony skrýváte před okolním světem. 

V uplynulých týdnech se mi několik klientek svěřilo s tím, že mají tendence skrývat svoji slabost. Vede je k tomu nejčastěji strach a stud. Výsledkem je vždy určitá verze sebepoškozování, jako je např. nadměrná konzumace jídla, alkoholu, kouření či bezhlavé utrácení peněz. Většinou si ženy časem přijdou na to, že se ocitly na scestí a dokážou pojmenovat pocity, které je svedly. Co však neumí, je nalézt příčinu. 

Vědí, že řeší negativní emoční rozpoložení, zejména vnitřní prázdnotu, pocit osamění, smutek, vztek a nespokojenost, nevhodným jídlem a alkoholem. Co jsou tedy důvody takového bezhlavého jednání?

Strach z konfliktů 

Žena, která pije třikrát až čtyřikrát týdně, se stává závislou. Alarmující stav nastane, když pije potají a láhve s alkoholem schovává či maskuje. Moje klientka říká: „Polilo mě horko, když manžel našel láhev vína, kterou jsem zahrabala na dno sportovní tašky.Proč tam bylo“, ptám se. „Protože si ráda dám skleničku a mému muži to vadí“. A po hodině koučinku zjišťujeme, že víno je poslední kapka. Manžel je morous, kterému vadí kde co, všechno komentuje a rád vyvolává konflikty. Žena si vínem potají dodává odvahu a snáze snáší jeho trudovitost. 

Stud

Jiná klientka mi sdělila: „Muž se vysmívá mojí slabé vůli, když ráno začnu se zdravým stravováním a večer, naprosto bez energie a polomrtvá dojídám po dětech svačiny. Vždycky to komentuje a mně je nepříjemně, že jsem opět selhala. Takže to dělám radši tak, že mlsám potají. Třeba včera jsme jela do lahůdek nakoupit občerstvení pro návštěvu. Koupila si dva chlebíčky a doslova je vdechla potají v autě“. Co sedělo potom? „Sice chlebíčky nikdo nekomentoval, ale já mám výčitky vůči sobě, protože si lžu a chovám se jako puberťačka“. 

Vzrušení, nerovnováha a závislost 

Nadměrná konzumace všeho škodí. Alkohol a nezdravé jídlo vyvolávají v mysli nerovnováhu. Zkraje člověk ani nevnímá, že se s ním děje něco špatně. Může mít i pocit vzrušení a jisté rebelie. Jenže tato opakovaná a většinou nepromyšlená dobrodružství končívají mnohdy v ordinacích lékařů a u rozvodových právníků. 

Jak se k tomu postavit čelem? 

Nejdůležitější je rozpoznat včas příčinu toho, proč si vlastně škodíme a uvědomit si, že s námi není něco v pořádku. Protože vdechovat potají jídlo a přihnout si z láhve vína, čouhajícího ze sportovní tašky, není v pořádku. Hned dalším krokem je vyhledat informace, radu či odbornou pomoc. Oslovte specialistu, se kterým si sednete a pojmenujete nahlas své démony. Může vám významně pomoci s otevřením skříně, vytažením kostlivce a trénováním odolnosti vůči jeho vábení. Pro začátek postačí, když se s nimi nebudete v té skříni schovávat.

Autor: Mentální kouč Petra Krajčinovič
Zdroj: bykrajcinovic.cz
Foto: Edit B. Photo

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků