Blogy

Zápisník zhýralé matky: Nenaplněná očekávání

Plánovat a těšit se je zdravé. Zároveň si s tím však můžeme způsobit zklamání a otrávit sebe i okolí, pokud se naše představy nenaplní.

To jak v případě, že jsme tvůrci svého vlastního plánu, který nevyjde tak jak jsme si namyslely. Býváme zklamané, že jsme do svého záměru napumpovaly čas, energii, sílu a nápady a vrátilo se nám minimum z toho, co jsme investovaly. Tak i v případě, že náš záměr měl naplnit někdo druhý, což už je od podstaty blbost. 

Kde se vzala očekávání a proč v nás vyvolává negativní pocity, když se nenaplní? 

Naše očekávání se často odvíjí od předchozí zkušenosti a přání, která jsme si vizualizovaly v kombinaci s pocity, s nimiž počítáme při naplňování cíle. Časem se z nich vytvořily nevědomé vzory. Některé z nás mají jasnou představu o tom, jak věci mají vypadat a pak býváme rozmrzelé, když tomu tak není. Pokud jsme lucidní a zralé ženy, víme, že ne vždy jdou události podle našich představ. Mnohem důležitější, než řešit momentální emoce, je naučit se pracovat s tím jak na to, když „věci nedopadnou“ podle našich představ. 

Jak naložit s tím, pokud se naše očekávání splní jen zčásti? Co dělat, když máte samy pocit, že jsme nenaplnily očekávání druhých, přesto že jsme přesvědčené, že jsme do jejich realizace vložily tunu energie a stovku dobrých úmyslů, know-how a lásku? 

• Nic víc, než racionálně zhodnotit situaci. 

• Ideálně zasednou a udělat swot analýzu. 

• Najít a pojmenovat slabá místa a silné stránky. 

• Pracovat s nimi. 

Sama jsem musela změnit přístup, abych mohla dělat svou práci ve velkém měřítku. Jedním z důvodu změny mentálního nastavení u mě byl fakt, že nechci být příliš zklamaná nepříjemnými reakcemi. Proto neočekávám, jen přijímám. Z praxe vím, že jedním z největších problémů současné společnosti je pohodlnost. Nechceme nic zařizovat a chceme, aby se věci děly. Mnoho lidí touží nebýt zodpovědní za dění ve vlastním životě a rádi se nechají vést. 

Zrovna minulý víkend jsem pořádala víkendový kurz pro ženy se cvičením a vařením v duchu FIT a FRESH programu. Po mnoha zkušenostech s pořádáním kurzů, seminářů, webinářů a eventů jsem se nastavila do „bezočekávacího“ modu a dobře jsem udělala. Každá žena má jiné nároky a představy, a ne všechny jako organizátor naplníte. Zejména to, aby se věci děly podle představ třech desítek žen, kdy každá z nich má úplně jiný názor a úhel pohledu. Důležité je mít pod kontrolou závazky, které jste slíbily naplnit a skutečně jim dostát. 

Ze zkušenosti můžu doporučit dělat vše podle svého nejlepší vědomí a svědomí. Záměrně neříkám na maximum, tím jsem totiž dlouhodobě brzdila flow já. Mohla jsem se rozkrájet, dřela jsem na doraz, a když výsledky nebo reakce okolí na ně byly vlažné nebo nedej bože záporné, měla jsem pocit, že jsem k ničemu. 

Nikdy nemůžete vědět jaká očekávání mají ti druzí. Každý z nás má jinak nastavené mentální filtry a představte si, že i větu – Pes jede na kole. – vnímá každý jinak. Třeba teď zrovna čtete Zhýralku, kterou máte v oblibě a toto téma se vás nedotýká a nebaví vás. Nebo jste si řekla, tenhle blog moc nemusím, ale dám mu šanci a ejhle, zrovna jsem se tématem a zpracováním trefila do vašeho vkusu nebo očekávání.

Pamatujme na to, že se i doba výrazně změnila. Žijeme v jiném světě, než byl ten, který si pamatujeme ze včerejška. S realističtějšími očekáváními a záměry snáze přijmeme i nepříznivou realitu. Notabene, když ovlivňujete tisíce žen a chcete zůstat příčetné. Jak říká jedna moje klientka – to je velkej X-faktor!

Autor: Petra Krajčinovič
Foto: Edit B. Photo

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků