Kariéra

Jak zvládnout pracovní vypětí a stres

Sbírání kytiček

Nevíte, kde vám hlava stojí, diář máte přeplněný termíny a na stole před vámi se pořád kupí nové a nové úkoly? Začínáte být podráždění a práci, kterou jste dřív milovali, zničehonic nesnášíte? Tak pozor!

Podceňovat příznaky přepracování a dlouhodobého stresu se nevyplácí. Na pár dní nebo týdnů můžete sice své tělo přemluvit ke spolupráci a předstíranému pracovnímu nadšení, zahráváte si ale s rizikem, že „vyhoříte“. Vyzkoušejte proto pár šikovných tipů, díky kterým si s takovými „náladami“ lépe poradíte a nastartujete v sobě novou energii.

Naučte se říkat „NE“

Ač to zní velmi jednoduše, bývá to pro mnohé to nejtěžší. Pokud máte své práce nad hlavu, rozhodně další úkoly odmítněte. Vysvětlete svému nadřízenému, že v tuto chvíli máte jinou práci, kterou musíte dokončit. Pokud trvá na tom, že nové záležitosti musíte vyřešit právě vy, domluvte se spolu na prioritách a tedy, že něco z toho, na čem nyní pracujete, odložíte.

Nestyďte se požádat o pomoc

Pokud nestíháte, či si s něčím nevíte rady, nepanikařte a zbytečně nad tím neztrácejte drahocenný čas. Nikdo není vševědoucí a každý se občas může dostat do situace, ze které nevidí cestu. Požádejte kolegu či nadřízeného o pomoc. V týmu se vám může podařit problém vyřešit daleko rychleji, než kdybyste se s tím trápili sami. Řešením může být i výměna úkolů. Domluvte se, že vy za kolegu uděláte něco jiného, když on vyřeší váš úkol.

Zorganizujte si den

Určete si priority na každý pracovní den a těch se držte. Nedělejte více věcí najednou, ale postupujte systematicky. Nemusíte například odpovídat okamžitě na všechny emaily. Nejdříve dořešte to, co aktuálně děláte. Pokud něco opravdu „nehoří“, tak odpověď klidně pár hodin počká. Velké úkoly si systematicky rozdělte na menší, abyste viděli, jak pokračujete a měli jasnou představu o tom, co už máte hotovo a co ještě zbývá.

Udělejte si přestávku

Pokud chcete být v práci efektivní, nezapomínejte na pauzy. Uvařte si kávu, či čaj. Snězte svačinu, či si zajděte na oběd. Změna prostředí vám pomůže pročistit hlavu a může vám pomoci se podívat na věci z jiného úhlu. Jen těžko něco uděláte, když budete od rána sedět u stolu a budete hladoví. Únava se dostaví o to dřív. Pomoci k lepšímu soustředění může i protažení. Někdy stačí se jen projít k tiskárně.

Nezapomínejte na zdraví

Pokud máte za sebou hektické období, myslete na sebe. Musíte si odpočinout a načerpat nové síly. Nikdo nevydrží pracovat pod tlakem celý rok bez přestávky. Jsou chvíle, kdy chodíte do práce a z práce za tmy, protože je to nutnost, ale nemělo by to být rutinou. Dříve nebo později se totiž vaše tělo ozve s následky. Podle Americké psychologické asociace (APA) pracovní stres a přepracování pak často ústí ve zdravotní potíže, jako je vysoký krevní tlak, úzkost, nespavost, migrény nebo pracovní vyhoření.

Naučte se relaxovat

Myslíte, že je nutné se to učit? Samozřejmě, řada z nás totiž skutečně nedokáže vypnout. Jak začít? Rozhodně si nenoste práci domů a najděte si příjemný způsob, jak se po práci uvolnit. Zkuste třeba sport, při kterém si pročistíte hlavu. Stejně dobře může fungovat i procházka se psem, setkání s přáteli či knížka v ruce. Myslete na to, že máte svůj soukromý život.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.apa.org/topics/healthy-workplaces/work-stress
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků