Otálení při očkování proti „klíšťovce“ je jen jednou z chyb. Jaké další v souvislosti s klíštětem děláme?

Když jsme byli malí, každou chvíli jsme chytili na louce nebo v lese klíště a nikdo z toho nic nedělal. Zakáplo se olejem, vytočilo se, a bylo to. To se ale nyní změnilo.

Otálení při očkování proti „klíšťovce“ je jen jednou z chyb. Jaké další v souvislosti s klíštětem děláme?
Zobrazit fotografii v galerii

O tom, že klíště se může přisát i v městském parku nebo na zahradě a že přenáší nemoc s trvalými následky, klíšťovou encefalitidu, se často píše. Víte o klíštěti vše důležité, nebo se ještě máte co učit?


1. To, že máme klíště, podceňujeme 

Je pravdou, že když jsme byli malí, o klíšťové encefalitidě a lymeské borrelióze téměř nikdo nevěděl. Počet případů těchto onemocnění se ale stále zvětšuje. Méně, než tisíc případů u klíšťové encefalitidy za rok se může zdát málo. Ale jen do doby, kdy někdo z našich známých nebo blízkých zůstane kvůli klíšťové encefalitidě dlouhodobě ochrnutý nebo má jiné vážné zdravotní komplikace. Rodina i kamarádi nemocného se poté nechávají hromadně očkovat. To už je ale pozdě. 


2. Nejsme očkovaní, nebo s očkováním otálíme 

Zatímco lymeskou borreliózu je možné léčit antibiotiky, v případě klíšťové encefalitidy, která je virového původu, antibiotika použít nejde. Česká republika je přitom v počtu případů klíšťové encefalitidy na prvním místě v Evropské unii. 


Očkování proti klíšťové encefalitidě využívá 29 % lidí. Základní očkování se skládá ze 3 dávek s tím, že vakcína začne chránit 14 dní po té druhé. Na tu je běžně čas po 1 až 3 měsících od první dávky. Protože klíšťata jsou aktivní při teplotě nad 5 stupňů Celsia, přichytit se mohou už v březnu a dubnu. Jednoduché počty ukážou, že čas na návštěvu praktického lékaře, a nebo očkovacího centra kvůli klíšťové encefalitidě je už v lednu. 


3. Před klíštětem se chráníme jen při cestě do lesa, a to pouze repelentem a dlouhými kalhotami 

Zatímco dříve jsme se klíšťat báli hlavně při dovolené v lese nebo na louce, nyní musíme počítat s tím, že klíště se může přisát téměř kdekoli. Není nic výjimečného, pokud si klíště „přineseme“ z parku nebo dětského hřiště. Klíšťata totiž nežijí na stromech, jak si mnoho lidí myslí. Číhají na nás spíše v keřích nebo ve vysoké trávě. „Ochrana repelentem a dlouhé nohavice nejsou 100% ochranou a často nás ani nenapadne používat je ve městě,“ říká MUDr. Hana Cabrnochová, praktická lékařka pro děti a dorost z Prahy. 


4. Klíště špatně odstraňujeme 

„Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš.“ Rčení, které je pravdivé bohužel i v případě, kdy nám zkušenost z dětství může ublížit. Odborníci se vytrvale snaží opravovat chybný způsob odstranění klíštěte. „Klíště stačí zakápnout dezinfekcí a vyviklat. Děti se často bojí pinzety, tady je možné použít i vlhký konec vatové tyčinky namočený v mýdle. Tím stačí přes klíště přejíždět a simulovat tak viklavý pohyb,“ radí MUDr. Cabrnochová. Jen pozor, klíšťová encefalitida i lymeská borrelióza se mohou přenést i při pouhém odstraňování klíštěte, pokud ho rozmáčkneme. 


5. Nevíme, co s ním 

Upalování klíštěte je dalším z mýtů spojených s tímto parazitem. Přitom ho stačí pouze spláchnout do toalety zabalené v papíru. Obavy, že znovu vyleze, jsou zbytečné. 


Patříte k těm, kteří posílají klíště na vyšetření do laboratoře? Náklady na vyšetření zaměřené na borrélie a klíšťovou encefalitidu jsou zpravidla 1 000 až 2 000 Kč, zatímco při očkování proti klíšťové encefalitidě je cena jedné dávky, včetně aplikace přibližně 940 Kč a navíc část hradí pojišťovny v rámci preventivních programů. „Samotný pozitivní výsledek z laboratoře také nic neříká o tom, že opravdu došlo k nákaze. Proto odborníci považují vyšetřování klíšťat za zbytečné,“ říká MUDr. Cabrnochová. Navíc je důležité si uvědomit, že u klíšťové encefalitidy je možné pouze mírnit příznaky, na tuto virovou nákazu lék neexistuje. Stejně tak vám nepomůže informace o tom, že klíště bylo pozitivní na lymeskou borreliózu. Pro lékaře jsou důležité projevení symptomů a výsledky rozboru krve.


Komerční prezentace
Foto: iStock

DISKUZE K ČLÁNKU

3

Nechávám se očkovat v pravidelných intervalech už přes 20 let a do lesa chodím řádně "namazaná".

ODPOVĚDĚT

3

Klíšťata neradno podceňovat. Letos jsme byli očkovaní a příští rok se dáme zase.

ODPOVĚDĚT

3

ještě nejsme naočkované

ODPOVĚDĚT

2

Jsme naočkovaná celá rodina.
Přestože trávíme v lese hodně času, tak letos se nám klíšťata oproti jiným rokům všem vyhnula.

ODPOVĚDĚT

3

Protože jsem celé léto na chatě, dala jsem se očkovat a přesto si mě klíště našlo. Mám tam kočičku a ta letos měla strašně klíšťat i když jsem ji kupovala kapky. Zatím jsme to přežily obě.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (5 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Klíšťata útočí

Klíšťata útočí

Teplé počasí nás láká do přírody. Ať už se jedeme projet na kole nebo jdeme...

Titulka pro: Pozor na klíšťata: radí přední český parazitolog

Pozor na klíšťata: radí přední český parazitolog

O klíšťatech a očkování toho bylo napsáno spousta, takže mnozí lidé pouští rady o očkování...

Titulka pro: Lymská borelióza: jak před ní ochránit psa nebo kočku?

Lymská borelióza: jak před ní ochránit psa nebo kočku?

Máte doma čtyřnohého mazlíčka? A záleží vám na jeho dobré kondici? Pak nezapomeňte, že přichází...

Titulka pro: Zajděte na „včeličku“

Zajděte na „včeličku“

Injekce není zrovna nic příjemného, ale není na škodu si občas nějakou dobrovolně nechat píchnout....

Řízená detoxikace: řeší zdravotní problémy z celostního pohledu

Už nějaký čas se věnujeme řízené detoxikaci. Zjistili jsme, že jde o systém velmi komplexní...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

DEKORACE ONLINE

Dobrý večer, poradíte prosím, kde mají na internetu hezké ...

JAKÉ KOUPIT OŘÍŠKOVÉ MÁSLO?

Dobrý den, nemáte prosím doporučení na kvalitní ...

DOPLŇKY STRAVY

Dobrý večer, poradíte prosím jaké doplňky užívat pro ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz