Zdraví

Zpátky k povinnostem v dobré kondici: tipy, jak podpořit paměť a koncentraci

Sbírání kytiček

Před námi je konec prázdnin. Dá se na návrat k povinnostem nějak nachystat? Čím se dá podpořit paměť a koncentrace?

Problémová paměť a koncentrace 

Známe to nejspíš všichni. Šli jsme pro něco do jiné místnosti a zapomněli pro co. Chtěli jsme se na něco podívat na internetu a v ten moment nám to vypadlo. Dnešní svět je plný vábniček pro naši pozornost a k výpadkům paměti takto dochází u mladých i starších. Není nutné hned pomýšlet na demenci nebo Alzheimera. Pokud se nám ale problémy dějí častěji, přijde vhod si osvojit strategii, která změny struktur a funkce mozku pozitivně podpoří. 

Čas na přátele 

Když se řekne ,,zlepšování paměti”, asi nás napadnou jen samé ,,vážné” činnosti, jako je luštění křížovky. Kognitivní (poznávací) výhody ale přináší i život plný přátel. Vztahy totiž stimulují mozek. A my lidé jsme společenští tvorové, kteří nemohou prospívat izolovaně. Interakce s ostatními je výborným druhem mozkového cvičení. Nic se nemá přehánět, i čas o samotě je důležitý, aktivní sociální život ale přináší spoustu energie a podnětů pro mozek.

Trénink mysli 

Čemu se nevěnuje pozornost, to postupně upadá. Nemůžeme očekávat, že budeme svěží, když se nejraději válíme na gauči a místo aktivity vše pasivně přijímáme. Dlouhý život a duševní pohoda stojí za tu námahu. Zkoušejte následující: 

Soustřeďte se – pokud něčemu nedáme dostatečnou pozornost, náš mozek si to nezakóduje. 

Navazujte na to, co už víte – naše mysl tvoří jakousi datovou síť. Lépe si udržíme to, co vztáhneme k něčemu známému. 

Rozumějte hlavně základním myšlenkám – Učíte-li se něco komplikovaného, začínejte od píky a hledejte souvislosti. 

Zapojujte více smyslů – souvislosti s barvami, texturami, vůněmi a chutěmi jsou účinné pro dlouhodobé zapamatování. 

Procvičujte, co už znáte – opakování je matka moudrosti a tento fakt opravdu platí. 

Používejte mnemotechnické pomůcky – indicie jakéhokoliv druhu umožňují informace spojovat a snáze si pamatovat. 

Strava jako palivo pro mozek 

Mozek si můžete udržovat v kondici nejen tréninkem paměti, ale také správnou výživou. Co tedy jíst? Doporučují se sacharidy, které se považují za skutečný „motor“ pro mozek. Jezte rýži, chleba a těstoviny, abyste získali pro nervové buňky pořádnou dávku energie a elektrické impulsy mohly perfektně řídit vaši aktivitu. 

Speciálně pro mozek jsou nezbytné nenasycené omega 3 mastné kyseliny. Ty mohou zpomalit mentální pokles související s věkem a pomáhají také proti depresím. Nedostatek Omega 3 je spojován s poruchami učení. Najdete je v tučných rybách jako je třeba losos, makrela nebo tuňák. Další vhodnou potravinou jsou borůvky a další sytě zbarvené bobule, které obsahují antokyany. Jedná se o rostlinné sloučeniny s protizánětlivými a antioxidačními účinky. Působí proti oxidačnímu stresu a zánětům, stavům, které mohou přispívat ke stárnutí mozku. Mozku prospívá i konzumace dýňových semínek, ořechů, hořké čokolády a zeleného čaje. 

Smích 

Říká se, že smích je nejlepší lék. Pro mozek a paměť to platí stejně jako pro tělo. Smích totiž stimuluje spoustu mozkových oblastí. Smějte se sami sobě. Když někde slyšíte smích, zkuste se k němu přidat. Sdílejte čas se zábavnými lidmi. Čtěte si vtipy. Je tolik věcí, které jsou milé a hravé. 

Aerobní cvičení 

My víme, každý na cvičení není. Pro dlouhodobé zdraví je ale důležité se občas zapotit. Proč? Cvičení pomáhá okysličovat mozek a mimo jiné snižuje riziko poruch vedoucích ke slábnutí paměti. Také podporuje činnost hormonálního systému a koriguje množství stresových hormonů. Co je ale obzvlášť důležité je také skutečnost, že stimuluje nová spojení neuronů. Tak hurá do cvičení, která rozproudí krev! Patří mezi ně třeba běhání (ale i rychlá chůze), tanec nebo plavání. 

Přestávky 

Pravděpodobně znáte tento scénář – jistý čas na něčem pracujete a najednou se naše pozornost začne toulat. Snažíte se s tím bojovat, ale nemůžete se soustředit. Produktivitu pak střídá stres, že začínáte být ve skluzu a práci nedoděláte včas. Pro návrat koncentrace přitom stačí krátká přestávka. Udělejte si ji hned, když ucítíme známky únavy. Stačí se napít, udělat pár kroků, podívat se na chvíli z okna, zkrátka dát si 5 osvěžujících minut něčeho zcela jiné aktivity. 

Kvalitní spánek 

Za nedostatek koncentrace často může chybějící odpočinek. Občasná spánková deprivace je nepříjemná jednorázově, pravidelné ponocování však ovlivňuje náladu i výkonnost v dlouhodobém horizontu. Délka nočního spánku je sice ryze individuální, obvykle ale je jako minimum považováno 6 hodin. Kvalitu spánku podporuje vypnutí všech obrazovek hodinu před spaním a jejich vystřídání za klidnou hudbu, teplou koupel nebo knihu, nižší teplota v ložnici a spánková pravidelnost (ideálně usínat i vstávat ve stejnou dobu). 

Připravila: Katka Soušková

Zdroje: goodie.cz, healthline.com, ncbi.nlm.nih.gov, webozdravi.cz
Foto: Pixabay

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků