Bezpečnost dětí na horách

Ačkoli letošní zima je velice proměnlivá, milovníci (nejen) lyžovačky rádi stráví alespoň pár dnů na horách. Jestliže se chystáte vyrazit i s dětmi právě teď, třeba o zimních prázdninách, myslete na jejich pohodu i bezpečí.

ilustrační obrázek
Zobrazit fotografii v galerii

Někdy i zdánlivé maličkosti můžou sehrát velkou roli. Proto jsme ta nejdůležitější doporučení konzultovali s fyzioterapeutkou Mgr. Majou Špiritović z pražského Revmatologického ústavu.

1. Poprvé na lyžích?

Pokud jste tuto sezonu ještě nelyžovali, nezapomeňte, že nejprve je třeba nechat seřídit lyže odborníky. Potomek od loňska určitě zase o něco povyrostl, rovněž dochází ke změně váhy, a tomu je třeba přizpůsobit vázání.

2. Přilba na lyže chrání

Není to zbytečnost, bez přilby byste děti vůbec neměli pustit na svah, ať už s lyžemi, snowboardem nebo třeba i jen se sáňkami či boby. Považujte ji za dobrou prevenci otřesu mozku, poranění lebky a nebudeme daleko od pravdy, když řekneme, že mnohdy dokonce zachránila (nejen) dětem život.


Pokud se vydáte na zledovatělý svah, přidejte potomkům chrániče kolen a loktů, jež se jinak běžně používají při bruslení. Opět se bavíme o prevenci, která eliminuje následky úrazů. A nejde jen o zlomeniny, zhmožděniny kloubů a měkkých tkání také bolí, a někdy i více.

3. Oblečení bez mučení

Lehké elegantní bundičky pro děvčátka nebo svetřík s postavou Spidermana u kluků vypadají sice pěkně, ale pro pobyt na horách nestačí. Při výběru oblečení je prvořadá funkčnost. Oděvy ze speciálních tkanin odvádí pot, takže nedochází k promočení spodního prádla, jež může vést k prochladnutí organismu. Současně také myslete na větruodolnost zvoleného oblečení.


A rukavice? Mnohé děti si rády hrají se sněhem jen tak, bez rukavic, i když mají zkřehlé prsty. A což teprve, jdou-li lyžovat, bruslit nebo sáňkovat. Rukavice chrání před prochlazením prstů a do jisté míry zmírňují i následky případných úrazů.

4. Jako oko v hlavě

Potomci nejsou vždycky nadšení, když jim nechcete dát volnost, naopak je máte stále „u ruky“, nebo alespoň na dohled. U malých dítek to však jinak nejde. Potenciální rizika často číhají i u lyžařských vleků, ať už jde o nastupování, vystupování, případně jejich podjíždění. Stejně tak je třeba dodržovat bezpečná pravidla při sjíždějí svahů na lyžích i snowboardu. Jděte dětem svým vlastním dobrým příkladem, aby viděly, jak se mají správně chovat, a na případná nebezpečí je upozorněte předem.

5. Voda je chrání

Nezapomeňte, že dětský organismus je více náchylnější k případným problémům, jež by mohly vzniknout většími ztrátami tekutin v důsledku pocení nebo vylučování kůží volnými částmi těla. Proč? Organismus vašich ratolestí totiž obsahuje více vody. Proto je nutné, aby děti při pobytu venku měly v tomto ročním období dostatek teplých nápojů – zejména pokud trávíte na sněhu delší čas. Tím je totiž chráníte před prochladnutím a také před vyčerpáním.

6. Pozor na slunce

Možná jste to už zažili na vlastní kůži, když jste podcenili sílu horského slunce. A protože si dodnes pamatujete nepříjemné spáleniny, upozorníte děti: i slunce, které není téměř vidět, vyzařuje paprsky. Navíc dětská pokožka je jemnější než kůže dospělých. Proto před každým odchodem ven dětem nakrémujte obličej a rty přetřete balzámem či lojem. A právě balzám nebo jelení lůj byste měli mít stále při sobě.


Připravila: Marcela
Foto: iStock
13. 1. 2016

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

ilustrační obrázek

Střídavá péče pod pokličkou

Téma střídavá péče začíná být populární. Tento pojem i jeho realizace pozvolna proniká do našeho...

ilustrační obrázek

BRUMÍK A JEHO VÝLETY PO ČECHÁCH A SLOVENSKU

Brumík vám přináší tipy na výlety po Čechách i Slovensku. Vzít si můžete i Brumíkův...

ilustrační obrázek

Bav se a pomáhej s Oriflame

Kosmetická společnost Oriflame, Nadace Terezy Maxové dětem a obecně prospěšná společnost Spolu dětem druhým rokem...

ilustrační obrázek

Jak na dětskou obezitu? Můžou za tlusté děti rodiče?

Nebezpečný trend jménem dětská obezita se šíří v posledních letech přímo raketovým tempem. Lékaři varují,...

ilustrační obrázek

Třetina českých dětí se ve volném čase nudí!

Jak žijí dnešní školáci? Co je zajímá a jak tráví svůj volný čas? Na takové...

ilustrační obrázek

Naučte děti používat moderní technologie

Obklopují nás prakticky na každém kroku, takže se nemůžeme tvářit, že se netýkají dětí. Mobily,...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

inzerce

ŽHAVÉ DRBY

TĚHOTENSTVÍ

Dobrý den, dámy jak jste prožívali těhotenství? Byla vám ...

KVALITNÍ ŠKOLNÍ BATOH

kde pořídit školní batoh

CLIP - IN VLASY (BRNO)

Ahoj, nemáte někdo zkušenost s těmito clip - in vlasy ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz