Stres z prostředí města a špatná strava mohou mít pro psa fatální důsledky

V městském prostředí působí na psy neustálý sled stresových situací. Až čtyřikrát vyvinutější psí smysly jsou permanentně vystavovány silnému hluku, znečištěnému ovzduší, nepřirozenému terénu a dalším negativním podnětům.

ilustrační obrázek
Zobrazit fotografii v galerii

Následný oxidativní a fyziologický stres, který u psů vzniká, působí destruktivně na jejich organizmus. Navíc více než pětina chovatelů (22,08 %) dává podle exkluzivního průzkumu pro společnost Royal Canin psům zbytky lidské stravy. Když se tyto dva faktory zkombinují, hrozí psům nepříjemné zdravotní problémy.

Více než polovina obyvatel městských sídel vlastní alespoň jednoho psa, ukazuje exkluzivní průzkum, který si nechala zpracovat společnost Royal Canin. Ovšem městské prostředí není pro čtyřnohé společníky ani zdaleka ideální. „V hustě zalidněných oblastech působí na psy obrovské množství stresových faktorů. Pes má čtyřikrát vyvinutější čich i sluch než člověk a zároveň na větší vzdálenosti vidí značně rozmazaně a hůře rozlišují barvy. Orientace ve znečištěném prostředí plném hluku je pro psy velmi náročná. Život je pro ně neustálá překážková dráha. Čenich mají prakticky v přímém kontaktu s výfuky aut, musí se naboso pohybovat po nepřirozeně tvrdém a často chemicky ošetřovaném prostředí,“ uvedl MVDr. Ladislav Smatana a dodává: „Do tohoto nezdravého životního stylu se pak promítá i fakt, že podle posledního výzkumu více než pětina chovatelů krmí nebo dokrmuje psy lidskou stravou, které není trávicí systém psů přizpůsoben. Z toho všeho pak vznikají nepříjemné zdravotní problémy, jako jsou poruchy trávení, poruchy imunitního systému, problémy s kůží a se zuby, v horším případě i degenerativní poruchy mozku, různá nádorová onemocnění a podobně.“ Nejlepší prevencí proti zmiňovaným potížím je podle Smatany vhodně vyvážená psí strava.

Nabízí ji společnost Royal Canin, která nově uvedla na trh speciální řadu krmiva s názvem Lifestyle Health Nutrition. Ta je uzpůsobena podle životního stylu, jaký psi vedou. Nabízí nově tři druhy produktů. Indoor Life pro psy, kteří tráví většinu času doma a vykazují minimum tělesné aktivity, Sporting Life pro ty, kteří naopak žijí velmi aktivním sportovním životem a zcela unikátní řadu Urban Life zaměřenou právě na zvířata žijící ve městském prostředí.

Unikátní novinkou je Urban Life, řada speciálně vyvinutá pro potřeby psů žijících v městském prostředí. „Do této řady krmiva je přidáván hydrolyzovaný rybí protein, který psy uklidňuje, podporuje zdravou mozkovou funkci a odbourává fyziologický stres, který vzniká v neočekávaných situacích, jako je střet s cizím psem, s cizím člověkem a podobně. Takzvaný oxidativní stres, který je způsobován zejména znečištěným prostředím, tlumí antioxidanty,“ uvádí Smatana a dodává: „Na základě klinických testů je prokázáno, že už po čtrnácti dnech užívání krmiva Royal Canin Urban Life se v krvi takzvaných městských psů výrazně snižuje hladina stresového hormonu kortizolu. Psi pak mnohem lépe vyhodnocují stresové situace, jsou klidnější a vyrovnanější.“

Řada Indoor Life je přizpůsobena psům, kteří vykazují nízký výdej energie. Podle průzkumu téměř 35 % psů majitelé pouze venčí. Oproti tomu řada Sporting Life je určena pro psy s vysokým výdejem energie. Výzkum uvádí, že více než 18 % psů zapojují majitelé do sportovních aktivit (běh, kolo), 5,3 % psů se věnuje speciálnímu psímu sportu (agility, frisbee atd.). 

Podle Smatany je důležité uvědomit si, že zatímco člověk ocení pestrou stravu, pes miluje stereotypy. Rozhodně psovi a jeho trávicímu traktu nikterak neprospěje „obohacování“ stravy o lidské pokrmy, což podle průzkumu dělá více než 22% dotazovaných. „Pes potřebuje nutričně vyváženou stravu doslova šitou na míru. Pokud bude pes odstávat pravidelně granule vhodné pro jeho rasu, věk, velikost a v neposlední řadě životní styl, nebude muset být ničím jiným dokrmován. I v hektickém městském prostředí pak povede zdravý a spokojený život,“ uzavírá Smatana.

Připravila: Katka
Foto: Canin
3. 12. 2014

DISKUZE K ČLÁNKU

1

Já žiju na vesnici, v rodinném domě s velkým dvorem a zahradou a tak se nebojím, že by pejsek trpěl nedostatkem pohybu.

ODPOVĚDĚT

5

To je pravda.Pes potřebuje výběh

ODPOVĚDĚT

2

moje fenka je 3roky a sní vše,pravda je že občas dostane i nějakou lahůdku/je to vlčák/je moc hodná dobrý hlídač

ODPOVĚDĚT

0

to je fakt,pejsi na vesnici jsou zdravější.-)

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (4 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

ilustrační obrázek

Soutěž o Lego Duplo

„Mamí, proč má tygr pruhy? A můžu si ho pohladit?“ Jestli jste někdy vzali vaše...

ilustrační obrázek

Show Jana Krause – Markéta Hrubešová, Milan Peroutka a Pavel Stopka

Herečka Markéta Hrubešová, herec Milan Peroutka a zoolog Pavel Stopka se představí v Show Jana...

ilustrační obrázek

Soutěž o kvalitní krmivo pro morčata VERSELE LAGA

Máte doma domácího mazlíčka a hledáte pro něj to nejlepší krmivo? Podívejte se na stránky...

ilustrační obrázek

Zvířátka za nákup v Albertu: postavte si svou vlastní zoo

Mají vaše děti rády zvířátka? Pak je určitě potěší nová kampaň v Albertu s názvem...

ilustrační obrázek

IVASAN - nová generace dezinfekčních přípravků určených pro chovatele

Správnou očistou a dezinfekcí kotců, přenosek, klecí, voliér a terárií může chovatel velmi významně snížit...

ilustrační obrázek

JAK SE VYPOŘÁDAT S BLECHAMI JEDNOU PROVŽDY?

V našich zeměpisných šířkách se stala největším problémem v populaci psů a koček blecha kočičí,...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

inzerce

ŽHAVÉ DRBY

TĚHOTENSTVÍ

Dobrý den, dámy jak jste prožívali těhotenství? Byla vám ...

KVALITNÍ ŠKOLNÍ BATOH

kde pořídit školní batoh

CLIP - IN VLASY (BRNO)

Ahoj, nemáte někdo zkušenost s těmito clip - in vlasy ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz