Zdraví

10 rad pro otěhotnění

Sbírání kytiček

Snažíte se otěhotnět? Někomu se to podaří hned, někdo každý měsíc netrpělivě čeká, až se objeví druhá čárka. Poradíme vám, jak postupovat, aby se vaše šance na otěhotnění zvýšily.

1. Zdraví v oblasti pánve

Pokud se bavíme o tom, abychom ženské tělo co nejvíce vyčistili a nastartovali zdravé procesy v těle, je nutné se podívat na detoxikaci. Jak říkají lékaři tradiční čínské medicíny: „ Tlusté střevo je druhá hlava člověka, jen když je střevo čisté a zdravé, může být celé tělo zdravé“ Již v bibli se píše o blahodárných účincích pravidelného čištění trávicího traktu, hlavně tlustého střeva. Dnešní sedavý styl života, mnoho sladkého, bílého pečiva a mléčných výrobků, nedostatečný pitný režim, skoro žádný pohyb zapříčiňuje doslova ucpávání našeho tlustého střeva, kde se vytváří toxiny postupně zabíjející naše tělo. Za léta praxe mám velké úspěchy s klientkami, které pravidelně podstupují tzv. hydrocolon terapii a pak správnou skladbou stravy a cvičením otěhotněly, i když to celé roky nešlo.

2. Odstranění parazitů a plísní z těla

V dřívějších dobách se normálně předávalo z generace na generaci vědění o technikách, jak své tělo pravidelně očisťovat od různých parazitů, plísní, larev, motolic, červů apod. Bohužel dnešní doba o tomto moc neinformuje. Faktem ale je, že stravou, vzduchem, vodu, dotykem se do nás dostávají různé „potvůrky“ nebo zárodky. Existuje mnoho studií, kde je prokázáno, že pokud tělo pravidelně nezbavujeme parazitů a plísní, v našem těle se rozvíjejí choroby až se tělo postupně zahubí. Nyní máme mnoho technik, jak tělo zbavovat těchto „vetřelců“. Úžasná látka je např. extrakt z grepových jadérek (60 % extrakt) v kombinaci s plazmovým generátorem, chlorelou a standardizovaným extraktem z česneku. Vše by se mělo naplánovat a konzultovat s odborníkem na detoxikaci. Ze své praxe vím, že i přemnožení parazitů zabraňovalo otěhotnění.

3. Blahodárné čínské a indické cvičení

Bez pravidelného pohybu nemůže být tělo vitální, plné energie a zdravé. Nemusí jít pouze o pohyb, který většina lidí zná z fitness center. Úžasné účinky má pro tělo cvičení z řady čínské a indické medicíny. Své klienty učím cviky staré i několik tisíce let, které skvěle fungují. Nemusíte být sportovně zvyklý člověk. Existují cviky na podporu správné činnosti tlustého střeva a díky tomu bude střevo lépe fungovat, bude zdravější a čistější.

 

Další řady cvičení jsou zaměřeny na jednotlivé orgány, harmonii svalového napětí, prokrvení tkání a proudění životní energie. Cvičení zabere pár minut a každý den tím velmi podpoříte své zdraví. Moji klienti si vždy pochvalují jednoduchost a proveditelnost i v práci nebo na parkovišti během služební cesty. Pokud budete chtít, rád Vám další cvičení ukážu.

4. Strava a její vliv na otěhotnění

Žena toužící být těhotná by se měla zajímat o zdravý životní styl minimálně jeden rok před plánovaným otěhotněním. Zhruba za jeden rok se dovede tělo kompletně vyčistit a také se buňky zvládnou plně „přeprogramovat“. Samozřejmě to závisí na předchozím životním stylu ženy a jejím dosavadním zdraví. Strava ovlivňuje zdraví člověka z největší míry. Každý den své tělo postupně zabíjíme nebo naopak navozujeme ozdravné a regenerační procesy a tělo mládne (ovlivňujeme tzv. biologický věk). Jako prvním začneme detoxikací těla. To rozebereme níže. Jde to ruku v ruce s úpravou stravy. Je potřeba omezit a postupně vynechat sladkosti a sladké nápoje. Pít hlavně neperlivou filtrovanou vodu. Jako další bychom se měli zaměřit na náhradu bílého pečiva za celozrnné žitné, nejlépe kváskové. Kravské mléčné výrobky je nejvhodnější vyměnit za kozí v BIO kvalitě nebo je nekonzumovat vůbec. Z hlediska masa je vhodné se držet maximálně 4 porce za týden, u krevní skupiny A bych doporučil klidně jen jednou za týden formou čerstvé ryby. Určitě nedoporučuji kuřecí maso ze supermarketu, pouze z domácí ekologické farmy( nejlépe na doporučení). Také je vhodné seznámit se se zdravými náhrady masa. Pokud žena sportuje, existují i zdravé tyčinky bez přidaného cukru, bez „éček“ a taky živé, nebol-li zpracované do 42 stupňů tzv. raw kvalita. Stejné je to i s proteinovými koktejly.

Z hlediska podpory správného zažívání je vhodné se zaměřit na konzumaci kvašené zeleniny (např. kysané zelí v BIO nebo domácí kvalitě). Pro své blahodárné působení na tělo jsou známé zdravé oleje jako makadamový, lněný, konopný, mandlový. Ty zařaďte jako zálivky do čerstvých salátů. Do teplé kuchyně zařaďte kromě olivového také červený palmový olej a kokosový olej. Nezapomínejte ani na nesolené ořechy jako para, kešu, mandle, vlašské. Ke každému jídlu jezte zeleninu, díky které budete snižovat glykemický index vaší stravy, budete šetřit slinivku břišní a taky nebudete tolik přibírat na tuku. Udělejte si s pestrosti a barevnosti vaší stravy každodenní návyk.

Poslední věc ohledně stravování. Kousejte důkladně a jezte pomalu. Strava se lépe stráví a vaše tělo nebude tolik zatíženo toxickými látkami vznikajících během špatného trávení stravy. Nepřejídat se je samozřejmé. Nejezte stále. Nechte své tělo vytrávit, tzn. jezte maximálně každé 3 hodiny, ne dříve.

5. Zeleninové šťávy

Léčivá síla čerstvých zeleninových šťáv byla objevena již ve 30. letech 20. století. Šťávy jsou plné vitamínů, minerálů, fytoživin, antioxidantů a enzymů, které omlazují naše tělo. Hlavně se velmi rychle vstřebávají. Pracujte s co nejširší škálou ovoce a zeleniny. Pokud si dáte každý den 03- 0,5 dcl čerstvých šťáv z 5-ti druhů ovoce a 5-ti druhů zeleniny velmi podpoříte své zdraví, regenerační schopnosti těla a snadnější početí.

6. Skvělé potraviny pro ženy

Příroda je úžasná v tom, jaké plodiny má ve svém portfoliu. Pokud se chceme zaměřovat na zdraví ženského těla, zařaďme do svého jídelníčku extrakty z Drmku a Ploštičníku. Také nezapomínejme na sojové výrobky. Hlavně doporučuji Tempeh, což je fermentovaný sojový sýr. V knize 150 nejzdravějších potravin na světě od Jonnyho Bowdena je tempeh uveden jako potravina velmi vhodná pro ženy díky vyrovnávání ženských pohlavních hormonů. Konzumujte ho optimálně 3 x týdně. Další velmi vhodná rostlina je zelený ječmen. Pomáhá s celkovou acidobazicitou těla ženy, resp. působí na tělo silně zásadotvorně. Pokud se podíváme na živočišnou říši matky přírody, jsou tady por nás připraveny omega-3 mastné kyseliny, nebo-li „rybí tuk“. Pro zabránění rozvoje zánětlivých onemocnění, povzbuzení regenerace, podpory nervového systému a také otěhotnění je důležité zařadit každý den tyto doplňky. Výrobců doplňků stravy je mnoho. Různé kvality i ceny. Pokud si chce normální člověk koupit doplněk stravy, zbývá mu jen několik možností. Buď se nechá ovlivnit reklamou, nebo si nechá doporučit nějakého výrobce od přátel, nebo si zaplatí nezávislého výživového specialistu a kouče zdravého životního stylu a nechá si od něj zpracovat analýzu trhu z hlediska doplňků stravy pro něj vhodných.

7. Ovlivňování početí kvalitou potravin

Každý se může naučit, jak porozumět etiketám výrobků, jejich složení a také kategorii špatných „éček“. Pokud tomu nebudu rozumět, nechávám se pouze ovlivňovat reklamou a barevností etiket, ale ne fakty a znalostmi. Hlavně byste se měli vyhýbat potravinám s těmito „éčky“:
E 102 Tartrazin
E 104 Chinolinová žluť
E 110 Žluť SY
E 120 Košenila ( kyselina karmínová)
E 122 Azorubin
E 123 Amarant
E 124 Ponceau 4R
E 127 Erythrosin
E 129 Červeň Allura AC
E 131 Patentní modř V
E 132 Indigotin
E 133 Brilantní modř FCF
E 154 Hněď FK
E 155 Hněď HT
E 249 Dusitan draselný
E 250 Dusitan sodný
E 251 Dusičnan sodný
E 252 Dusičnan draselný
E 284 Kyselina boritá
E 285 Tetraboritan sodný
E 950 Acesulfam K
E 951 Aspartam
E 952 Kyselina cyklamová a její sodná a vápenatá sůl( cyklamáty)
E 954 Sacharin
E 955 Sukralosa
E 961 Neotam
E 962 Sůl aspartamu-acesulfamu

Je to jen pár „éček“, stačí se je naučit nebo nosit v tabulce sebou na nákupy. Vaše zdraví a otěhotnění za to stojí. Pokud budete věřit reklamám a výrobcům potravin, že jim jde o vaše zdraví, pak necháváte své zdraví, a tím i „naladění“ organismu na otěhotnění, v jejich rukách. A to chcete?

8. Reflexní masáž

Své klienty učím, že celkové zdraví, a tím i příprava těla na otěhotnění, je o harmonickém přístupu k tělu z hlediska detoxikace, stravy, pohybu, relaxace a meditace, bylinek a také stimulace energetických drah. Na těle máme mnoho bodů, dle tradiční čínské medicíny, které souvisí s činností jednotlivých orgánů. Terapeut reflexních masáží nebo akupresury dovede pozitivně „naladit“ proudící energie v těle a tím se také podpoří otěhotnění.

9. Myšlení a psychické bloky

První, co s klientkami řeším, je jejich vztah k sobě samým, zda se mají rády, jaké měly dětství, jaký vztah měly se svými rodiči nebo praprarodiči. Pokud zjistíme určité okolnosti, kdy si žena uvědomuje, že bylo v minulosti něco v nepořádku, začínáme „odblokovávat“ stavy podvědomí. Bez toho se nedá postupovat dál. Pokud tělo funguje na základě nevyřešených problémů, stresů a traumat (které si ani nemusíme uvědomovat), nemůže být dlouhodobě zdravé a otěhotnět se ve většině případů nemusí vůbec podařit.

Mnoho žen, když chtějí otěhotnět, začnou mnohdy být příliš vystresované z toho, zda vše vyjde, co se vše musí zařídit, co to bude za starosti, zda jsem již připravená apod. Místo pozitivního myšlení se z života stane běh za jediným cílem = otěhotnět. Takto nastavená psychika není vůči tělu zdravá. Život ženy, když plánuje početí miminka, by měl být plný pohody, radosti, lásky, díků, vděčnosti a emoční stability. Ve své praxi ženy učím komplexnímu a vyváženému přístupu ke svému tělu. Rovnováha mezi psychickou a materiální podstatou zdraví = správně „nastavené“ tělo k otěhotnění.

10. Úžasná síla lásky

Upřímná láska, která je dávána, ale i přijímána, je mocnější, než si mnozí z nás myslí. Ti, kdo s touto nádhernou emocí dovedou pracovat a využívat její sílu uvnitř svého těla, budou dlouhodobě zdraví, vitální a pozitivní. Zrození nového života je zázrak. A jak jinak než z lásky by měl vzniknout nový život.

Věřím, že jsem vám mohl ze své praxe předat několik málo cenných rad. Já jsem vděčný za to, že jsem „poslíčkem“ těchto vědění a šířím je mezi lidi, kteří se sebou chtějí něco dělat a nenechat nic náhodě.

Autor: Ing. Martin Škába
Výživový specialista a kouč zdravého životního stylu www.skaba.cz
Foto: iStock, Martin Škába

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků