Ačkoliv se lidé saunování věnují po staletí, relax ve finské sauně stále doprovází omyly, které mohou i zabíjet. Ujistěte se, že některou z nejčastějších chyb neděláte při saunování i vy a zjistěte, jak si odpočinek v sauně správně užít.
1. Pivo je tekutina a ty se musí doplňovat
Omyl: Obecná poučka říká, že v sauně musíte doplňovat tekutiny. Dvě piva jsou litr tekutin a to přece musí stačit, ne? Opak je pravdou. Alkohol dehydratuje a zvyšuje krevní tlak. V kombinaci s horkem tělo zbytečně namáháte. Pokud si relax v sauně nechcete okořenit mdlobami, alkoholu se raději vyhněte.
Jak správně na to: Při saunování vypotíte až půllitru tekutin. Před návštěvou sauny proto vypijte 2 až 4 sklenice vody a tekutiny doplňujte i během saunování. Při pocení v sauně ztratíte také hodně soli, proto si při odchodu ze sauny zobněte třeba slaný preclík.
2. Bez plavek do sauny nelez
Omyl: Z bazénu rovnou do sauny. A plavky nechat, aby vás někdo nevykoukal. Ačkoliv je posezení v plavkách možná pohodlné, škodíte jím nejen sobě, ale i ostatním saunujícím.
Jak správně na to: Plavky odložte a zahalte se do ručníku nebo suchého prostěradla. Pokud se bez plavek neobejdete, dbejte na to, aby vždy byly suché. V mokrých plavkách se množí bakterie, které zvlášť ženám mohou způsobit nepříjemné zdravotní komplikace.
Z mokré látky se také v horku odpařuje vzduch. Tím se suchá finská sauna mění na parní kabinu, což ostatním saunujícím nemusí být po chuti. Pro stydlíny jsou v každé sauně vyhrazené hodiny jen pro dámy či pány. Řešením je také domácí sauna, v níž se potkáte jen se svými nejbližšími.
3. Čím déle, tím lépe
Omyl: Možná si myslíte, že časem stráveným v sauně se násobí její účinky. Čas ale není to, oč tu běží. Pro saunování je mnohem důležitější pravidelnost, než čas nahřívání – dlouhý pobyt v sauně vám může dokonce ublížit.
Jak správně na to: Při každé návštěvě sauny si dopřejte 3 až 4 saunovací cykly. Při jednom cyklu zůstaňte maximálně 15 minut, v začátcích je prospěšná i pětiminutová návštěva. Mezi každým cyklem relaxujte stejně dlouhou dobu, kterou jste v sauně strávili a po posledním cyklu si dopřejte odpočinek v dvojnásobné délce. Dbejte na pravidelnost a do sauny choďte alespoň 1× týdně.
4. Bez ledové sprchy to nejde
Omyl: Když neskočím do ledového bazénu, sauna nebude správně fungovat. Je pravda, že bez ochlazení se po sauně neobejdete, nutně na sebe ale nemusíte převrhnout ledové vědro. Masivní schlazení vám v extrémním případě může přivodit šok, zvlášť pokud máte problémy se srdcem.
Jak správně na to: Po sauně se ochlaďte ve sprše. Vlažnou vodou zchlaďte nejprve nohy, aby si tělo začalo zvykat na změnu teploty. Poté umyjte celé tělo a postupně teplotu snižujte až na studenou vodu. Nezapomeňte na hlavu, která zadržuje nejvíce tepla. Pokud si saunu bez studeného bazénu nedokážete představit, dejte si po ledové náloži i vlažnou až teplou sprchu, abyste tělo aklimatizovali. Nikdy se také neumývejte mýdlem a to ani po odchodu ze sauny. Sauna otevírá póry a nešetrné mýdlo by mohlo kůži podráždit.
5. Sauna zničí rýmu
Omyl: Možná si říkáte, že horko uvolní dutiny a rýma bude hned pryč. Rýmičku a další nemoci je sice nejlepší vypotit, nikoliv však v sauně, ale v posteli. Horko tělo unavuje, ucpané dutiny se rozbolaví a vy se nejen neuzdravíte, ale také nakazíte ostatní.
Jak správně na to: Do sauny nikdy nechoďte s rýmou, virózou a už vůbec ne s chřipkou či angínou. Pomocí sauny se ale proti bacilům obrňte. Pravidelné saunování působí jako prevence proti nemocem, pomáhá lépe snášet letní vedra i zimní mrazy a má pozitivní vliv na vaši psychickou pohodu.
Návštěva sauny v 10 krocích
Pivo, plavky či ledový bazén nejsou jediným omylem, který saunující dělají. Vyvarujte se chybám a dodržujte pravidla správného saunování:
1. Vypijte 2 až 4 sklenice čisté vody a dejte si malou svačinu.
2. Osprchujte se, osušte a zahalte se do čistého a suchého prostěradla.
3. Nepoužívejte tělové krémy a sundejte si všechny šperky.
4. V sauně se posaďte na osušku, a pokud začínáte, sedněte si na nejnižší stupeň.
5. Zůstaňte maximálně 15 minut.
6. Ochlaďte se ve sprše. Nejprve zchlaďte nohy vlažnou vodou, poté se osprchujte celí a postupně snižujte teplotu až na studenou vodu.
7. Osušte se a čtvrt hodiny relaxujte na lehátku a pijte vodu.
8. Opakujte 3 – 4 saunovací cykly.
9. Po posledním saunovacím cyklu si dopřejte alespoň půlhodinový relax, pijte a dejte lehkou svačinu.
10. Osprchujte se bez použití mýdla.
Nejlépe si saunování užijete v klidném prostředí, kde se maximálně uvolníte. Ideální je domácí finská sauna, která vám poskytne soukromí a prostor na odpočinek bez vyrušení. Obraťte se na tradičního českého výrobce saun SaunaSystem. Zkušení odborníci vám postaví saunu přesně podle vašich představ, vybavenou kvalitními rakouskými a německými technologiemi.
KP
Foto: Saunasystem