Zdraví

Bílkoviny při hubnutí jako jeden z nejdůležitějších aspektů

Každý z nás má nějakou představu o ideální postavě. Většina lidí touží po shození několika kilogramů. Nelze se tomu divit, kdo by nechtěl vypadat skvěle? Velmi důležitou roli při hubnutí hrají především bílkoviny. Právě na ně se zaměříme v tomto článku.

Co jsou to bílkoviny a proč je potřebujeme? 

Bílkoviny představují sloučeniny, jejichž základem jsou řetězce molekul, konkrétně aminokyselin. Právě ony jsou základním stavebním kamenem lidského těla. Jsou z nich složeny například orgány, šlachy či pokožka. Fakticky jsou to aminokyseliny, které dokážou prostřednictvím hormonů a enzymů řídit chod celého lidského organismu. Lidské tělo potřebuje ke správnému chodu celkem 21 aminokyselin. Celkem 12 si organismus dokáže vyrobit bez problémů sám a 9 je zapotřebí získat z potravy. 

Konkrétně se jedná o: 

– izoleucin,

– histidin,

– valin,

– treonin,

– tryptofan,

– fenylalanin,

– metionin,

– lyzin,

– leucin. 

Hlavním motivem pro příjem bílkovin jsou ony esenciální aminokyseliny. Potřebujeme je mimo jiné i pro dostatečnou regeneraci organismu. Bílkoviny potřebujeme přijímat i v případě, že necvičíme nebo nemáme nějakou tělesnou aktivitu. Nemusí jich být ale tolik. Je třeba také poznamenat, že starší lidé s absencí pohybu přicházejí k mnohem vyšší svalové ztrátě, něž ti, kteří se hýbou dostatečně. Je jasné, že po šedesátém roku věku budete svaly ztrácet, nicméně díky dostatku pohybu a potřebném příjmu bílkovin se tento proces může poměrně solidně zpomalit. My se proto podíváme na ideální zdroje samotných bílkovin. 

Optimální zdroje bílkovin pod drobnohledem

Množství a kvalita bílkovin, které přijmeme, se často podceňuje. Důležitou roli hrají hlavně živočišné bílkoviny. Pro sportovce a lidi mající dostatečné množství potřebného pohybu jsou určitě živočišné bílkoviny důležitější. Jen pro představu, takový kuřecí řízek nabídne kolem 20 gramů bílkovin, zatímco stejné množství brokolice pouze 3 gramy. Markantně se logicky liší také obsah aminokyselin. Rostlinné bílkoviny většinou neobsahují dostatek esenciálních aminokyselin. Určitě se jim ale není třeba vyhýbat. 

Optimální je jejich kombinace s živočišnými. Velmi důležitá je především čerstvost potravin. Můžete si být jistí, že když si vyrobíte vlastní burgr, bude z hlediska obsahu bílkovin mnohem lepší než takový, který dostanete v nějakém fast foodu. 


Kolik bílkovin bychom měli získat z jednoho jídla? 

Otázka zní, kolik bílkovin přijímat. Dříve se hovořilo o tom, že lidský organismus dokáže přijmout během jednoho chodu maximálně 20 gramů bílkovin. Dokonce to tvrdil v jedné ze svých knih také Arnold Schwarzenegger. Dnes se ví, že každé tělo je na tom z hlediska příjmu bílkovin úplně jinak.Každý organismus potřebuje jiné množství bílkovin. Je jasné, že třeba takový zápasník vážící kolem 100 kg potřebuje mnohem více bílkovin než krasobruslař vážící okolo 50 kg tělesné hmotnosti. 


Různé bílkoviny se rozkládají v odlišných časových relacích. Třeba takový proteinový nápoj strávíte mnohem rychleji, než vajíčka či hovězí maso. 


Kolik bílkovin přijímat za den, abychom hubli? 

Maximální bílkovinné stravování je ideální jak pro spalování tuku, tak i pro ochranu svalstva a proti únavě. Během spalování tuku byste měli přijmout zhruba 2 až 2,2 gramů bílkovin na 1 kilogram hmotnosti.


Rozhodli jste se pro pití nějakého známého proteinového nápoje při cvičení? 

Kdy a jak ho ale pít? Proteinoví blázni hovoří o tom, že bez něj nedají ani ránu. Pomoct by vám měl prakticky vždy. Někdo by také mohl napsat, že stačí dva proteinové nápoje denně a jste zasycení. Ani jedno tvrzení není ideální. Běžně se hovoří o tom, že se vyplatí dát si proteinový nápoj po cvičení. Mnohé studie hovoří o tom, že pít proteinový nápoj po cvičení, před nímž jste proteiny přijali v jakékoli podobě ve stravě, je zbytečné. Optimální volbou je syrovátkový protein před tím, než začnete cvičit. 


Více spolehlivých informací o cvičení a hubnutí naleznete na fitnessrevolution.cz

Zdroj obrázku: Alexander Prokopenko / Shutterstock.com

Komerční prezentace


Diskuze: příspěvků