Stěžujete si na nedostatek světla? tak pozor: stejné to bylo vloni a totéž vás čeká zase příští rok. Lepší je postavit se zimním splínům čelem a zabojovat se svými nešvary.
Nepodléhejte vlivům počasí a snažte se udělat pro sebe něco dobrého. Jde to, ale nic není zadarmo. Každá změna vyžaduje vaše úsilí.
Negativní myšlenky vyměňte za dobré
Proměňte špatné myšlenky v dobré. Je to velice snadné; vůbec to nesouvisí s tím, jak se momentálně cítíte, ale jak chcete, aby vám bylo. Za hodinu, zítra, za týden. Neříkejte si, co všechno jste před svátky nestihli, naopak začněte s tím – co zvládnete už tento týden. Třeba se každé ráno řekněte, že vás čeká pěkný den. A ke každému úkolu, s nímž tak trochu bojujete, přistupujte s nadšením (když zvládnete jeden, do dalšího se už pustíte s větší radostí). Hlavně si nyní nestanovujte vysoké cíle; oním „úkolem“ může být třeba to, že si po letech obnovíte průkaz do knihovny a půjčíte si knížku, kterou jste si už dávno chtěli přečíst. Nebo že se pustíte do malování v bytě, avšak začnete tou nejmenší místností. Nebo se konečně objednáte k lékaři.
Jděte ven
Počasí je opravdu všelijaké; po teplejších vánočních dnech nás snad čeká opravdová zima. A to je problém – kdo by v té „kose“ chodil ven, že? No přece vy. Nevymlouvejte se, že se pořád brzo stmívá, že vás bolí to či ono, že ani nemáte s kým jít… Dobrou náladu totiž zaručeně přinese každodenní pohyb, optimálně venku, na čerstvém vzduchu. Podle odborníků stačí 4 kilometry denně; věnovat sami sobě hodinku zdraví není zase tolik. A kdyby se venku strhla pořádná vánice, popadněte plavky a zajděte nebo dojeďte do nejbližšího bazénu. Pár temp osvěží vaši mysl i tělo. Navíc součástí mnoha bazénů dnes jsou sauny či páry, tak ještě můžete podpořit svou imunitu.
Přirozený doping
Zelenina a ovoce je základ. Včetně exotických druhů. Z těch nám dobře známých by byla škoda opomenout například mrkev (nastrouhaná s jablkem chutná skvěle), červené nebo bílé zelí (za chvíli je nakrouhané a dochucené jemnou zálivkou skvěle odlehčí tučnější pokrmy, které si většina z nás užívala během Vánoc). Bezvadná je rovněž řepa jako zdroj železa nebo datle, mandle a piniové oříšky (zdroje hořčíku). Jak železo, tak hořčík eliminují únavu. Šikovné jsou rovněž smoothie makery nebo větší odšťavňovače, které pomůžou se zpracováním zeleniny a ovoce.
A pokud byste chtěli mít přehled, jak jste na tom se svým jídelníčkem, mrkněte se na www.index-zdravi.cz a udělejte si test. Nabídne vám čtyřtýdenní plán, jak svoje zdraví jednoduše podpořit a vylepšit také stravování.
Začněte plánovat
Všechny úkoly a poznámky nosit jen v hlavě se většinu nevyplatí. Nemluvě o tom, že i kdybyste měli geniální paměť, najednou nestíháte a sklouznete k odsouvání povinností. Mnohem lepší je stanovit si nejen denní a týdenní, ale také čtvrtletní plány. Ty nejdelší jsou fajn v případě řešení povinností na úřadech, které vyžadují zdlouhavější jednání a tedy i váš čas, nebo řešení zdravotních záležitostí a podobně. Jako optimální se jeví kombinace jednoduché a náročnějšího úkolu. Ten snazší splníte raz dva, takže pak budete motivovaní pustit se i do toho složitějšího. Třeba jako čtenářka Eva (38 let, svobodná, 4letá dcera), která si letos dala za úkol naučit se řídit. „Od ledna do března jsem chtěla absolvovat řidičák, na druhé čtvrtletí jsem byla domluvená s otcem, že se mnou bude doprovodně jezdit, a od července že to zkusím sama. Právě díky plánování a dostatečné časové rezervě jsem to zvládla,“ usmívá se. A jaký maxi úkol si dala pro nadcházející rok? „Přestěhovat se do většího bytu.“
Připravila: Marcela
Foto: