Každý z nás ukrývá ve svém nitru spoustu zážitků a vzpomínek, a to jak vědomých, tak nevědomých.
Řada z nich se týká křivd a vnitřních zranění, která na nás byla v minulosti napáchána autoritami, ale i našimi blízkými. Transformovat tyto skryté vzpomínky, které pak ovlivňují náš další život, to je tématem nového Nodegenu.
Tyto bolavé rány totiž velmi ovlivňují budoucí situace – člověk se v nich většinou chová naprosto iracionálně nebo neaktivně, protože mu současný děj rezonuje právě s původní traumatizující událostí. A děje se tak bez jakékoliv volní kontroly, člověk tedy jedná podvědomě, na základě původně uloženého vzoru a emočně silně modulované vzpomínky. Takovéto vůlí neovlivnitelné jednání může v životních situacích vypadat například jako:
nečinnost a neaktivita – člověk kopíruje původní situaci, ve které nemělo cenu nic dělat ani být aktivní a překlopí tento vzorec do současné události
připomenutí si pocitů nedoceněnosti a neuznanosti spojeného s nízkou sebedůvěrou, agresivita vyvolaná z pohledu okolí nepatrným nebo nepodstatným podnětem
vyhýbání se konverzaci na téma, které asociuje dřívější událost byť i v sebemenším náznaku
pomstychtivé jednání a pocity nenávisti vůči lidem, kteří vyvolávají původní v podvědomí zasunutou událost.
Rozdíl mezi traumatem a psychocystou
Traumatem rozumíme zážitek, který naruší duševní rovnováhu člověka. Takovou traumatizující událostí může být těžký úraz, znásilnění, náhlé úmrtí v rodině, úmyslná šikana, živelná pohroma a jiné situace. Lidské podvědomí se obvykle snaží potlačit vzpomínky na takový bolestivý a zraňující zážitek, avšak psychiku může pak ovlivnit v podobě psychóz a neuróz, depresí či jiných psychiatrických diagnóz.
Psychocysta je termín, který zavedla naše firma pro používání v metodě řízené a kontrolované detoxikace. Jako psychocystu definujeme každý zážitek, který významným způsobem ovlivní nebo naruší fyzický či citový prostor člověka a způsobí mu velmi nepříjemné pocity. Tyto takzvané „pasti srdce“ nemusí být přímo traumatem, jak jej chápe současná psychologie. Pokud se ovšem v některé budoucí situaci blíží dotyčný k okraji pomyslné „černé díry“ (pasti srdce), tak buď (v lepším případě) instinktivně volí vyhnutí se předpokládanému sledu událostí, nebo upadá do nezvládnutelného afektu se všemi jeho důsledky (v tom horším případě). A tak mohou lidé v identické situaci, která je vcelku normálním stresovým stavem, jednat zcela diametrálně odlišně a někdy až překvapivě vyhroceně, a to právě kvůli odlišným vzpomínkám a psychocystám, vzniklým v dětství.
Historie preparátu Joalis Nodegen
Preparát Joalis Nodegen prošel během své historie spoustou vývojových proměn a i přesto, že v minulosti trpěl řadou nedokonalostí, pomohl mnoha klientům. Čím dál více se nyní ukazuje, že podobně laděný preparát nejlépe funguje v případě, že jsou v něm velmi detailně a precizně popsány všechny myslitelné události a situace, které původní trauma způsobily. Mohou pak rezonovat v prostoru vědomých i nevědomých vzpomínek konkrétního člověka, který preparát užívá. Zaznamenáváním takových událostí – hologramů situací – se věnuji již třináct let. A nyní přichází doba, kdy lze s novým Joalisem odtajnit obsahy a témata Nodegenu.
Jak Nodegen funguje?
O traumatech a o tom, jak s nimi pracovat, bylo již napsáno mnoho literatury. Postupy takových metod jsou do určité míry velmi podobné:
1. odhalení traumatu,
2. otevření jeho obsahu,
3. znovuprožití události s pozitivním obsahem,
4. konsolidace nového zážitku v mozku.
Potíž může nastat v tom, že osoba, která klienta traumatem provází, může do procesu často projektovat svoje představy a svá nevědomá přesvědčení ve smyslu: „Takhle je to nejlépe“. Ještě horší je, pokud se jedná o člověka s nezpracovanými tématy svojí mysli, který si takovým povoláním může kompenzovat nějaký svůj nedostatek. Proto nejlepším lékařem, léčitelem a psychologem každého z nás je naše vlastní podvědomí se všemi samouzdravujícími a regeneračními silami. A právě na tom je nový Nodegen postaven. Životní situace jsou v preparátu i ve všech speciálkách detailně popsány a naskicovány. A to co možná nevýstižněji a hlavně bez všech hodnotících soudů, přívlastků a dodatků. Někdy si člověk, který je příliš racionální, vytvoří popisné hodnocení traumatu a tím si uzavírá přístup k vlastnímu uzdravení. Jednoduše nedává prostor překvapivým vnějším ani vnitřním situacím, které mohou do jeho samouzdravujícího procesu zasáhnout daleko mocněji.
Působení preparátu je ale velice vlídné a odehrává se většinou ve spánku v REM fázi, kdy se nám zdají sny. Říká se, že spánek je nejlepší lékař a bez nadsázky se dá konstatovat, že spánek je i nejlepším psychoterapeutem. Ve spánku se totiž třídí a ukládají vzpomínky a také to, co jsme se doposud naučili. Zároveň dochází k obroušení nezvládnutých emociálních nábojů proběhlých situací. Sny bývají bizarní směsicí nejrůznějších scén často bez jakéhokoliv logického základu.
Sny neregulujeme svým vědomím. A to, co v našem každodenním životě kontrolujeme svojí mozkovou kůrou ve formě společenského chování a sebeovládání, je ve světě snů povoleno. Je velmi pravděpodobné, že se po začátku užívání nového Nodegenu objeví ve snech staré a dosud nezvládnuté situace – někdy jen v náznacích, někdy starou událost ve snu prožijeme znovu a lépe. Většinou se jí zúčastníme aktivněji, než tomu bylo původně. Tím dáme zároveň šanci původním neuronovým spojům postupně se rozpojit a nastavit nové, přirozenější vzorce chování. Někdy může dojít dokonce k velmi emotivnímu a silnému snu, který je opakováním původní události.
Tímto „otevíracím snem“ (opening dream) se můžeme během několika málo dnů ocitnout v situaci, která má stejný emocionální náboj, jako ta ve snu. Jako dospělý má člověk šanci si dávnou situací znovu projít a zvládnout ji lépe než jako dítě. A právě to uzdravuje. Od té doby i každá další situace, která tu původní byť jen připomíná, bude již odžita jinak, lépe a bez původního zranění.
Přeji vám, ať je váš život šťastný a ať odhalíte a uzdravíte to, co vás může posunout ke zdraví a stálé vnitřní spokojenosti.
KP
Autor: Ing. Vladimír Jelínek, www.joalis.cz
Foto: pixabay