Přestože jsou notebooky stále kvalitnější a spolehlivější, stále jde o složité zařízení, u něhož může nastat mnoho problémů. Které jsou nejčastější a jak je řešit, nebo jim dokonce předejít?
Situace je rok od roku lepší
Než se vrhneme na jednotlivé problémy, začněme pozitivně. Čím novější notebook máte, tím menší je pravděpodobnost, že s ním bude něco v nepořádku. Zatímco před jednou či dvěma dekádami se notebooky měnily za novější po několika málo letech a poruchám jste se přesto nevyhnuli, dnes mnohým majitelům notebook bez problémů slouží 5, nebo dokonce 10 let, aniž by k poruchám došlo. Stoprocentní jistotu ale nemáte, proto je vhodné o častých problémech vědět. Většině z nich můžete správným zacházením předejít.
Přehřátí počítače
Zejména pro náročné uživatele je jedním z největších rizik porucha kvůli přehřátí. Ať už patříte mezi profesionály, kteří na notebooku stříhají videa, nebo hrajete nejnovější hry, měli byste dbát na to, aby se komponenty uvnitř počítače dostatečně chladily. Notebook by tak vždy měl stát na pevné podložce, která zajistí ideální cirkulaci vzduchu – tedy nejlépe na stole nebo ve stojánku. Místa, kudy notebook nasává studený a vypouští ohřátý vzduch, by nikdy neměla být zakrytá. Nejhorším podkladem v tomto ohledu bývá textil (postel, pohovka, polštář, deka apod.), který průduchy dokáže dokonale ucpat.
Zavirování systému
Především pro méně zkušené uživatele je obrovským rizikem napadení počítače. Virus si můžete velice snadno nedopatřením stáhnout například z veřejných úložišť. Nikdy byste neměli do svého počítače instalovat software a stahovat data z nedůvěryhodného zdroje. Pokud tedy patříte mezi méně zkušené uživatele, na instalaci programů a nastavování počítače raději využívejte služeb profesionálního technika. Při používání internetu byste zase měli dodržovat základní pravidla bezpečnosti.
Zapomínat nesmíme ani na aktivní obranu v podobě antivirového programu, který by neměl v žádném počítači chybět. Novější operační systémy Windows naštěstí obsahují dostatečně kvalitní integrovaný antivirus, který největším škodám dokáže spolehlivě zabránit.
Vybití baterie
Aktivní uživatelé, kteří s notebookem často cestují, jsou stále závislí na výdrži baterie notebooku. Není nic horšího, než když se vám těsně před schůzkou nebo před dokončením důležitého úkolu vybije baterie. Proto si zejména na kancelářskou práci pořiďte notebook, který garantuje výdrž kolem 10 hodin. Takové notebooky jsou dnes na trhu běžně k dostání. Při balení na cesty nezapomínejte na nabíječku a notebook pak pravidelně dobíjejte.
Systém je pomalý
Máte-li starší nebo levnější počítač, trápit vás může pomalý systém. Příčin tohoto problému může být hned několik. Je-li počítač pomalý i při běžném kancelářském používání, u počítačů, které roky neprošly údržbou, může pomoci čistá přeinstalace operačního systému. Vhodnou volbou může být výměna klasického HDD za moderní SSD disk, případně rozšíření paměti RAM. U nově zakoupených notebooků rovněž preferujte SSD a v případě RAM požadujte minimálně 8 GB. Náročnější uživatelé musejí věnovat pozornost i výkonu procesoru a grafické karty.
Komerční prezentace