Zdraví

Hubnutí po padesátce: metabolismus může nastartovat posilování

Sbírání kytiček

Je vám okolo padesáti a chcete si udržet kondici a případně dokonce něco shodit. Možná vás překvapí, že důležité je i posilování.

Podle webu Insider.com je při hubnutí potřeba svalová hmota. Čím více svalové hmoty máte, tím více energie spálíte. Svaly navíc spotřebovávají více energie i v klidu. Zvyšuje se výkon klidového metabolismu. Posilovat můžete i s vlastní vahou. Cvičit kliky, dřepy a další posilovací cviky, ke kterým nepotřebujete posilovnu. Zařaďte takové cviky, které posílí celé tělo a rovnoměrně tak tvarují vaši postavu.

Začínáme s posilováním

Jak často ve věku nad 50 posilovat? Dvakrát až třikrát týdně, vždy celkem půl hodiny. Posilování s vlastní vahou je dobré pro kondici, ale pokud jde o hubnutí, je lepší, když budete posilovat s činkami.

Hýbejte se i při práci

Myslete na dostatek pohybu a svoje svaly či klouby i v době, kdy zrovna necvičíte. Pokud například máte sedavé zaměstnání, můžete trpět bolestmi zad, které vám následně budou bránit v pravidelném posilování. „Máte-li možnost, můžete si kancelářskou židli občas vyměnit za gymnastický balon. Sedací míč vás donutí aktivovat střed těla a zároveň uvolní svaly kolem páteře. Není ovšem vhodné používat jej celodenně, protože nedisponuje opěrou zad. Pořád platí, že nejlepší pomůckou pro dosažení zdravého sedu je občasný pohyb a kvalitní židle,“ doporučuje Pavla Marková, vedoucí fyzioterapie na pražské klinice Canadian Medical.

Zadní opěradlo židle by mělo dosahovat až k ramenům, skvělá je bederní opěrka – pokud ji vaše židle nemá, dejte si za bedra alespoň polštářek. „Nesprávné sezení jinak vede k obtížím, jako je zmiňovaná bolest páteře, ale projevit se může také bolestí hlavy či problémy s prokrvením nohou,“ dodává Pavla Marková.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: Canadian Medical, www.insider.com/weight-lifting-burns-fat-faster-than-cardio-trainer-advice-2021-7, www.insider.com/strength-training-cardio-as-effective-weight-loss-calorie-deficit-study-2022-5
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků