Zdraví

Jak být i na podzim fit: Doplňky stravy na podporu imunity

V chladných podzimních dnech můžete podpořit svou imunitu vhodnými doplňky stravy a homeopatií.

Homeopatie pro podporu imunity dospělých 

Oscillococcinum 

Podporuje především protivirovou imunitu. V rámci prevence infekčních onemocnění je nejvhodnější užívat jednu tubu tohoto léku týdně po celé zimní období. Krom toho jej lze použít i v časných stádiích nástupu nemocí, jako jsou chřipka, rýma, nachlazení nebo například opar. V těchto případech podáváme 1 tubu v intervalu 6–8 hodin po dobu 2–3 dní. 

Echinacea angustifolia 

Ve fytoterapeutických dávkách vysušuje hlen na sliznicích dýchacích cest a stimuluje především protibakteriální imunitu. Podáme v ředění 9 C 1x denně 5 granulí. 

Ferrum phosphoricum 

Kromě účinku obecně protizánětlivého má i výrazný imunostimulační efekt a také eliminuje volné radikály, tedy toxické molekuly poškozující tkáně. Podává se v ředění 5 C 3x denně 5 granulí. 

Vitamíny a doplňky stravy pro podporu imunity 

Tinktura z černého bezu 

Látky v ní obsažené brání replikaci chřipkového viru a tím pádem celkově podporují protivirovou imunitu. 

Vitamín C 

Slouží jednak jako „zametač“ volných radikálů, má antioxidační působení, zlepšuje činnost imunitního systému, ale kromě výše uvedených pozitiv také podporuje činnost nadledvinek. To platí zejména pro situace, kdy jsou nadledviny výrazněji zatíženy, například při stresu z nového prostředí. Doporučuje se podávat 100–200 mg denně. 

Vitamíny skupiny B 

Jsou důležité zejména pro správné fungování nervové soustavy. 

Magnesium 

Je důležité pro správnou funkci mnoha tělesných systémů a ve stresu jeho potřeba výrazně stoupá. Jeho nejvýraznějším účinkem je především celkové zklidnění a dobrý spánek. 

Připravila: red.

Foto: Pixabay


Diskuze: příspěvků