Zdraví

Jak můžete přelstít tukové buňky?

Sbírání kytiček

Toužíte po pěkné postavě, držíte všemožné diety, a stejně se vám nedaří zhubnout? Nechce se vám věřit, že kolegyně, která si každý den dopřává sladkosti, nepřibere ani deko? Nevíte, jak se zbavit tukových polštářků?

Tuková tkáň plní v organismu dvojí úkol. Jednak je zásobárnou energie pro případy, kdy ji organismus nedostává v dostatečné míře ze stravy, a za druhé tvoří ochrannou vrstvu pro některé orgány. Ovšem každý živý organismus potřebuje ke svému fungování pouze určité množství energie, které se liší dle věku, pohlaví a poměru svalové hmoty. Vedle dědičnosti hrají významnou roli stravovací návyky a životní styl celé rodiny.

Čím jsme mladší, aktivnější a svalnatější, tím naše tělo lépe spaluje. Množství energie, které spálí tělo pro základní životní pochody v organismu, se nazývá bazální metabolismus. U žen se pohybuje okolo 6500 kJ, u mužů je zhruba o 1000 kJ vyšší. Když k němu přičtete energetický výdej, který spálíte aktivním a rutinní pohybem, dostanete se na hodnotu množství energie, která je pro vaše tělo optimální. Kdo „poslouchá“ své regulační mechanismy, dokáže si udržet stabilní váhu. Řada lidí je však k těmto signálům „hluchá“, zbytečně se přejídá a přijímá nadbytečné množství energie, kterou si pak tělo ukládá. Nadbytečná kila zatěžují celý organismus: trpí nosné klouby, přetěžuje se páteř, srdce, i vnitřní orgány.

Jak tukové buňky „vyprázdnit“?

Stejně jako se zaplnily, jen s tím rozdílem, že je přestanete „krmit“ a tělo začne čerpat ze svých energetických zásob. V deseti dekagramech tukové tkáně je uskladněno asi 2700 kJ energie. K tomu, abyste ztratili jediný kilogram tuku, musíte snížit příjem energie o 27 000 kJ! Takže je jasné, že za týden rozhodně nezhubnete pět kilogramů. Pokud někdo rychle zhubne, rozhodně neshodil tuk, ale vodu. Optimální úbytek by se měl pohybovat okolo půl kilogramu za týden, což je možné dosáhnout příjmem okolo pěti až sedmi tisíc kilojoulů denně. Na snížení příjmu však organismus reaguje vysíláním signálů hladu.

Co s pocitem hladu?

Hlad je nejčastějším důvodem selhání veškerých diet. Odhodlání je jedna věc, ale zvládnout přechod od energeticky vydatnějšího jídelníčku k „vyjídání“ vlastních zásob není tak jednoduché. Odborníci na léčbu nadváhy se shodují, že ideální lék proti obezitě by měl působit na principu tlumení pocitu hladu. Ale jak naplnit žaludek a zároveň tělu nedávat nadbytečnou energii? Jednou z možností jsou kapsle z čistých, přírodních, viskózních polysacharidů, které po zapití vodou absorbují více než stonásobek svého objemu. V žaludku vytvoří vysoce viskózní gelovou matrici, která se smísí s jídlem, takže dosáhnete pocitu sytosti i po malé porci.

„Zásadním přínosem je kontrola nad velikostí porcí a utlumení pocitu hladu, který bývá největším problémem zvláště v počátcích redukce,“ říká Mgr. Iva Belasová, výživová poradkyně, která se více než dvacet let věnuje obézním klientům. „Při hubnutí je třeba nastartovat nový stravovací a pohybový režim. Základem je zvládnout sebe sama a naučit se stresové situace řešit jinak než konzumací jídla. Hubnutí bez hladu je hubnutí bez stresu, a tudíž i bez jo-jo efektu.“

Využijte pomoc při hubnutí


Více informací a další užitečné rady pro zdravé hubnutí naleznete i na www.obesimedforte.cz nebo můžete využít konzultaci v poradně snižování hmotnosti Obesilinka (tel. 725 70 70 02, e-mail: info@obesimedforte.cz).

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
21.1. 2013

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL