Jak mužům (ne)chutná dieta

Většina mužů moc neřeší, co právě jí, kolik to má kalorií a co to s nimi udělá. Jenom si pak stěžují na centimetry, které se množí kolem pasu, fyzičku, která se někde ztratila a nemoci, kterých záhadným způsobem přibývá. Jak to mají muži s dietami?

Jak mužům nechutná dieta
Zobrazit fotografii v galerii

Ženy drží diety, protože chtějí vypadat lépe a žprotoe se chtějí líbit mužům. Tedy nejen jim, ale to teď není podstatné. Vzhlíží k vyzáblým modelkám, k jejichž mírám se za celý život nepřiblíží ani obloukem. Ale stejně se pokoušejí celý život držet diety, aby vypadaly podobně. Muži to mají jinak. Buď svůj vzhled neřeší a tedy anijejich pár kilo navíc jim vlastně v ničem nevadí, nebo zhubnout prostě musí a to hlavně ze zdravotních důvodů. Samozřejmě se ale najdou i ti, kterým záleží na tom, aby měli super figuru, spíše než štíhlost těla je ale láká svalnatá a vypracovaná postava. Pozitivní v každém případě je, že když už se jednou pro nějaké radikální řešení v téhle oblasti rozhodnou, většinou jim to jde mnohem lépe než ženám.


Vždy jde o jablko

Problém mužů je v tom, že se jim tuk ukládá v oblasti břicha (jde o postavu typu jablko) a díky tomu jim hrozí zvýšené riziko infarktu, ischemické choroby srdeční, zvýšeného krevního tlaku či vzniku diabetu II. typu. Jestliže mají obvod pasu vyšší než 94 cm, měli by zpozornět. Pokud nedopnou kalhoty s obvodem 102 cm nebo dokonce potřebují pásek s obvodem větším než 102 cm, jde už o vysoké riziko obezity. Jak na tom s (nad)váhou jste, můžete orientačně zjistit pomocí jednoduchého výpočtu BMI. O něco přesnější výsledky pak dokáže zprostředkovat přístroj zvaný bodystat, který prozradí jak na tom daná osoba je s obsahem tuků, ale také svalů či vody v těle.


Co za to může

Přiznejme si otevřeně, za pánskou nadváhu může hlavně špatná životospráva, stres, množství jídla a málo pohybu. Muži většinou „neulítávají“ na čokoládě, bonbonech, zmrzlinách a dortících jako jejich protějšky, ale ani to tučné a těžce stravitelné maso není úplně správně. A když se k tomu přidají ještě slané a tuky přehlcené uzeniny, chemicky dochucované pochutiny jako chipsy, hranolky, oříšky, tučné majonézy a dipy, sladké kečupy, a zalije se to pořádně alkoholem, máme o kalorickou bombu postaráno. Ke špatnému jídlu a hlavně nepravidelnému přísunu živin přidejte ještě stres a pracovní vyčerpání, minimum pohybu, lenošení u televize, nikdy nekončící práci (nebo hry) na počítači, a můžete na vypracovanou postavu zapomenout.


Nadváha leze na mozek

Jakkoliv se to může zdát přitažené za vlasy, výzkumy ukazují, že i u mužů působí nadváha na psychiku. U obézních mužů totiž klesá hladina testosteronu až o 40 %, za což mohou tukové buňky, které přeměňují testosteron na estrogen. Díky tomu se pak také snižuje mužské libido. Navíc podle zahraničních studií bylo zjištěno, že obezita zvyšuje riziko deprese. Až 25 % mužů, kteří využívají často nabídku fast foodů, může tíhnout k psychickým problémům a depresím. Zamezit přitom tomuto problému není až tak těžké. Tento proces lze zvrátit zdravou stravou a hlavně pohybem.


Pár základních pravidel

Že to má muž s hubnutím lehčí než žena je hlavně zásluha rychlejšího metabolismu, díky němuž rychleji spaluje tuky. Mužské tělo také snáze tvoří svalovou hmota, což je proces při hubnutí vlastně nezbytný. Z hlediska výživy k tomu stačí dodržovat hlavně:


Nezapomínat na snídaně

Určitě nestačí, když si ke čtení ranních zpráv uvaříte jen šálek kafe. První jídlo dne bychom neměli odbývat. Navíc podle nových výzkumů mají muži, kteří pravidelně snídají, daleko hezčí stavbu těla než ti, kteří na ni kašlou. Po noci, kdy je tělo osm hodin bez jídla, mu musíte dodat „palivo“ na celý den. Proto je dobré snídat jídlo bohaté na proteiny s energetickou hodnotou okolo 600 kalorií.


Jíst zdravěji

Strava zdravého muže by měla obsahovat hlavně kvalitní bílkoviny, zdravé tuky a potraviny bohaté na vlákninu a celozrnné výrobky. Samozřejmě by se tam měla vyskytovat i zelenina a ovoce. Kvalitní bílkoviny poskytnou užitečný základ k tvorbě svalů, kvalitní tuky a cereálie zasytí na delší dobu, cereálie a vláknina zabojují proti únavě a díky zdravým tukům bude jídlo chutnější.


Omezit bílou mouku a cukr

Bílé pečivo, koláče, sycené limonády a nápoje, slané pochutiny… Tato jídlo zbytečně zavodňují, jsou příliš dochucená a díky nim tak člověk ztrácí pocit správné chuti, zvyšuje si hladinu cukru v krvi a má pak nesnesitelný hlad a špatnou náladu. Až 95% mužů, kteří se vzdali takového jídla, úspěšně zhublo!


Připravila: Eva

Foto: iStock

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Jelikož začalo léto a já jsem nestihla zhubnout na požadovanou váhu, rozhodla jsem se, že takhle nenechám a pustím se do sebe tvrdě. Nakoupila jsem si doplňky stravy jako je Harmonelo Vitality na pro-biotika.cz a díky registraci jsem dokonce obdržela i slevu na celý nákup.

ODPOVĚDĚT

0

Už abych byla zase hubená kráska, jako tomu bylo před pěti lety. Tehdá se za mnou chlapi ještě normálně otáčeli, dnes je to spíš tak, že musím dolejzat já, abych se vůbec někomu líbila. Už to není jako dřív. Po třicítce to jde z kopce. Snad mi pomůže s postavou vyvážené jídlo formula 1.

ODPOVĚDĚT

4

Tak u nás je to v pohodě, manžel váží pořád stejně, jako když jsme se brali. A ani jeho maminka neříká, že bych mu nedala najíst :o) :o)

ODPOVĚDĚT

4

jééé tak to máte super muže...

ODPOVĚDĚT

2

můj muž není lenoch asi je vyjímka,hezký článek

ODPOVĚDĚT

3

no jo, chlap musí mít silnou motivaci, jinak si raději lenoší

ODPOVĚDĚT

5

chlapi, hlavně ti starší,ale i ti mladí, nemají pevnou vůli a nechtějí měnit styl stravování... chtějí konzumovat samé dobroty, a co je dobré není většinou zdravé

ODPOVĚDĚT

4

myslím, že to tak ve většině případů chlapi mají.

ODPOVĚDĚT

2

pěkný a pravdivý článek

ODPOVĚDĚT

5

tohle doma pořád opakuji, že je to o stravě, ale muž diabetik si neodpustí občas pivo, sladkosti a pečivo... a pak zase hladoví a k obědu jí mini porce, a diví se, že nehubne ...

ODPOVĚDĚT

2

Ano, je to prostě tak.

ODPOVĚDĚT

3

taky souhlasím, chlapi jsou převážně od přírody lenoši,i když se najdou výjimky, jako vždy

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (12 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Tip pro věčné dietářky: co by vám mohlo pomoci zhubnout

Tip pro věčné dietářky: co by vám mohlo pomoci zhubnout

Rad, doporučení či produktů, které mají vést ke snížení váhy, je na trhu mnoho. Aktuálně...

Jak funguje nízkosacharidová dieta a proč je tak populární  Foto: Raimunda-Iosantos/shutterstock.com

Jak funguje nízkosacharidová dieta a proč je tak populární

Zeptejte se téměř kohokoliv, co byste měli dělat, abyste zhubli pár kilogramů a pravděpodobně řekne:...

Titulka pro: Tři nejoblíbenější diety mezi Hollywoodskými celebritami

Tři nejoblíbenější diety mezi Hollywoodskými celebritami

Ačkoliv si většina z nás myslí, že se nenechá okolím ovlivňovat, existuje oblast, ve které...

Titulka pro: Krabičková dieta na dva týdny zdarma

Krabičková dieta na dva týdny zdarma

Éra popularity striktních a nevyvážených redukční diet je naštěstí již za námi a čím dál...

Sexy dieta

Sexy dieta

Chcete být o pár tukových polštářků lehčí? Netradiční dieta vám umožní zabít dvě mouchy jednou...

Pravidla při dodržování keto diety

Pravidla při dodržování keto diety

Není člověk ten, aby zavděčil se všem. A to stejné platilo až donedávna o dietách....

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ VÍKENDOVÉ SLEVY

Tento víkend a někde i po celý týden připravilo mnoho ...

MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA

Nevíte prosím o pražské mateřské školce, kde mají ...

HUBNUTÍ

Ahoj holky, máte tip, jak rychle, zdravě a hlavně trvale ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz