Mnoho žen i v mladém věku trápí problém s otěhotněním. I když po gynekologické stránce je vše v pořádku, tak otěhotnění bývá často komplikované a stojí mnoho psychického úsilí. Dobrou metodou, jak si početí potomka usnadnit, je vhodné cvičení nebo doplňky stravy.
Pokud se rozhodnete pro početí, je dobré začít brát vhodné doplňky stravy s obsahem kyseliny listové, která působí preventivně proti defektu neurální trubice u dítěte. Pravidelné užívání doporučených dávek kyseliny listové snižuje riziko těchto vrozených vad o 50 až 70 %. Dobrou volbou je také vitamín skupiny B Inositol.
Ideální je doplňky stravy začít konzumovat dva měsíce před prvními pokusy o otěhotnění. Pokud jste chudokrevné, je také vhodné zvýšit denní přísun železa. Mnoho žen si též myslí, že k početí jim dopomůže i vhodná sexuální poloha, jedná se ale spíše o mýtus, pokud je žena i muž v dobrém zdravotním stavu. Obecně lze ale říci, že výhodnější je poloha, kdy je muž nahoře a žena má podloženou pánev polštářem, takto se sperma dostane nejsnadněji k děložnímu čípku. Naopak nejméně vhodné jsou polohy, kdy je partnerka v sedě.
Vhodné rehabilitační metody
Kromě vhodných doplňků stravy, celkové zdravé životosprávy nebo vhodných sexuálních poloh je k usnadnění těhotenství důležité také cvičení zaměřené na správnou funkci pánevního dna. MUDr. Michaela Tomanová primářka Rehabilitačního ústavu vysvětluje, jak si k miminku dopomoci vhodným rehabilitačním cvičením:
Na takzvané funkční neplodnosti se mohou podílet i faktory, jako jsou neustálý stres, nedostatek pohybu nebo sedavé zaměstnání. Může dojít k nevyváženosti pánevního dna včetně celého postavení těla a ke změně poměrů v pánvi. Tím dochází k horší funkci i pánevních orgánů včetně reprodukčních. Proto může mít vhodně zvolené cvičení velmi významný vliv při odstraňování funkční neplodnosti nejen u žen, ale i u mužů. Cviky přitom nemusí být vůbec náročné. Naopak, mohou být prováděny pouze v milimetrech, a tak si je můžete zacvičit téměř kdekoliv, aniž by to někdo jiný věděl.
Příklad cvičení v praxi:
Sedneme si vzpřímeně, pokud to lze, na kraj židle, nohy rozkročíme na šířku ramen. Paže skrčíme v lokti, opřeme se malíkovou hranou o střední část stehen. Odtlačíme se horními končetinami od stehen, dolními končetinami od podlahy, pánví resp. sedacími kostmi se odtlačíme od židle, jen velmi jemně – narovná se pánev a současně dochází ke stažení spodní části zadečku a pánevního dna, narovnáme se, vytáhneme hlavu nahoru. To znamená, že se odtlačíme o ruce, zadeček a nohy, jako bychom chtěli vstát a celé tělo se nám samo napřímí a současně se aktivuje pánevní dno.
Připravila: red.
Foto: Shutterstock