Zdraví

Když se kojení nedaří

Mezi maminkami je mnoho takových, které musely kojení přerušit či úplně ukončit ze zdravotních, osobních či jiných důvodů.

V takové situaci se najednou objeví otázka čím miminko krmit, aby dostalo všechny potřebné vitamíny, minerální látky, všechny tuky, cukry a vůbec vše, aby nám miminko správně rostlo. Jak vybrat to správné kojenecké mléko po kterém nebude mít miminko bolení, průjem ani zácpu?

Které umělé mléko je to správné?

Vybrat umělé mléko pro batole je mnohem snazší než např. pro novorozence. Batole má umělé mléko spíše jako doplněk běžné stravy, kterou již bez problémů přijímá. Je nutné vybrat mléko, které mu chutná a nebolí po něm bříško. To nejlépe vyzkoušíte pomocí vzorků mlék různých značek, které jsou k dostání za pár korun.

U kojence pečlivě zvažte situaci. Pokud kojení opravdu není možné, vyberte vhodné mléko ve spolupráci s pediatrem. Pediatr zná aktuální nabídku mlék na našem trhu a podle potřeb miminka vám doporučí to nejvhodnější. Pokud miminko při odříhnutí více ublinkává, doporučí vám „antirefluxní mléko“, které se po spolknutí zahustí a zabrání tak zvracení. Pro miminka s kolikami a bolením bříška jsou vhodná „antikoliková mléka“ v kombinaci s probiotickými kapkami a pravidelnou masáží bříška. Některá umělá mléka již obsahují probiotika i prebiotika.

Zvláště obtížné může být vybrat mléko pro děti s alergií na mléčnou bílkovinu nebo na mléčný cukr. Pro ty jsou speciální mléka „bezlaktózová“. Tyto alergie se projevují tak, že miminko zvrací, neprospívá. Realimentační mléko vám lékař doporučí při průjmech, kdy je dítě vyčerpané a nemá dost síly ani na pití. Většina dětských umělých mlék je vhodná také pro dospěláky s různými alergiemi či zdravotními obtížemi. Např. sójové mléko, mléko při průjmech nebo mléka bez laktózy.

Jak zavést nové umělé mléko do stravy dítěte?

Pokud kojíte je postup následující: Stále plně kojte a jeden den ráno podejte miminku jednu dávku umělého mléka místo kojení. Pak celý den sledujte, zda nemá miminko bolení, není nervózní nebo hladové, neobjeví se ekzém nebo zarudnutí na kůži. Pokud ne, podejte mu hned další den hned dvě dávky umělého mléka místo kojení a zbytek dne opět dokojte a sledujte jeho reakce. Tato postupně zvyšujte dávky umělého mléka. Postup je stejný i pokud přecházíte z jiného umělého mléka.

Asi nejvíce druhů, značek a gramáží umělých mlék najdete v internetovém obchodě Feedo.
Navíc, pokud si nevíte rady s výběrem UM, se zaváděním mléka do stravy nebo s neprospíváním dítěte, můžete kdykoliv kontaktovat Feedo výživového odborníka, který vám v pracovní době zodpoví dotaz nejpozději do dvou hodin.

Autor: www.feedo.cz
Foto: www.feedo.cz

Zdroj informací: Feedo
Zdroj fotografií: Feedo

Diskuze: příspěvků