Zdraví

Kurkumové mléko: Elixír, který posílí nejenom vaši imunitu

Žlutá až žlutooranžová kurkuma, získávaná z oddenku asijského kurkumovníku dlouhého, není jenom kořením, které ozvláštní chuť některých pokrmů. Řada studií ukazuje, že má také nezanedbatelné léčivé účinky. Popularita indického šafránu, jak se rovněž kurkumě říká, proto sílí. Jeho obliba stoupá i v zimě, kdy se může stát účinnou obranou proti chřipce.

Podpořte svoji obranyschopnost

V chladném období roku je velice důležité nastartovat imunitu. Impuls obranyschopnosti vašemu organismu může dodat právě kurkuma, nebo lépe řečeno kurkumin v ní obsažený. Jedná se o žluté „barvivo“, které je silným přírodním antibiotikem a antivirotikem. Výborně pročišťuje krev a organismus. 

Z kurkumy se dá například připravit i velice dobré smoothie neboli kurkumové mléko, které můžete během zimy popíjet. Viry a bacily se vám potom vyhnou obloukem. 

Mléko jako bojovník proti nemoci 

V kurkumě jsou velice účinnou látkou polyfenoly (kurkuminy), které se v ní vyskytují ve vysoké koncentraci. Pokud si uděláte z kurkumy mléko (mandlové mléko a kokosový olej a příměs kurkumy) a přidáte do něj i pepř, účinky znásobíte. Pepř totiž obsahuje piperin, který v kombinaci s polyfenoly zvyšuje absorpci a účinnost těchto látek. Piperin totiž nedovolí trávení kurkuminu skrz střevní stěnu. Do krevního oběhu se tak dostane mnohem větší množství kurkuminu a tím pádem se zvyšují jeho léčivé účinky. Zároveň je kurkumin rozpustný v tucích, takže přidání oleje do mléka rovněž znásobuje jeho absorpci. Kurkumové mléko funguje doslova jako zimní elixír proti chorobám. Stejně dobře se dá ale udělat i pasta z kurkumy skládající se z kurkumového prášku, pepře a vody. Je velmi účinná proti zánětům. 

Široké spektrum léčivých účinků 

Ovšem kurkumin nepovzbuzuje pouze imunitu. Jeho léčivé působení na organismus je mnohem širší. Pomáhá regulovat metabolismus a tělesnou hmotnost, stává se proto dobrým pomocníkem i při hubnutí. Velmi dobře detoxikuje játra a také podporuje funkci trávicího systému. Účinkuje protizánětlivě. Zároveň je přírodní alternativou léků proti bolesti. Některé studie dokonce mluví o tom, že se jeho účinky vyrovnají nesteroidním protizánětlivým lékům. Dokáže totiž v těle tlumit produkci látek způsobujících zánět. Kurkumin také snižuje krevní tlak a napomáhá udržovat hladinu cholesterolu v potřebných mezích. Je podpůrnou léčbou rakoviny. Podporuje paměť a činnost mozku. Pomáhá i při kožních problémech. 

TIP: Pokud vám nevyhovuje chuť kurkumy, můžete si pořídit kurkumin v kapslích a do těla tak dostat tuto koncentrovanou přírodní látku příjemnějším a efektivnějším způsobem.

Připravila: Katka
Foto: Superionherbs


Diskuze: příspěvků