Děti

Malý stydlín

Sbírání kytiček

Stud patří k normálním dětským reakcím a není potřeba z něj dělat vědu. Pokud je ale dítěti na obtíž, protože je v životě omezuje, zkuste se zamyslet nad tím, jak mu pomoci. V první řadě je potřeba podpořit jeho sebedůvěru a dodat mu odvahu.

Odkud pramení?

Když se člověk stydí, není to nic příjemného. Na své okolí působí poníženě, trpí rozpaky a pocity méněcennosti nebo viny. Co vůbec za tímto pocitem stojí? Obava ze selhání, nedostatečnosti a strach z pozornosti mnoha lidí. Souvisí to s kvalitou sebevědomí, jehož základy si neseme už z raného dětství. Ovlivňují nás rodiče a další dospělí z našeho okolí. Aby mělo naše dítě patřičnou dávku zdravé sebedůvěry, je třeba ho stále ujišťovat o naší lásce. A pozor, jde o to, že dítě musí vědět, že ho milujeme bezpodmínečně, to znamená takové, jaké je. Tedy i se všemi jeho případnými chybami a nedostatky. Vždyť dokonalý není přeci nikdo z nás.


Odhalte ho

Ostych poznáte u dítěte celkem snadno, už podle řeči těla. Prozradí ho shrbená ramena, šoupání nohou, neklid, těkání očí nebo dívání se do země. Snaží se také stát co nejdále od lidí, ke kterým musí mluvit, a je-li po ruce maminka, schovává se s úlevou za její sukně. Když mluví, mívá problém se vyjádřit. Některé děti šišlají, jiné prostě mlčí nebo drmolí ve snaze mít všechno co nejdříve za sebou.


Kdy to začíná?

Nejčastěji se děti stydí, když jsou středem pozornosti okolí. Povídání básniček před davem rodičů na besídce nebo zpěv na hodině hudební výchovy může být pro někoho skutečně noční můrou. Stud můžeme poprvé vystopovat dokonce už u miminek a batolat. Pláčou před lidmi, které neznají a snaží se s nimi nekomunikovat. V takových chvílích je potřeba, aby rodiče dítě ujistili, že jsou mu stále na blízku a že se nemusí ničeho obávat. Určitě není dobré přestat brát potomka do společnosti jenom proto, že by mohl plakat. Do budoucna byste mu mohli zkomplikovat vztahy s lidmi.


Hurá do školy

Stud děti provází především se začátkem školní docházky. Přijdou do neznámého prostředí, paní učitelka se jim možná zdá moc přísná, mohou mít špatný pocit z neznalosti nebo se stydí mluvit před ostatními spolužáky. Kvůli studu může dokonce odmítat jít do školy. Opravdu je zbytečné, aby mělo dítě kvůli tomu žaludeční potíže nebo doplatilo na svůj ostych špatnou známkou. Požádejte o pomoc třídního učitele, který si s vaším stydlínkem jistě poradí.


Pomozte dětem

Stůjte při nich a společně překonejte nepříjemné pocity ostychu. Stačí, když se budete držet několika zásad:

– Nedělejte z něj cvičenou opičku. Pokaždé nemusí mít náladu dělat před návštěvou na povel „paci paci“ nebo hrát na klavír.

– Podporujte jeho sebevědomí. Neshazujte ho před ostatními.

– Nechte ho vyjádřit vlastní názor a nevnucujte mu ten svůj.

– Otužujte ho v kontaktu s cizími lidmi.

– Neponižujte ho.

– Všímejte si řeči jeho těla.

– Když vám něco povídá, ukažte, že vás to zajímá a nechte ho domluvit.

– Nenuťte ho dělat před ostatními něco, co je mu nepříjemné.

Připravila: Katka Soušková
Zdroj: www.healthline.com/health/shyness, www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/shyness-and-children
Foto: Alexander Dummer Pexels

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků