Rodina

Maminky radí: Jak začít s příkrmy

Jedinou stravou, kterou Vaše děťátko doposud poznalo je mléko. Je jedno, zda mateřské nebo umělou kojeneckou výživu. Jak dítě roste a vyvíjí se, mění se také potřeba dodávat tělu jiné živiny a jejich množství pro správný vývoj. Na řadu přichází první příkrmy.

S prvními příkrmy nastává také změna kultury jídla. Dosud dítě znalo jen matčino prso nebo savičku kojenecké lahve. Teď se bude učit jíst lžičkou. Nastává tedy čas velkých změn a učení mnoha nového. 

Nelekejte se tedy, že dítě bude první pokusy pravděpodobně bojkotovat a jídlo budete mít všude. Buďte ale trpěliví, vše se v dobré obrátí. 

Jak dítě naučit jíst příkrmy? 

První příkrm 

Prvním příkrmem, které dítě většinou ochutná je zeleninové pyré z mrkvičky k obědu nebo mléčná kaše večer před spaním. Ovoce je lepší nechat až na konec. Je sladké a děťátku by pak zelenina nemusela chutnat. 

Lžička 

Vyberte takovou, která není příliš velká a bude se Vám s ní dobře manipulovat nejen v mističce, ale také ve skleničce s příkrmy. Ze začátku dítěti příkrm nabízejte jen v malém množství na špičce lžičky. Dítě se musí teprve naučit přemístit obsah lžičky do pusinky. 

Nepospíchejte

Začněte s jedním druhem příkrmu a nechte děťátku čas zvyknout si. Nejprve nahraďte jedno krmení příkrmem, až bude nahrazeno zcela a nebude třeba dokrmovat mlékem, můžete nahradit další. Ideální je začít s obědem. 

Nepospíchejte ani s novými chutěmi. Nejprve jeden druh zeleniny, za týden můžete zkusit další. Lépe tak budete kontrolovat možnou alergickou reakci. 

Nenuťte dítěti příkrmy 

Pokud dítě příkrmy odmítá, nenuťte jej a zkuste to zase za pár dní. Buďte trpěliví. Je to pro něho něco zcela nového, neznámého a musí si zvyknout. 

Samo si řekne, když má dost 

Ze začátku bude jen ochutnávat a bude třeba dokrmit mlékem. Postupně se množství snědeného příkrmu bude zvyšovat a dokrmení mlékem již nebude třeba. Nejde to ale ze dne na den. 

Stejně tak dítě nesní každý den stejné množství příkrmu. Nechte jej říci, kdy má dost. 

Kupované nebo domácí? 

Je jen na Vás, zda se rozhodnete příkrmy kupovat, nebo vařit doma. U těch kupovaných máte jistotu, že obsahují vyvážený poměr živin a Vy tak dáte dítěti vše, co potřebuje. Zprvu sní jen malé porce, takže jsou ideální příkrmy první lžička. U těch doma s láskou připravovaných zase přesně víte, z čeho je jídlo vyrobené. 

Příkrmy nijak nekořenit 

Pokud jste se rozhodli pro domácí přípravu příkrmů, rozhodně je nesolte, neslaďte, nepepřete ani jinak nekořeňte. Nechte děťátko ochutnat a přivyknout přirozené chuti surovin. 

Konzistence příkrmů

Připravený příkrm stačí rozmačkat vidličkou nebo rozmixovat. Neměl by být ani příliš řídký. Dítě si musí postupně zvykat na kousky stravy a polykat.

Ohřejte jen tolik, kolik dítě sní 

Neohřívejte vše. Odeberte jen takové množství, které dítě sní a to ohřejte. To co nesní už dále neuchovávejte. Kontrolujte také teplotu příkrmu, aby se děťátko neopařilo. Po ohřátí nechte příkrm chvilku odstát, aby z něho unikla pára a teplota uvnitř příkrmu se vyrovnala. 

Připravila: red.

KP

Foto: Pixabay


Diskuze: příspěvků