Rodina

Dětská obezita: co ji způsobuje a jak ji řešit

Sbírání kytiček

Některé děti mlsají, ale přijaté kalorie nespalují žádnými, nebo minimálními pohybovými aktivitami. Podle webu mayoclinic.org je zde kromě mnoha závažných zdravotních komplikací, které obezitu doprovázejí, i psychologický faktor – obézní děti se mnohem hůře zapojují do kolektivu a později mohou trpět i depresemi.

Hledá se viník

Na dětské obezitě se významným způsobem podílí výchova a životní styl rodiny. Dítě vyrůstající v prostředí, kde se na nějaký ten knedlík nekouká a volný čas tráví rodina u televize, bude mít dříve či později potíže s kilogramy navíc. Takové návyky si mrňous odnáší do života a bude je považovat za normální. Snažte se proto jít příkladem a dítěti od malička vštěpujte zásady zdravého životního stylu. Zamyslete se nad tím, jak vaše rodina žije.

Pravidelná strava

Snídani nestíháte, svačinu jste si nosili naposledy do školy, v poledne si skočíte pro párek v rohlíku a pořádně se najíte až večer. Bohužel tohle je způsob stravování mnoha lidí. A to nejen dospělých, ale i dětí. A to je první kámen úrazu. „Jíst bychom měli pravidelně. Dbejte na to, aby dítě nehladovělo, ale nesmí se ani přejídat. Příjem kalorií by měl být rozvržen rovnoměrně do celého dne. Velmi důležitá je snídaně, ale také zdravé a lehké svačinky,“ vysvětluje výživová poradkyně Ivana Bednářová, BA.

Pestrý jídelníček

Podle webu my.clevelandclinic.org je pro správný vývoj dětského organizmu nezbytný dostatečný přísun vitaminů a minerálů a dalších důležitých látek. Nejde jen o to přimět potomka občas schroupat jablko. Jídelníček by měl v první řadě obsahovat kvalitní zdroje bílkovin jako je drůbeží a rybí maso, luštěniny a cereálie. Několikrát denně podávejte dětem polotučné mléčné výrobky, ovoce a zeleninu.

Hlídejte tuky

Jsou nositeli energie a měly by tvořit 30-40 % denního příjmu potravin. Věnujte však velkou pozornost jejich výběru! K namazání na pečivo použijte kvalitní rostlinné tuky, pro teplou kuchyni vyberte jednodruhové rostlinné oleje, například olivový nebo řepkový. Pozor dejte na tzv. skryté tuky obsažené v potravinách. Nejsou na první pohled vidět, takže pokud nestudujete složení výrobku, nevíte, kolik jich vlastně sníte. Jde například o tučná masa, sýry nebo mléčné výrobky. Místo vepřové pečeně připravte dětem k obědu přírodní kuřecí řízek, místo pacholíka jim nabídněte ovocný jogurt či tvaroh. Samostatnou kapitolou jsou pak jídla z fast foodů jako například pizza, hamburgery či hranolky. Jsou doslova kalorickou bombou, a pokud je dítě konzumuje často, jeho zdraví to vůbec neprospívá,“ upozorňuje Ivana Bednářová.

Nebezpečný cukr

Ráno houska s marmeládou, dopoledne sušenka a odpoledne zmrzlina. Děti sladkou chuť prostě milují, ostatně stejně jako mnozí dospělí. Při takovém režimu ale kila doslova letí nahoru, protože nadbytečné kalorie z cukru si tělo ukládá na horší časy v podobě tukových polštářků. Učte proto děti střídmosti v konzumaci sladkostí! Místo sušenek, bonbonů a čokolády jim nabízejte ovoce, ořechy nebo cereálie. Obrovské množství cukru skrývají limonády! Je vhodné je nahradit vodou s citronem, ředěné ovocné šťávy nebo bylinkové čaje slazené maximálně medem.

Nezbytný pohyb

Součástí zdravého životního stylu je fyzická aktivita. Pár hodin tělocviku děti nespasí, k pohybu je musíte vést vy. Vyberte jim proto alespoň jeden kroužek s pohybovým zaměřením. Nemusí jít zrovna o vrcholové sporty. Holčičky třeba zaujme tanec nebo aerobic, chlapce zase baví hokej, fotbal či populární florbal. Nezapomeňte jít příkladem a sportu se věnujte také!

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.mayoclinic.org/diseases-conditions/childhood-obesity/symptoms-causes/syc-20354827, my.clevelandclinic.org/health/diseases/9467-obesity-in-children, výživová poradkyně Ivana Bednářová BA
Zdroj fotografií: iStock
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL