Zdraví

Jak nepřibrat o Vánocích: nahraďte některé suroviny

Sbírání kytiček

Pečeme cukroví, plánujeme přípravy svátečních menu a v koutku duše se tak trochu děsíme toho, že přibereme.

Kolik kilo vám nekompromisně ukáže vaše váha po Vánocích, je jen na vás. Zkuste se letos zamyslet nad tím, co a kolik sníte a třeba jen trochu upravte svoji životosprávu. Ať nejste nepříjemně zaskočeni.

V první řadě plánujte a nakupujte s rozmyslem. Občas to v obchodech před svátky vypadá tak, že si všichni hodláme udělat zásoby potravin na dalších pět let. Přitom tolik jídla často ani nemáme šanci zkonzumovat a spousta se ho vyhodí. Nebo je tu ještě druhá varianta – je vám líto dobroty vyhodit, tak je do sebe nacpete, aby se zbytečně neplýtvalo. Napište si proto seznam, kolik čeho je třeba koupit a toho se držte.

Je to jednoduché. Co doma nemáte, to zkrátka nesníte. Stejná situace je pak s množství cukroví. Nepečte zbytečně moc, jenom proto, že musíte mít víc druhů, než sousedka. Nikdo to neocení a vy pak nebudete zbytečně mlsat. Že už máte na balkoně tři krabice? Udělejte balíčky a cukroví rozdejte jako milou pozornost, nechte si doma pravdu jen tolik, kolik sníte.

Vařte a pečte chytře

Podle záznamů jídelníčku jednotlivých uživatelů aplikace KalorickeTabulky.cz si na Štědrý den stále nejčastěji pochutnáváme na smaženém kaprovi a v těsném závěsu za ním následuje kuřecí řízek. Tradiční bramborový salát je pochopitelně stále nejoblíbenější přílohou a cukroví je jen další kalorická bomba. Zkuste snížit kalorickou hodnotu jídel, která zkonzumujete. Jde to tehdy, když nahradíte některé suroviny.

Během pečení cukroví dejte místo hladké mouky, která neobsahuje téměř žádné živiny, mouku špaldovou nebo celozrnnou. Menší množství másla u listového a křehkého lineckého těsta také žádnou škodu neudělá. Nedáte-li dopustit na smaženého kapra, připravte jej místo ve fritéze nebo na pánvi plné oleje v troubě na pečicím papíru. Kapr je tučná ryba sama o sobě. A bramborový salát? Existuje spousta variant receptů na odlehčenou verzi. Můžete například zkusit sáhnout místo tučné majonézy po sojanéze, nebo jogurtu,“ radí výživová poradkyně Ivana Bednářová BA.

Veďte si přehled, co jíte

Zapisujte si jak svoji pohybovou aktivitu, tak zkonzumované dobroty. Můžete si najít aplikaci, která vám pomůže sledovat energetický příjem i výdej. Sami pak snadno určíte, jestli jíte a hýbete se správně, nebo byste mohli něco změnit, abyste se cítili ještě lépe.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: výživová poradkyně Ivana Bednářová BA, kaloricketabulky.cz
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků