Rodina

Mezinárodní den komplimentů. Jak na nás působí pochvala

Sbírání kytiček

S nejrůznějšími oslavnými dny se roztrhl pytel, ale ten dnešní je opravdu fajn. Ostatní pochval a lichotek není nikdy dost, tak proč si jimi nepřipomenout Mezinárodní den komplimentů? Navíc přidává i jednu dobrou radu!

Vyseknout druhému člověku poklonu, pochválit ho či mu upřímně polichotit – to se až tak nenosí. Zkuste to změnit právě dnes! 

Chvalte sebe i druhé 

Pochvala vyvolává pozitivní pocity, po kterých každý člověk touží, i když si to možná nahlas nepřizná. „Jednou z nejúčinnějších metod je každý večer vypsat si alespoň tři věci, které se nám během dne povedly a z nichž jsme měli radost,“ zmiňuje psycholožka a koučka Kamila Jetmarová. A i když vstanete obrazně řečeno levou nohou (prostě máte den blbec), měli byste myslet na ostatní a prokázat jim laskavost. Úsměv nebo milé slovo vás moc nestojí, a až uvidíte, jak to druhé straně svědčí, radost se přenese i na vás. Ostatně třeba i Bill Gates se prý nechal slyšet, že právě podpora druhým mu pomohla poznat pravé štěstí. 

Jak sdělovat kompliment 

Podle psycholožky je obecná větička milá, avšak kompliment ,na míru‘ pomáhá v člověku budovat pocit jedinečnosti. Například: „Tahle barva ti sluší, protože zvýrazňuje tvoje oči,“ nebo „Děkuju za kávu, od tebe mi vždycky chutná mnohem více“. Nejupřímnější je pochválit člověka z očí do očí ve chvíli, kdy se příležitost ke komplimentu namane. Anebo přidat ještě něco, může to být i zdánlivá maličkost, třeba želatinový medvídek Haribo nebo jiný bonbon. Jestliže se cítíte v přítomnosti dané osoby příjemně, rozumíte si a můžete spoustu věcí řešit na rovinu, sdělte jí to: „Jsi velmi upřímný člověk, působíš na mě jako balzám na nervy. S tebou se nebojím cokoliv řešit.“ 

A jak komplimenty přijímat? 

Pro mnohé je těžké pochvalu přijmout, protože na ní nejsou zvyklí a možná začnou dumat, co za ní vězí. Realita je však jednoduchá – většina lidí vás chce opravdu jen potěšit. Když vám někdo vysekne poklonu, neznamená to, že ho musíte na oplátku také za něco pochválit. Za vřelá slova hezky poděkujte. Může se stát i to, že začnete pochybovat nikoliv o pochvale, ale o sobě. Až budete příště pochválení, zapamatujte si ten moment a přemýšlejte, z jakého důvodu se cítíte tak divně. 

Nebo nechte přemýšlení koňovi, když má větší hlavu, a prostě jen věřte, že si kompliment zasloužíte. Čím rychleji si to uvědomíte, tím víc vám udělá radost. A za každých okolností se usmějte, nebo ještě lépe – usmívejte se častěji. Velkou roli v našich pocitech hraje nejen fyzické postavení těla, ale i mimika. „James-Langeho teorie vědecky dokazuje, že pokud se usmíváme, cítíme se lépe. Následně vypadáme lépe, vyzařujeme pozitivní energii, která působí na naše okolí. V tu chvíli začíná fungovat ,začarovaný kruh‘ – čím více pozitivní energie vyzařujeme, tím více jí dostaneme zpět,“ uvádí Kamila Jetmarová. 

Tohle opravdu doporučujeme! 

Podle americké psycholožky Amy Cuddy způsobí sebevědomý postoj během dvou minut výkyv v hladině testosteronu (tento takzvaný hormon převahy stoupá) a kortizolu (hormon stresu klesá). Tyto hormony pak ovlivňují, jak o sobě přemýšlíte, jaký ze sebe máte pocit a tím vám dává i větší šance na úspěch. Pokud sami sebe povzbudíte k sebevědomému vystupování, okolí vás tak bude vnímat a následně hodnotit pozitivně. Zkusíte to? 

Připravila: Marcela 

Foto:

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL