Nejoblíbenější metodou placení internetových nákupů zůstává dnes už trochu zastaralá dobírka. Platební karty jsou ale mnohem rychlejší a pohodlnější a při dodržování základních pravidel nákupy jen zpříjemní a usnadní. Stejně jako v kamenných obchodech.
Návštěvnost e-shopů v ČR vzrostla v loňském roce o 30 %, zvyšuje se i podíl nákupů realizovaných přes internet. Procento plateb kartami je přitom ale stále jen 2 %. Za tímto nízkým procentem stojí zřejmě obavy z případného zneužití údajů a ztráty peněz. Úroveň zabezpečení ze strany bank a seriózních obchodníků je ale vysoká a i vy můžete svou obezřetností přispět k omezení rizika. Stačí dodržovat pár zásad, abyste se mohli těšit z on-line nákupů bez starostí s hotovostí.
Nevěřte každému obchodu s funkčním webem
Běžná doporučení ohledně bezpečného přihlašování do internetového bankovnictví, pravidelné změny hesla nebo sledování transakcí na vlastním účtu vám určitě nemusíme připomínat. Ale ne každý obchod s funkčními webovými stránkami je opravdu obchod. „Pokud klient zadá své přihlašovací údaje na stránku vytvořenou hackerem, zjistíme to až v případě uskutečnění podezřelé transakce, nebo pokud si toho všimne on sám. Proto pečlivě vybírejte, kde nakupujete,“ upozorňuje Radek Komanický z Raiffeisenbank.
Obavy z placení kartou nejsou na místě
Za malým využíváním karet k internetovým platbám stojí zřejmě obavy z případného zneužití údajů a ztráty peněz. Přitom úroveň zabezpečení ze strany bank a seriózních obchodníků je vysoká a svou obezřetností můžete k omezení rizika přispět sami. Existuje řada možností, jak omezit rizika při platbách kartou na internetu, není nutné spoléhat jen na dobírku nebo převody peněz z účtu.
Možností je spousta
Dnešním trendem v zabezpečení vašich plateb je tzv. systém 3D Secure. Spousta e-shopů ho využívá a chrání tak vaše citlivé údaje zadávané při platbě kartou. Po označení způsobu platby jste přesměrováni přímo do zprostředkovatelské banky, která vás vyzve k zadání údajů. Uvést musíte číslo vaší karty, datum konce její platnosti a již zmíněný tzv. CVV2/CVC2 kód. Znamená to tedy, že dáváte údaje k dispozici přímo bance a nedostanou se vůbec do rukou obchodníka ani jeho zaměstnanců. Internetový obchod zabezpečený 3D Secure systémem poznáte podle loga „VERIFIED by VISA“ a „MasterCard SecureCode“.
ČÍM SE ŘÍDIT PŘI VÝBĚRU INTERNETOVÉHO OBCHODU
- Nemáte s vybraným obchodem zkušenosti? Sežeňte si reference od známých nebo ve veřejných diskusích na internetu. Částečným vodítkem je i větší počet hodnocení a komentářů u jednotlivých produktů a možnost vložit váš vlastní názor.
- Dejte si pozor na lákavé nabídky výrazně levnějších produktů. Ne všechny informace na internetu jsou pravdivé. Hrozí, že zboží bude vadné, použité nebo vám nebude dodáno vůbec. Existuje zde i riziko tzv. šedého dovozu, tzn., že tento produkt není určen pro český trh a může se u něj projevit částečná nefunkčnost nebo nemožnost případné reklamace.
- Dbejte na to, aby vámi vybraný obchod měl na svých stránkách uvedeny kontakty, tzn. jméno podnikatele, adresu, IČO a telefon.
- Podívejte se, zda je obchod certifikován nezávislou společností. To zjistíte na stránkách obchodu, pokud logo certifikace uvádějí, dále na webových stránkách www.certifikovany-obchod.cz nebo přímo u Sdružení ochrany spotřebitele.
- Pečlivě vyplňujte objednávku a zadávejte bezhotovostní platbu. U prvního nákupu v neověřeném obchodě využijte raději platbu na dobírku, tzn., plaťte, až vám zboží bude doručeno. Zároveň odborníci nedoporučují platbu předem u bazarového zboží. Při převzetí zásilky pečlivě zkontrolujte neporušenost obalu. Pokud je poškozena, nepřebírejte ji, sepište s doručovatelem protokol a kontaktujte obchodníka.
- Před zadáním objednávky si pečlivě pročtěte obchodní a reklamační podmínky. Obchodník má povinnost reklamaci vyřídit nejpozději do 30 dnů. Pokud máte možnost navštívit kamennou pobočku, celý proces urychlíte. U většiny zboží nakupovaného přes internet máte navíc ze zákona právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů od převzetí zboží.
- Nakupujte u obchodníků, kteří při přenosu vašich osobních dat používají šifrování. Ty poznáte podle ikonky zámečku v pravém dolním rohu internetového prohlížeče nebo vpravo vedle adresy webu, ta navíc začíná https:// nikoli jen http://.
- Preferujte obchody, které umožňují zadat platbu přes platební bránu vaší banky.
JAK SVÁ DATA OCHRÁNÍTE SAMI
- Nikomu neprozrazujte své přístupové údaje a ani si je nikam nezapisujte. Dejte pozor na tzv. phising, tedy podvodné emaily, které tyto údaje vyžadují. Setkat se můžete i s tzv. pharmingem. V takovém případě si pravděpodobně nevšimnete, že dáváte svá citlivá data k dispozici hackerům, neboť stránky vypadají jako oficiální web obchodu nebo banky. Zkontrolujte si vždy, zda opravdu komunikujete šifrovaným spojením se svou bankou.
- Pro přihlášení do internetového bankovnictví nepoužívejte heslo, ale výše zmíněný autorizační klíč (přihlašovací údaje + speciální unikátní kód).
- Přihlašujte se pouze ze svého počítače, nikoli z veřejně přístupného v internetové kavárně, škole nebo zaměstnání. Pokud je to nezbytně nutné, při nejbližší příležitosti si změňte heslo, používáte-li ho.
- Pravidelně aktualizujte operační systém, antivirový program, ale i další aplikace jako internetový prohlížeč, Adobe Reader apod.
- Nechte si zasílat informační sms o pohybech na svém osobním účtu.
- Pečlivě kontrolujte potvrzovací sms o uskutečněné transakci v internetovém bankovnictví.
- Můžete využít platební kartu určenou speciálně k nákupům na internetu. Pokud ji využíváte jen příležitostně, zvolte si nižší limity. U karty, kterou využíváte pro běžné nákupy a výběry z bankomatů, si zablokujte internetové platby.
Při platbách kartou buďte obezřetní nejen v prostředí internetu ale i u tradičních obchodníků a poskytovatelů služeb. S číslem karty a třímístným kódem u podpisového proužku nakládejte jako s velmi citlivými údaji.
Připravila: Zuzana
Foto: iStock
19.3. 2012