Zdraví

Nikdy není pozdě aneb hubnout začněte hned!

Sbírání kytiček

Léto je tady a plavky nemilosrdně odhalí všechny vaše hříchy. Netrapte se, protože nikdo není dokonalý. Spíš se snažte začít pracovat na tom, abyste vypadala a hlavně se cítila co nejlépe. Poradíme vám pár hlavních zásad letního hubnutí.

Hybaj do přírody!

„Léto je ideální dobou pro všechny druhy outdoorových sportů. Od klasického běhu, plavání, jízdy na kole až k míčovým hrám nebo tanci při letních párty. Zkrátka v létě je mnohem jednodušší se hýbat, aniž bychom takovou aktivitu přímo plánovali. Trávíme spoustu času venku v přírodě s rodinou či přáteli, a pokud bychom jen spočítali prosté množství kroků, které denně uděláme v létě ve srovnání se zbytkem roku, dosáhneme zcela jistě o moc lepších výsledků,“ říká Jana Havrdová z Českého svazu aerobiku a fitness.


Pro pravidelný pohyb je zásadní motivace. Jak ji získat? Podle Jany Havrdové jednoduše: „Ideální je, když se v průběhu dne hýbete v rámci normální zábavy. Pro řadu z nás je jednodušší vyrazit na výlet na kolech než na hodinu indoorcyclingu. Track po horách je pro nás zážitek, při kterém vydáme mnohem více než při vedené hodině kondiční chůze. A jak říká moje nejlepší kamarádka a my ostatní to s ní sdílíme – když vynecháme lásku k dětem, tak nejlepší věcí na světě je sex (někdy), jídlo (někdy), ale vždycky plavání (nahá) v moři.“


Už jste zkusila jógu?

Pokud hledáte cvičení, se kterým v létě začít, vyzkoušejte jógu. Nebude vám při ní vedro a její blahodárné účinky ucítíte téměř hned, na těle i na duši. „Jóga je jedinečný styl cvičení, při kterém se nejen výrazně posiluje a protahuje celé tělo, ale také dochází k harmonizaci naší psychiky. Pravidelné dýchání plným jógovým dechem při provádění ásan přináší neuvěřitelné zklidnění a doslova navození pocitu pohody a klidu,“ upřesňuje Jana Havrdová.

Ideální by bylo cvičit jógu celý rok. Bohužel všechny známe každodenní realitu, kdy většinou doslova létáme kolem práce, dětí, rodiny. Vše má přednost před vlastním programem. Proto je léto, kdy se běžné pracovní tempo výrazně zpomaluje, je čas dovolených, popřípadě jsou děti na prázdninách, skvělou dobou, kdy se můžeme doslova rozmazlit cvičením jógy. „Sama cvičím jógu v létě téměř každý den ráno ještě před tím, než celá prázdninová smečka vyleze z postele. Pozdrav slunci v přírodě čelem k vycházejícímu sluníčku je už sám o sobě jedinečným zážitkem. Jógové cvičení je opravdu kouzelné a jeho účinky jsou prověřeny staletími. Ve spojení s letní přírodou a sluníčkem je to nádherný zážitek.“


Zkuste cvičit ve vodě, má to větší efekt.

V létě není nic lepšího než ponořit se do chladivé vody. Pokud si dopřejete aqua aerobik, vězte, že podle nejnovějších studií cvičení ve vodě vede k až čtyřikrát rychlejší redukci váhy než na suchu! „Trénujete tak jak sílu, tak i vytrvalost. Intenzitu cvičení zvyšujete s odporem vody a pozor: zároveň si můžete svaly příjemně masírovat. Oproti ostatním formám aerobiku je toto cvičení bez otřesů a tím pádem si chráníte stav vašich kloubů i kardiovaskulárního systému, který tímto druhem cvičení naopak velice posilujete,“ upozorňuje trenér aqua aerobiku Reinhard Pichler z léčebného hotelu Larimar.

Rovněž bylo prokázáno, že aqua aerobik navozuje fyzické i psychické uvolnění. Cvičení ve vodě ve skupině je zábavné a třeba při něm najdete i nějaké spřízněné duše. Velkou psychologickou výhodou aqua aerobiku je také to, že se při něm lidé nestydí. „Za prvé jsou skryti ve vodě, za druhé na většině bazénů není zrcadlo a za třetí jednotlivé cvičební prvky na sebe navazují v takovém tempu, že rozhodně není čas pokukovat po ostatních cvičenkách. To může být zcela zásadní pro ty, kteří si nejsou svojí figurou stoprocentně jisti,“ radí Štěpánka Štrougalová z pražského Baby Clubu Juklík, který provozuje nejrůznější lekce aqua aerobiku.


All inclusive? Ano, ale…

Pokud si chcete skutečně dopřát, rádi zvolíte dovolenou s formou stravování all inclusive. Takové lákadlo se však často nechtěně promění v touhu, užít si všeho co nejvíce. Není pak výjimkou, že právě kvůli nabraným kilogramům z dovolené nemáte tak dobrý pocit, jaký byste mohli mít, pokud byste dodržovali několik málo pravidel. Nejčastěji se setkáte se švédskými stoly. Jejich velkou výhodou je, že si můžete vybírat to, na co máte chuť, ale i to co vám udělá dobře. To, jak jídlo ale kombinujete, podstatně ovlivní, zda se vám bude ukládat do podkožního tuku nebo ne.

Na snídani se snažte vyvarovat přemíry sladkých pokrmů ve formě buchtiček, dortů či nejrůznějších zákusků. Ke sladkosti si dejte vždy jednu porci ovoce. To obsahuje nestravitelnou vlákninu, která pomáhá čistit střeva a snižuje tzv. glykemický index neboli rychlost vstřebávání cukrů ze stravy. U oběda i večeře platí jednoduché pravidlo: Nenechte se zlákat k neustálému přidávání si, naberte si vše na talíř najednou ve vaší přirozené domácí porci. Talíř si přitom rozdělte na pomyslné části: bílkoviny jako maso, ryby, vejce nebo sýry, zeleninu, které by měly zaplnit minimálně půlku talíře a jednu čtvrtinu pak příloha.


Hlídjte si množství alkoholu i Coly

Pitný režim se zejména v létě na sluníčku musí dodržovat. Slazené nápoje vám však dobře neudělají, dejte si raději neperlivou vodu. Naprostým nepřítelem jsou pak rozhodně colové nápoje plné cukrů i éček, které se ukládají do podkožního a útrobního tuku, a tak po nich budete rychle tloustnout. A stejně jako u colových nápojů je tomu i s konzumací tvrdého alkoholu. Raději si dejte víno či pivo. Dávno známou pravdou je také to, že alkohol zvyšuje chuť na jídlo. Večer zapomeňte na sladkosti a sacharidy například v pizze nebo těstovinách a raději si dejte samotný sýr nebo zeleninový salát se zdravými oleji.

 

Připravila: redakce
Foto:  Larima Hotel
15. 6. 2015

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků