Podzim a prevence nachlazení

Letošní přechod z letního počasí na chladné podzimní je velmi rychlý. To se bohužel může podepsat na zvýšeném výskytu nachlazení, rychlém nástupu chřipek a angín. Pojďme si ukázat několik jednoduchých rad, jak pomoci tělu, aby se lépe vyrovnalo s těmito teplotními zvraty.

Titulka pro: Podzim a prevence nachlazení
Další 2 fotografie v galerii

Jestliže chceme, aby naše tělo mělo lepší imunitu a bylo více odolné, musíme nejprve upravit naši stravu. Ta ovlivňuje naše zdraví z velmi podstatné části.

 

V podzimním a zimním období vyloučit ze svého jídelníčku mléčné výrobky

Každá potravina, kterou sníme, v našem těle vyvolává určitou reakci. Ochlazuje nás, je neutrální, nebo nás zahřívá. Jedná se o tzv. termický účinek potravin dle tradiční čínské medicíny. V období podzimu a zimy bychom měli ve svém jídelníčku buď omezit, nebo úplně vynechat ochlazující potraviny. Hlavně jsou to mléčné výrobky, které náš imunitní systém velmi ochlazují, zahleňují plíce a trávicí trakt, silně překyselují tělo, a tím přispívají k rozvoji srdečně cévních onemocnění a tloustnutí. Vím, že reklamy v televizi říkají něco jiného. Ale zkuste si nejdříve zjistit fakta a ne se jen nechat ovlivňovat médii. Vaše zdraví a imunita to ocení. Pokud se bojíte, že do svého těla nebudete dostávat prospěšné živé bakterie (které mají být v jogurtech a zakysaných mléčných výrobcích – to je ale otázkou???), tak začněte pravidelně jíst kvašenou zeleninu – např. kysané zelí a různé druhy kvašené zeleniny v domácí nebo BIO kvalitě bez konzervantů.


Jsou vhodné citrusy na podzim a v zimě?

Dále je potřeba se zaměřit na vyloučení konzumace citrusů v podzimním období. Banány, citrony, mandarinky, pomeranče, grepy. Opět náš imunitní systém velmi ochlazují. Když už nevydržíte si dát banán, využijte síly koření. Pokud si dáte např. skořici, která má silný zahřívací účinek, pak se sníží „chladivost“ např. banánu. Dle tradiční čínské medicíny je vhodné se naučit jak kombinovat potraviny, tak vařit a kombinovat koření. 


Koření je skvělý pomocník pro vaši imunitu

V chladném počasí bychom měli využívat sílu koření jako kari, pepř, paprika, zázvor, skořice. Mnoho pokrmů upravujte s těmito druhy koření a zahřejete své tělo. 


Tepelně upravená zelenina je na podzim a v zimě základ

Jestliže chlad a deštivo ovládne naši republiku, pak doporučuji nekonzumovat syrovou zeleninu. Pouze tepelně upravenou. Syrová zelenina nás opět ochlazuje. Pro přípravu využívejte i koření (viz výše). Jednoduchá rada, pokud jste v kanceláři a nemáte možnost si třeba ke svačině uvařit zeleninu: nakrájejte si ji, dejte do misky nebo do talíře a zalijte horkou vodu. Nechte tak 3 minuty a pak můžete jíst. Tím se „chlad“ z daných potravin trochu snížil a potraviny jsou na podzim a v zimě vhodnější.


Síla čajů

Na podzim ani v zimě není vhodné pít zelený čaj, který silně ochlazuje tělo. Pijte ovocný nebo černý čaj. Doporučuji si pravidelně dávat půl lžičky skořice do každého šálku čaje. Nezapomínejte také na zázvorový čaj.


Studená sprcha po ránu
Vaše imunita bude velmi povzbuzena, pokud se již nyní začnete postupně sprchovat vlažnou vodou a bude pomalu snižovat teplotu. To můžete dělat 2x denně. Vaše tělo si bude lépe zvykat na chlad.


Čínská cvičení a automasáže

Pro podporu imunity doporučuji stimulovat určité dráhy na těle. Využívejte sílu akupresury. Jednotlivé cviky se dají dělat jak během pracovní doby, tak samozřejmě doma. Není to o penězích, jen se cviky na posílení základních orgánů naučit. Mnozí moji klienti využívají těchto cviků již řadu let a velmi jim to pomáhá v posílení vitality a imunity. 


Správně fungující a čisté tlusté střevo = půlka zdraví

Každý den začínejte s teplou vodou, rozemletým lněným semínkem a indickými cviky pro zlepšení peristaltiky střev. Lněné semínko má blahodárný účinek na „úklid“ vašeho tlustého střeva, a tím velmi výrazně podporuje imunitu. Není nic horšího, než když má člověk nepravidelnou stolici (např. 1 x za 2 nebo za 3 dny). Pak vaše imunita jde výrazně dolů. Řešit nachlazení užíváním léků jako Paralen, Ibuprofen a dalšími chemikáliemi se vaše zdraví bude ještě více podkopávat, i když vám krátkodobě může být lépe.

 

Využijte informací starých mnoha staletí

Ing. Martin Škába

Ing. Martin Škába

Dovolil jsem si vám předat několik vědění z mé praxe, které mě naučili čínští a indičtí specialisté a také lékaři celostní medicíny. Je úžasné využívat informací ověřenými tolika staletími. Je to jen na vás, zda toho využijete nebo se necháte ovlivňovat pouze reklamou z dnešní doby.
 

 

Autor: Ing. Martin Škába
Výživový specialista a kouč zdravého životního stylu, www.skaba.cz
1. 10. 2013

 

 

DISKUZE K ČLÁNKU

1

Na podzim vyloučit citrusové plody? To je mi novinka

ODPOVĚDĚT

1

Už roky se začínající chřipkovou sezonou beru Preventan. Opravdu mi to zabírá a nemocná jsem dlouho nebyla. Samozřejmě to chce i častěji mýt ruce a odpočívat. Přeji vám pěkné dny bez nemocí.

ODPOVĚDĚT

1

Mně se jako prevence nejvíce osvědčily probiotika, na podzim a na jaře vždycky beru biopron devítku a zatím se mi daří se nemocem úspěšně vyhýbat. Občas samozřejmě chytnu nějakou tu rýmu, ale de spíš jen o takové to nachlazení, které je za dva tři dny pryč a já při něm jsem schopná normálně fungovat. Ale jinak se snažím starat i o to tělo tím, že si dopřávám hodně ovoce, zeleniny a hodně piju, ale to už beru jako samozřejmost.

ODPOVĚDĚT

1

Já na imunitu užívám probiotika biopron devítku. Je to přírodní doplněk, který není nijak drahý a hlavně je účinný. Díky němu málokdy onemocním, když už tak je to maximálně nějaké lehčí nachlazení, které vyléčím zázvorem a nebo vincentkou. Je ale fakt, že se v poslední době zdravěji stravuju a taky jsem zařadila pravidelný pohyb a sport, takže i to mi myslím pomohlo k tomu, že mám lepší imunitu a že jsem odolnější.

ODPOVĚDĚT

0

Zajímavé :-) Vždy slíchám, že nejlepší na imunitu je vitamín C... Ale co když mám na něj alergii? To už mi nikdo neporadí :-( Nevěděl by někdo náhodou o nějakém multivitamínu bez C?

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (5 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Saloos Nachlazení a Imunita

Saloos Nachlazení a Imunita

Když se venku začne pomalu stmívat a ochlazovat, číhá na unavené tělo plno nástrah v...

Posilněte imunitu a buďte připraveni Foto: Pixabay

Posilněte imunitu a buďte připraveni

Některé nemoci se rychle šíří a občas s nimi i panika. Místo obav je potřeba...

Jak se liší průběh nemocí u dětí oproti dospělým?

Jak se liší průběh nemocí u dětí oproti dospělým?

Dětský organismus se od toho dospělého liší v několika směrech, obzvláště pak v síle imunitního...

Titulka pro: Vypořádejte se s nachlazením

Vypořádejte se s nachlazením

Kašlání, bolest v krku, rýma a ucpaný nos. To jsou nejčastější příznaky nachlazení, které teď...

Jak na nachlazení

Jak na nachlazení? Zkuste to s pomocí klinické neuropatie

Zejména úprava stravy a přírodní prostředky - to jsou dvě mocné páky, které klinická naturopatie...

Vliv detoxikace na imunitu

Vliv detoxikace na imunitu

Imunita, to je pojem s velkým „P“. Jen si zkuste toto slovo zadat do interetového...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

MIMINKO SE NEDAŘÍ

Dobrý večer, co dělat, když nám nejde otěhotnět? ...

VŮNĚ DO AUTA

Kde sehnat kvalitní vůni do auta? Poradíte?

VŮNĚ DO AUTA

Kde sehnat kvalitní vůni do auta? Poradíte?

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz