Rodina

Pošlete svůj starý mobil do Keni

Pod hranicí chudoby žije v Keni více než polovina ze 40 milionů obyvatel. Jejím následkem nechodí do školy sedm milionů dětí mezi šestým a čtrnáctým rokem. Právě vzdělanost je přitom základní podmínkou pro soběstačnost a zvyšování životní úrovně.

Nadační fond Lejly Abbasové Asante Kenya se proto Keni snaží s tímto problémem pomoci. Díky neziskové společnosti ASEKOL, která organizuje sběr a recyklaci elektroodpadu, bude nyní nadační fond moci vybavit mobilními telefony 55 učitelů, koordinátorů projektů nadačního fondu Asante Kenya a nejnadanějších studentů podporovaných škol.

Mobilní telefony pro Keňu pocházejí z kampaně Věnuj mobil (www.venujmobil.cz). Jejím cílem je zabránit tomu, aby lidé vysloužilé přístroje vyhazovali do popelnice. Každý si na stránkách www.venujmobil.cz může objednat předplacenou obálku a v ní pak mobil poslat k recyklaci. Projekt má zároveň i humanitární rozměr. „Zhruba deset procent mobilů, které se k nám v obálkách dostanou, ještě funguje. Tyto telefony repasujeme a věnujeme dětem z dětských domovů. Letos už jsme takto rozdali 462 přístrojů. Když nás Lejla Abbasová oslovila s prosbou, zda bychom nepodpořili její projekty v Keni, velmi rádi jsme souhlasili,“ říká Hana Ansorgová z neziskové společnosti ASEKOL.

Nadační fond Asante Kenya v současnosti v Keni podporuje 12 projektů zaměřených na rozvoj vzdělanosti a podporu dětí s těžkými životními osudy. Moderátorka Lejla Abbasová, která nadaci založila, všechny projekty osobně dvakrát ročně navštěvuje a kontroluje jejich průběh. Na místě se o zdárný chod projektů starají lokální koordinátoři. Právě ti jsou hybnou silou projektů po celý rok, a je proto důležité, aby byli schopni komunikovat s co možná nejmenším omezením. Totéž platí i pro učitele, na jejichž bedrech leží cesta keňského národa k prosperitě.

„Když chcete ukojit hlad, nebudete čekat, až vám někdo něco dá, ale seženete si jídlo sami. V tomto duchu postupuji při plánování svých projektů v Keni,“ vysvětluje své pohnutky Lejla a dodává: „Protože Asante Kenya je moje dítě, samozřejmě mi záleží na tom, aby projekty měly výsledky. Mobily věnované společností ASEKOL určitě celý proces zjednoduší. Volnost komunikace je základ.“

Autor: Zuzana

Foto: Asante Kenya, ASEKOL

 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků