Zdraví

Prolíbejte se ke zdraví

Sbírání kytiček

Polibkem začíná snad každý milostný vztah. Je to ten nejlepší způsob, jak vyjádřit svému protějšku city a vzájemnou náklonnost. Líbání je zkrátka příjemná činnost, kterou má každý z nás jistě rád. A kromě toho – je prospěšné i našemu zdraví.

Dlouhý polibek spaluje kalorie, snižuje vysoký krevní tlak, upravuje hladinu cholesterolu v krvi, uvolňuje endorfíny označované jako hormony štěstí a snižuje stres. Při vášnivém polibku navíc procvičujete obličejové svaly – pracuje při něm 38 obličejových svalů a výsledek je srovnatelný s progresivní svalovou relaxací nebo pečlivou masáží.

Častým líbáním zabráníte ochabování svalů obličeje i tvorbě vrásek. Líbání snižuje působení negativně působících hormonů v těle, například kortizolu, a naopak posiluje činnost buněk, které likvidují škodlivé látky. Zlepšíte prokrvení celého organismu, a tím podpoříte látkovou výměnu.

Věděli jste, že:

  • Středně vášnivým polibkem se dá spálit za minut 26 kalorií.
  • Průměrný člověk stráví dva týdny života v objetí.
  • Člověk během života prolíbá průměrně 110 000 minut.
  • Protože při líbání zapojujete obličejové svaly, bojujete proti vráskám.
  • Při líbání si s partnerem vyměňujete tuky, minerály, soli a proteiny. Výměnou získáváte protilátky, čímž posilujete imunitní systém.
  • Líbáním se do mozku uvolňují stejné látky, jako při provozování adrenalinových sportů.

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
13. 2. 2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků