Zdraví

Proti pocení funguje i botox

Sbírání kytiček

Reklamy na antiperspiranty slibují zázraky, ale když dojde na věc, stejně jste v horkých dnech zpocení a tričko by se dalo ždímat. Nejvíce se potíme v podpaží, kde je však možné aplikovat injekce botoxu a problém tak minimalizovat.

Aplikace botoxu jako účinného prostředku k zamezení nadměrného pocení vyhledává čím dál víc lidí. Tuto látku lze přitom aplikovat nejen do podpaží, ale také do dlaní či plosek nohou. Najdou se však i lidé, kteří chtějí ošetřit čelo nebo zátylek.

Botox jako účinná látka proti zamezení pocení je oblíbený v Česku už nějakou dobu. Zákrok trvá jen několik desítek minut v závislosti na ošetřované ploše. Na místo, kam se bude botox aplikovat, se nejprve nanese znecitlivující mast, která se nechá chvíli působit. Pak se přistoupí přímo k ošetření. Bolestivost zákroku je velice rozlišná a závisí na místě aplikace.


Zatímco dlaně nebo podpaží se obvykle obejdou bez podání anestetik, aplikace botulotoxinu do chodidel bývá bolestivá a pacientovi je před tímto ošetřením nabídnut lék proti bolesti nebo na zklidnění. Vpichy se provádějí v závislosti na rozsahu ošetřované oblasti v odstupu 1,5 – 2 cm od sebe.

Zákrok je nenáročný a nevyžaduje žádnou rekonvalescenci, je možné ihned se zařadit do běžného života. V případě, že si někdo nechá aplikovat botox do obličeje, čtyři hodiny po ošetření by si neměl lehat, aby botox neprosákl tkáněmi na nežádoucí místa.


V případě ošetření dlaní je třeba alespoň 24 hodin neřídit nebo nezatěžovat dlaně fyzickou námahou. Ošetřená místa by se neměla škrábat a třít. Také je doporučeno týden vynechat návštěvu kosmetiky, solária, sauny, bazénů nebo masáže ošetřené oblasti. „Pacient by měl ten samý den po ošetření vyvarovat aplikaci antiperspirantů a deodorantů. Efekt nastupuje do druhého až třetího dne a vydrží zhruba šest až osm měsíců, ta doba je samozřejmě do určité míry individuální a mírně se liší pacient od pacienta,“ řekla nám  MUDr. Helena Reisingerová.


Strach z botoxu?

Z aplikace botoxu v lékařském prostředí není nutné mít strach „Botulotoxin se používá například v neurologii nebo v pediatrii pro uvolňování svalů, a to ve výrazně větších dávkách, než s jakými nakládá estetická dermatologie. Jeho aplikace proti pocení je tak veskrze bezpečnou záležitostí. Botulotoxin se při tomto ošetření navíc zhruba do půl hodiny v těle rozkládá na jiné, biokompatibilní látky,“ dodala Reisingerová.

 

Kdy se vydat k lékaři

Nadměrné pocení neboli hyperhidróza může být znakem různých onemocnění jako je například zvýšená činnost štítné žlázy, hypoglykémie, virová či bakteriální infekce, extrémní stres nebo některá nádorová onemocnění. V případě, že u sebe zpozorujete výskyt nadměrného pocení, je třeba se poradit s lékařem.

 

Připravila: redakce
Foto: thinkstock
28. 7. 2015

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků