Bývalý ředitel Zoo Praha Petr Fejk, spolužák Jana Palacha Stanislav Hamr a mladá klavíristka Klára Gibišová se představí v Show Jana Krause.
Petr Fejk
Bývalý ředitel Zoo Praha, který se stal prvním „neodborníkem“ v čele této zoologické zahrady. Za jeho vedení prošla pražská zoo výraznou modernizací, a to zejména po povodni v roce 2002. V listopadu 2008 obdržel Cenu ministra životního prostředí. Poté působil rok jako šéf Českého národního domu v New Yorku. V posledních letech se věnuje projektu Orbis Park, velkému zábavnímu parku, který zamýšlí v Česku vybudovat. 11. ledna se poprvé objevil na jevišti divadla Studio Dva v roli bondovského šéfa strany 007 neboli „fejkového Bonda“ v novém, finálním nastudování projektu bratří Cabanů, nazvaném Bond/Medea. Michal a Šimon Cabani chtěli vzdát divadelní hold Jamesi Bondovi, jenže filmovému hrdinovi amerického imperialismu by nikdo nedal ani korunu. Tak k legendě o tajném agentovi 007 „kvůli grantu“ šoupli jednu z nejmocnějších kouzelnic starořeckých mýtů, Medeu, v podání Ivany Chýlkové. Redaktora televizních zpráv hraje Jan Kraus.
Stanislav Hamr
Spolužák a životní přítel Jana Palacha. Od jeho sebeupálení na protest proti okupaci ČSSR armádami států Varšavské smlouvy a rezignaci Čechoslováků uplynulo ve středu 16. ledna padesát let. Po padesáti letech se Stanislav Hamr rozhodl promluvit: „Už mě štvalo, jak je Honza nepravdivě líčen. Ve Všetatech jsme vyrůstali spolu v jedné ulici. Honzu jsem tedy znal odmalička. Nebyl žádným svatouškem a samotářem, který se stranil druhých, jak se často píše, ale uličníkem a rváčem. Jenomže on se leckdy pral i s mnohem staršími a silnějšími kluky – doslova až na krev. Zvlášť když viděl, že se děje někomu křivda, a on se ho rozhodl bránit,“ vzpomíná Stanislav Hamr. Nejvíc mu prý ale vadí, že z Honzy různí pseudoanalytici dělají jakéhosi ikonického a nedotknutelného věrozvěsta.
Pan Hamr dále popisuje, jak s Janem jako kluci „experimentovali“ se střelivem a výbušninami, kterých se po válce v okolí Všetat nacházelo velké množství: „Postupně se tak z nás stali výborní chemici, abychom přesně věděli, jak vyrábět výbušniny. Jako výtečný chemik tedy Honza moc dobře věděl, jakou hořlavinou se toho 16. ledna polévá a jaké důsledky to pro něj bude mít. Řeči o jakémsi studeném ohni a pravicovými silami zmanipulovaném studentovi byly jen bolševické bláboly tehdejšího komunistického poslance Viléma Nového,“ dodává spolužák Jana Palacha. „Pohled na Honzu Palacha byl a dosud stále je většinou velmi pokřivený, nepravdivý. On byl zkrátka jiný, než se o něm léta píše a mluví.“
Klára Gibišová
Fenomenální osmiletá klavíristka, která za klavírem skoro ještě není vidět, ale nedávno hrála ve svatovítské katedrále a záznam s jejím vystoupením obletěl celý svět. Na klavír hraje od čtyř let a poprvé vystupovala před publikem ve třech letech. „Tehdy vystupovaly na pódiu s klarinetem její starší sestry a Klára kvílela, že chce hrát s nimi. A tak se s nimi postavila před publikum a ,hrálaʻ na flétničku, i když to ještě vůbec neuměla,“ popisuje Klářina matka. Na klavír začala hrát o pár měsíců později. „Chtěla jsem začít hrát hned. Ale všude mi říkali, ať přijdu, až mi bude šest. Nakonec jsem našla paní profesorku, která mě byla ochotná učit, i když jsem ještě neuměla noty,“ popisuje Klára.
Na první klavírní soutěže se hlásila, když jí ještě nebylo ani pět. A v konkurenci starších dětí suverénně vyhrávala. Stihla posbírat ceny na většině českých klavírních soutěží. Mimo jiné získala první místa v soutěžích Prague Junior Note v ročnících 2016, 2017 a 2018, Karlovarská růžička v ročnících 2016 a 2017, Amadeus 2017, Mladí pianisté na klavíru Steinway v letech 2016 a 2017, Ústřední kolo klavírní soutěže ZUŠ 2017 a Beethovenovy Teplice 2016. Stala se také finalistkou soutěže pro talentované děti Zlatý oříšek 2018. V listopadu 2018 vystoupila jako jedna z účinkujících na benefičním koncertu pro svatovítské varhany 2018.
Připravila: Katka
Foto: Prima