Bydlení

Slaďte povlečení s barvou ložnice!

Sbírání kytiček

Ložnice představuje místo plné pohody a relaxace.

K tomu, jak se v ložnici cítíte, do značné míry pomůže i výběr, uspořádání a správné kombinace barev. Většina lidí preferuje jemné, přírodní tóny. Určitě se však najdou i takoví, kteří sází na kontrast. V každém případě je důležité sladit jednotlivé dekorační prvky, které se v ložnici vyskytují. 

Při výběru povlečení nelze přehlédnout jeho širokou variabilitu. V praxi to znamená, že vždy seženete takové barvy a motivy, které zapadnou do aktuální podoby interiéru. Vhodným výběrem můžete prostory ložnice dokonce výrazně oživit a zajistit tak podstatnou změnu k lepšímu. 

Volba teplých nebo studených barev 

Důležitou otázkou je, zda zvolíte v ložnici teplou nebo studenou barvu povlečení. Obecně platí, že by se mělo vycházet jednak z odstínů stěn v ložnici a dále potom z její orientace. Je-li ložnice směrem na sever, vyplatí se využít teplejší barvy v podobě převahy žluté, oranžové nebo červené, barvy by však neměly být příliš křiklavé. Pokud je místnost orientována na jih nebo východ, tak zde můžete zvolit naopak spíše studenou barvu v podobě světle modré, fialové nebo zelené. 

Zda chcete zrovna povlečení sladit s malbou ložnice nebo naopak vytvořit kontrast záleží na vaší náladě. Určitě ale nemíchejte příliš mnoho barev. 

Jaká barva je tedy ta pravá?

 

Zajímá vás, jaká převaha barvy bude ve vaší ložnici tou správnou volbou? Bohužel neexistuje univerzální odpověď, je dobré se trošku inspirovat

O barvách v ložnici víme, že béžová a hnědá působí hřejivě a útulně, je možné je kombinovat s velkým počtem podobných tónů. Velice shodných vlastností dosahuje i žlutá, která se hodí od jara do podzimu. Dáte-li přednost fialovému ladění, vytvoříte prostor pro meditaci, jedná se o velice častou alternativu dnešní moderní doby. Červená barva se do ložnice moc nehodí, může výrazně dráždit a rozrušovat, pokud však na ní trváte, zvolte například jemně červené povlečení!

Připravila: Katka
Foto: iStock

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků