Soutěže

Soutěž o poukaz na dentální hygienu

Chodíte na dentální hygienu? Dentální hygiena má nejen preventivní, ale i léčebný charakter. Jejím účelem je předcházet vzniku onemocnění zubů a dásní.

V důsledku nedostatečného či nesprávně prováděného čištění zubů a dásní dochází často ke vzniku zubního kazu, zánětu dásní (gingivitis) a závěsného aparátu zubu (parodontitis, lidově parodontóza). Pak je již zapotřebí se snažit odstranit všechny faktory, které onemocnění vyvolaly.

Hlavním úkolem je tedy pomoc klientovi najít takovou metodu čištění zubů, aby byla účinná a byl jí schopen dodržovat a zvládnout i v domácích podmínkách. Další neméně důležitý úkol je dotyčnému profesionálně vyčistit zuby. Tím mám na mysli odstranit zubní kámen a další povlaky z povrchu zubu. Dnes již víme, že mít zdravé zuby a dásně není jen o určité prestiži, ale i o zdraví celého těla.


Jak dentální hygiena probíhá?

Nejprve by si s vámi dentální hygienistka měla promluvit a získat informace o vašich zvycích v péči o ústa. Zjistit, co od ošetření očekáváte a jaký je váš postoj ke zdraví. Další fází je vyšetření parodontu (závěsného aparátu zubu – struktur, které vaše zuby drží v ústech). Měla by vám interpretovat, jaký je stav zdraví vašich úst a říct, jaká opatření jsou potřebná pro zlepšení stavu. Pak přichází na řadu profesionální čištění zubů. Postup je odvislý od stavu úst. Poslední, avšak neméně důležitou částí, je naučit klienta správnému postupu při provádění domácí ústní hygieny.


Kolik času trvá?

Je velice individuální, jak dlouho bude dentální hygiena trvat. Hlavní roli zde hraje faktor, v jakém stavu jsou dásně a paradont. Klient, který chodí pravidelně na dentální hygienu a správně a svědomitě si pečuje o dásně a zuby, může v křesle strávit třeba jen půl hodiny. Pacient, který příjde poprvé a jeho parodont je postižen některým ze zánětlivých onemocnění, může zprvu podstoupit i několik hodinových procedur.


Jak často chodit a proč?

Na časových intervalech se musí individuálně domluvit hygienistka s klientem dle jeho potřeb. Nějčastěji chodí klienti každý půl rok, ale není výjimkou jednou za tři měsíce, či naopak při perfektní hygieně jednou ročně. Velice záleží na schopnosti pacienta si správně a pravidelně pečovat o zuby a dásně.


Je to bolestivé?

Pokud jsou dásně ve špatném zdravotním stavu, bývají velice často citlivé. Pak je ošetření nepříjemné. Při pravidelných návštěvách a dobré kondici dásní se stává návštěva často i příjemně stráveným časem, kdy děláte něco správného pro své zdraví.

Klára Jedličková, dentální hygienistka, Dental office H33.

Více informací a odpověď na soutěžní otázku najdete na www.dental-office.cz

Tři z vás můžete vyhrát poukaz na dentální hygienu

Soutěž probíhá od 6. do 13. října 2013.

Foto: Dental office
6. 10. 2013

Výherci:
kitharka
Scimmia
Alena123


Diskuze: příspěvků