Párkrát jste zkusili zahrát si florbal, chytlo vás to a chcete si pořídit vlastní florbalové vybavení? Poradíme vám, na co byste měli myslet v první řadě.
Nebojte se, není to až tak složité, vždyť základem každého hráče je florbalová hůl. Ke hře je samozřejmě třeba ještě míček, a aby hra dostala správné grády, i amatéři si můžou pořídit florbalové branky. Pokud to s tímto sportem myslíte vážně, doporučte ještě brankářům, aby si koupili florbalové masky. A jaké je tedy základní florbalové vybavení?
Výběr hole na florbal
Nejste zkušení florbalisté a netušíte, podle jakých kritérií si vybrat hůl? Základní doporučení pochopí každý – stačí si jen všimnout, jak hůl držíte. Je-li vaše levá ruka při držení dole, vybírejte si hokejku s levým zahnutím, a pokud máte dole ruku pravou, pak s pravým zahnutím. Rovněž si všímejte délky hole, které se obecně dělí do třech skupin. Krátké hokejky používají hlavně žáci a dorost, středně dlouhé jsou nejvyužívanější a hodí se pro většinu hráčů s postavou vysokou 160 až 189 cm, ovšem pokud jste narostli ještě o něco výše, sáhněte do kategorie holí dlouhých. Rovněž platí, že hokejka s čepelí by měla končit zhruba v místech, kde máte pupík. Podrobnější pravidla vám poskytne specializovaný florbal shop.
Co je třeba ještě zvážit
Při výběru florbalové hole se také řeší její tvrdost, ovšem pro dospělé začátečníky platí, že nad tím nemusí příliš přemýšlet – potřebujete středně tvrdou hůl. Tvrdost se uvádí v milimetrech a v případě středně tvrdé hole jde o 27 až 30 milimetrů. O tvrdosti se bavíme také u čepele (většinou se vyrábějí mírně zahnuté, ovšem zahnutí lze každému hráči upravit na míru).
Co je ještě podstatné? Materiál, z něhož se hůl vyrábí; může jít o kompozit, sklolaminát, karbon nebo třeba i grafit. Kompozitní hole často používají právě začátečníci, ovšem chcete-li hned zkraje vsadit na kvalitnější výrobek, vybírejte si ze skupiny karbonových.
Praktická vychytávka? Omotávka!
I když to vypadá možná úsměvně, dejte si pozor i na takovou drobnost, jakou je omotávka – tedy místo, kde budete florbalku držet. Měla by tlumit vibrace a rezonance, dobře odvádět pot a rovněž je nutné, aby co do velikosti odpovídala vaší dlani a prstům. Kvalitní omotávky většinou tvoří několik vrstev, díky čemuž je držení hokejky jisté a stabilní.
Něco navíc – florbalový míček
Nikdo vám samozřejmě nebrání použít při hře nějaký starší míček, co máte doma, otázkou pak jen zůstane, zda si vůbec zahrajete. Proto neváhejte a ke hře s přáteli si pořiďte speciální florbalový míček. Co je dobré vědět? Podobně jako hokejky se i míčky, respektive jejich výrobci, řídí pokyny Mezinárodní florbalové federace. A právě oficiální certifikace je zárukou nejen flrobalových pravidel, ale také bezpečnostních a zdravotních standardů.
Komerční prezentace
Foto: iStock
31. 1. 2013