Zdraví

Střevní mikrobiom: jak ovlivňuje naše zdraví

Naše střeva jsou obrovský orgán, ve kterém žije mnoho organismů. Podívejte se na osídlení střev neboli střevní mikrobiom.

Plní mnoho funkcí. Podporuje imunitu, podílí se na trávení živin, chrání střeva před škodlivinami.

Pozor i na dovolené

Pro střevní mikrobiom je zásadní stabilní stravování. Každá změna může vést k většímu či menšímu narušení střevního mikrobiomu. Následně pak dochází k disharmonii imunity či funkce trávicího systému. Prakticky si to už jistě vyzkoušel každý z vás. Když odjedete na dovolenou a změníte stravovací zvyklosti. Například dovolená pod stanem stále ještě mnohdy počítá s tím, že budete konzumovat více polotovarů. Většinou jde o větší množství sacharidů, s výrazným omezením vlákniny.

Tudy vede cesta

Vždy se vyplatí dopřát střevům co největší komfort. Dodržovat co nejpestřejší složení stravy bez radikálních výkyvů. A to i v době změn (dovolená, zdravotní obtíže, jiný životní režim například s ohledem na nové pracovní zařazení a podobně). Když si sami nevíte rady, konzultuje svůj stav s nutričním terapeutem. V rámci pestré stravy je důležitý pravidelný příjem potravin s probiotickou kulturou obsahujících prospěšné bakterie (zakysané mléčné výrobky, kvašené potraviny) a potravin obsahujících vlákninu, která funguje jako prebiotikum – živná půda pro prospěšné bakterie.

5 rad pro každého

  • Dodržujte pravidelnost stravování, jezte alespoň třikrát denně. Každé jídlo má obsahovat bílkoviny, tuky, sacharidy a vlákninu.
  • Denně si dopřejte 400 či 500 g zeleniny a ovoce a jeden zakysaný mléčný výrobek.
  • Obnovujte střevní flóru dostatečnou dávkou symbiotik vždy, když je narušená (léčba antibiotiky, změna stravování). Symbiotika jsou přípravky obsahující probiotika i prebiotika.
  • Pravidelně pijte, zejména si dopřávejte tekutiny bez cukru.
  • Dbejte rovněž na pravidelné vyprazdňování a stejně samozřejmě se také věnujte pohybu.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.healthline.com/nutrition/gut-microbiome-and-health#TOC_TITLE_HDR_4
Zdroj fotografií: iStock

Diskuze: příspěvků