Jaké máte plány se svým stářím? Chcete cestovat, zahradničit nebo jej jednoduše strávit v klidu s knihou před krbem?
Ať se rozhodnete jakkoliv, v každém případě byste se na své stáří měli připravit. Stáří s sebou totiž nese mnohá úskalí, která pravděpodobně podceňujete i vy. Dle průzkumů jsou na tom stejně dvě třetiny lidí.
Kde budete žít?
Ideální doba, kdy začít reálně řešit, kde strávíte zbytek svého života, je kolem 40. až 50. roku života, a to za předpokladu, že jste v té době po zdravotní stránce v pořádku. Měli byste brát v potaz hned několik úhlů pohledu. V prvé řadě se zamyslete, zda je vaše bydlení vhodné pro seniora v pokročilém věku, který může trpět různými nemocemi nebo mít omezenou pohyblivost. Domov by měl být dostatečně prostorný, abyste se v něm mohli bez problémů pohybovat třeba i s chodítkem či na invalidním vozíku. Dále byste měli mít místo pro umístění pomůcek, jež vám usnadní výkon každodenních činností a provádění osobní hygieny.
Dalším důležitým bodem je bezbariérový přístup. Ve vašem domě by tedy neměl chybět výtah, abyste se nemuseli do vyšších pater dopravovat po schodech. Ty se mohou v pokročilém věku stát vaším úhlavním nepřítelem a například výnos nákupu do bytu by se vám díky nim snadno protáhl.
Pokud není vaše bydlení vyhovující pro dlouhodobou domácí péči, nabízí se tři možná řešení. Rekonstrukce, díky níž byste si nechali domov upravit tak, aby byl pro vás později dostatečně bezpečný. Rovněž se můžete přestěhovat do nového, případně do domova seniorů nebo hospicu s profesionálními pečovateli. Všechny tyto možnosti si však žádají finance.
Máte naspořeno?
Úspory na stáří představují naprostou nezbytnost. Pakliže je nebudete potřebovat na bydlení či jeho úpravu, měli byste počítat s náklady na lékařskou péči, léky, případně na zaplacení ošetřovatele, který se o vás bude v případě nesoběstačnosti starat. Dlouhodobá domácí péče je jednoznačná volba pro 80 % lidí, pokud se dostanou do situace, kdy už sami nezvládnou běžné denní úkony. Domácí péče o dlouhodobě nemocné je však zároveň nákladnou položkou. Zahrnuje pořízení speciálního lůžka se zdravotní matrací, kompenzačních pomůcek a dalších nezbytností. Proto se informujte včas na možnosti spoření a zajistěte si spokojený podzim života.
Při financování dlouhodobé domácí péče vám mohou pomoci finanční příspěvky poskytované státem. A kdo má nárok na příspěvek na péči? Odpověď na tuto otázku vám poskytne informační portál pece.cz, kde naleznete praktického průvodce. Po jeho vyplnění získáte jasnou odpověď, zda si můžete o příspěvek zažádat. Mějte však na paměti, že ve valné většině případů nepředstavuje příspěvek na péči dostatečnou částku, kterou byste byli schopni pokrýt všechny náklady na péči o dlouhodobě nemocné a seniory.
Jaký máte životní styl?
Mnoho seniorů se potýká s depresemi. Abyste těmto a jiným psychickým problémům předešli, dbejte na aktivní život, neuzavírejte se před okolím. Také se věnujte aktivitám, jež stimulují činnost mozku, nutí vás přemýšlet a trénovat paměť, abyste předešli brzkému nástupu demence či Alzheimerově chorobě. Pokud budete vyhledávat společnost lidí a zajímat se o aktuální dění, předejdete tak nejen úzkostem či pocitům osamělosti. Udržení všeobecného přehledu vám také pomůže držet krok se změnami v sociálním systému tak, abyste mohli čerpat všech jeho výhod v péči o dlouhodobě nemocné. Ke kvalitnímu životu ve staří můžete přispět i zdravým životním stylem, vyváženým jídelníčkem a obecně péčí o své zdraví.
KP
Foto: iStock