Unikátní průvodce pro ženy: Jak vybrat auto?

Pro některé z nás to může být úkol, na kterém nevidí nic složitého, pro spoustu žen ale může být výběr auta opravdovým oříškem.

Autoopat autosalon ojetych vozu
Další 2 fotografie v galerii

Pokud patříte mezi ty, které neví, jaký je rozdíl mezi sedanem, combi a SUV, druhy pohonu rozlišujete jen podle názvu a ceny a auto byste nejradši vybrala jen podle barvy a tvaru, pak doporučujeme projít si tento článek. V několika odstavcích vás provedeme důležitými parametry a vy pak při návštěvě prodejce budete mít alespoň základní přehled. 


Do práce nebo na výlety? 

Nejprve se zamyslete nad tím, jak často a jak dlouhé jízdy budete v autě absolvovat. Pokud auto potřebujete na každodenní krátké dojíždění do práce, pak pro vás bude pravděpodobně vhodné jiné auto, než kdybyste jednou za měsíc vyjela na výlet na druhý konec republiky. Podle toho si zvolíte především druh paliva, na který by váš vůz měl jezdit – benzín se hodí spíš pro kratší vzdálenosti, zatímco diesel na delší. Také vás to nasměruje k určitému typu auta. Do města oceníte spíš kratší a kompaktnější vozy, oproti tomu při vyjížďkách do hor nebo na rodinných výletech oceníte spíš větší a prostorný vůz. 


Nové, skladové, roční, ojeté? 

Tápete v názvosloví, které jednotliví prodejce uvádějí na svých webových stránkách? Pojďme si to rychle zrekapitulovat: nové vozy si můžete poskládat podle vlastního přání (zvolit si typ, motorizaci, palivo, výbavu i příslušenství), na dodání vozu ale pravděpodobně budete muset několik týdnů počkat. Oproti tomu skladové vozy (a s nimi také předváděcí/referenční) jsou nové vozy, které má prodejce okamžitě k dispozici ve svém dealerství a můžete si je vyzkoušet. Podívejte se například na tuto nabídku předváděcích vozů ŠKODA


Roční vozy jsou auta, s nimiž někdo jezdil maximálně rok – jedná se tedy o vozy s nízkým počtem najetých kilometrů a v dobrém technickém stavu. Může jít například o vozy, které někdo používal v rámci operativního leasingu. 


Co se týká ojetého vozu, je třeba se zajímat o původ vozu a jeho technický stav. Pokud nejste sama schopná vyhodnotit stav vozu, zvolte autorizovaného prodejce ojetých vozů, který vůz před prodejem zkontroluje a za dobrý stav se zaručí. Nehrozí vám tak, že si koupíte vůz se stočeným tachometrem nebo kriminální minulostí. Zeptejte se také, zda má vůz certifikát CEBIA, který slouží k ověření stavu ojetého vozu. 


Co mají a co umí 

Projdeme si nyní základní prvky a vlastnosti, s nimiž se při výběru pravděpodobně setkáte: 

- Motorizace: Tento pojem popisuje, jaký má vůz objem a výkon. Obecně platí, že čím menší má vůz objem, tím horší je výkon (tedy schopnost auta zrychlit, jet do kopce atd.) 

- Karoserie: Ta popisuje provedení a tvar vozu. Nejběžnější jsou tyto vozy: sedan (častý typ se 2 řadami sedadel a kufrem), combi (prodloužený vůz s větším vnitřním prostorem a kufrem) a SUV (sportovnější a mohutnější vozy, vhodné pro terénní povrchy). 

- Převodovka: Volí se mezi manuální a automatickou převodovkou. Manuální znamená, že budete (podobně jako v autoškole) řadit řadicí pákou ručně, automatická to udělá za vás. S tím odpadá také nutnost používat spojku, ovládáte vůz jen za pomocí plynu a brzdy. 

- Počet najetých kilometrů: Tento faktor pro vás bude důležitý, jen pokud kupujete roční nebo ojetý vůz. Naznačí vám, jak často se s vozem jezdilo a jak bude pravděpodobně opotřebovaný motor. 


Testujte, zkoušejte, pozorujte 

Zaujal vás nějaký vůz? Zarezervujte si u prodejce testovací jízdu. Jen tak si odzkoušíte, jak se vám s vozem jezdí. Nenechte se znervóznit a jízdu si užijte. Vyzkoušejte nejen jízdu v běžném provozu, ale také couvání, ovládací panel, všechny páčky a klimatizaci. Auto si také prohlédněte včetně sedadel a prostoru vzadu a kufru. Všímejte si stavu potahů, podívejte se, jestli má vůz veškerou povinnou výbavu. Nezapomeňte zkontrolovat stav pneumatik. 


Jak za vůz můžete zaplatit 

Při výběru je také důležité vědět, jaký obnos máte k dispozici. Auto je možné koupit nejen za hotovost, ale také na splátky nebo na leasing. Mezi koupí na splátky a na leasing je především jeden rozdíl – při koupi na splátky jste od okamžiku podepsání smlouvy majitelem auta vy, oproti tomu u leasingu je vlastníkem až do poslední splátky leasingová společnost. Nabídky se také mohou lišit podmínkami, za nichž si můžete vůz koupit. Nechte si proto připravit více nabídek a dobře si spočítejte, která se vám vyplatí více. 


Další možností je operativní leasing pro soukromé osoby, což je ve zkratce pronájem auta na delší dobu se spoustou výhod. Tuto službu nabízí různé značky za různých podmínek, dobrým příkladem je například program ŠKODA bez starostí


Po dohodě s prodejcem bude následovat podpis smlouvy. Pokud sama nejste zběhlá v právní oblasti, vyplatí se požádat právníka, aby si smlouvu přečetl za vás a poradil, zda je v ní vše v pořádku. Zeptejte se také prodejce na doplňující informace: případná sleva na servisní služby, pneumatiky k vozu, STK a emise, přepis auta nebo reklamace případných skrytých závad. Jen tak předejdete případným nedorozuměním a nejasnostem. 


Rada na závěr 

I když máte alespoň základní přehled o vlastnostech vozů, pravděpodobně se stane, že nějakému výrazu nebude rozumět. Nestyďte se a nechte si vše od prodejce dobře vysvětlit. Prodejci jsou určení především k tomu, aby pomáhali zákazníkům, proto se nenechte odbýt. Neberte také názory prodejce jako stoprocentně platné, je dobré se zajímat o všechny argumenty a používat selský rozum.


KP

Foto: 

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Dobrý večer, chtěla bych se Vás tu zeptat, jestli náhodou nemáte některá zkušenosti s tímto bazarem PNEU? Blíží se zima a já teď úplně přesně nevím, kdy měnit gumy, to si ale zjistím, spíš mi jde o to, jestli pneu z bazaru mohou byt kvalitní či nikoliv.

ODPOVĚDĚT

0

Dobrý večer, chtěla bych se Vás tu zeptat, jestli náhodou nemáte některá zkušenosti s tímto bazarem PNEU? Blíží se zima a já teď úplně přesně nevím, kdy měnit gumy, to si ale zjistím, spíš mi jde o to, jestli pneu z bazaru mohou byt kvalitní či nikoliv.

ODPOVĚDĚT

0

omlouvám se, ale nějak se mi sekl počítač a dalo se to semka 2x :/

ODPOVĚDĚT

0

Vybíráme většinou auto s naším technikem. Projede si auto i diagnostikou aby viděl nějaké defekty stáří a vše potřebné. Netroufla bych si jít koupit auto sama. V dnešní době je to risk. S mým štěstím bych vybrala takové, které by muselo jít na likvidace vozidel https://zahotove.cz/likvidace-vozidel/ a to by mi manžel nepoděkoval.

ODPOVĚDĚT

0

Hlavně pořádné pneumatiky ženy! Až zase budete překračovat rychlost v zimě na dálnici, tak ať vám to alespoň tolik neklouže a neohrožujete tím tolik ty ostatní. Jde přece i o váš život, tak to nepodceňujte! Já jsem si jednou koupil levné, nekvalitní pneumatiky a málem jsem někoho zabil, proto teď kupuji jenom z https://www.pneuok.cz/

ODPOVĚDĚT

0

Ahojte ženy, jestli jste nějaká bez chlapa, tak jak jsem já a rády si samy opravujete auta, tak určitě doporučím tuto stránku zde , kde se dají pořídit různé díly na auta a to i za docela dost slušné ceny, takže vás to úplně nezruinuje a dokážete si to všechno vyřešit po vlastní ose :)

ODPOVĚDĚT

0

Manžel říkal, že kupní smlouva na automobil je hotová. Tak jsem s ním vyrazila do Ostravy přebrat autíčko pro mě. Nojo, jenže to bych musela mít doma někoho schopného. Ten buran tam napsal, že podepisujeme nákup Octavie, přitom jsme kupovali Superba. Takže smlouva neplatná a jeli jsme domů tisknout novou smlouvu. To je fakt trdlo.

ODPOVĚDĚT

0

Super článek. Pozornost by se určitě měla věnovat taky kupní smlouvě na automobil :) Rozhodně doporučuju do ní uvést i info o poškozeních a tak dále, abyste se vyhnuli nějakým sporům na základě nejasností. :)

ODPOVĚDĚT

1

Za mě osobně moc hezky napsaný článek, díky kterému bych si i jako blondýna byla podle mě schopná vybrat si automobil :-) Já jsem teď bohužel v posledních týdnech spíše řešila to, jak se auta zbavit - tedy likvidace auta v Praze, protože mi tak nějak došly peníze a 60% náhrada od státu mi nájem v bytě opravdu nevyřeší. Naštěstí jsem dostala peníze hotově na ruku a zachránilo mi to "krk".

ODPOVĚDĚT

1

Jojo s výběrem aut byla teda opravdu pořádná fuška, to vám musím povědět. Nicméně třeba takové zjištění, kolik stojí STK , to pro mne bylo také zjištění roku a vůbec jsem nevěděla, že je to až tak drahé. Se tady asi někdo pěkně pomátl a hraje mu to hezky na hlavu nebo nevím... Netuším, proč nějaká taková obyčejná plechová placka na auto stojí takový ranec.

ODPOVĚDĚT

1

Já si vždycky vybírala auto podle toho, kolik a jakou bude mít spotřebu. Vůbec k tomu nepotřebuji žádného muže. Není to jen další feministická hláška teda, to je potřeba říct. Jen si myslím, že si třeba i žena může sama bez pomoci muže vybrat auto nebo třeba jen vyměnit autobaterii

ODPOVĚDĚT

1

Já bych teda snad jen dodala, že pokud člověk vybírá auto, tak je dobré se nedívat jen v autobazarech, ale třeba i projet nějaké inzeráty. Nám se takto například povedlo sehnat auto za velmi slušné peníze přes https://www.biginzerce.cz/ V autobazaru bychom za to stejné dali několikanásobně víc.

ODPOVĚDĚT

1

Já bych si auto dokázala vybrat, ale pak bych nepoznala, jestli je na něm všechno v pořádku, takže koupi auta nechávám na manželovi, který tomu rozumí mnohem víc než já. Momentálně máme BMW X5 a doufám, že si ho manžel bude chtít nechat, protože se mi s ním jezdí dobře. Dokonce mi k němu objednal i vystřelovací klíč z https://www.auto-klic24.cz/ , protože ten se prý k BMW hodí víc než klasický klíč :-D .

ODPOVĚDĚT

1

Nedávno jsem si pořídila moje úplně první nové auto a jsem z něj trošku nadšená. Je ale na splátky, a tak jsem měla trošku obavy, aby se mi jej někdy nepodařilo nabourat a já tak léta nesplácela nějaký nepojízdný vrak. Vyřešila jsem to proto havarijním pojištěním od https://www.top-pojisteni.cz/havarijni-pojisteni

ODPOVĚDĚT

1

Myslím si, že takové rady celkem příjdou vhod. To my naše současné auto kupovali přes inzerát a docela se nám to vyplatilo. Bylo totiž za velmi dobrou cenu a hlavně v dobrém stavu. Jediné, co bylo potřeba dokoupit byly nové pneumatiky. Ty se nám ale naštěstí povedlo sehnat z https://www.pneuok.cz/

ODPOVĚDĚT

2

takovou věc vybíráme společně

ODPOVĚDĚT

4

Nikdy jsem bez partnera takové věci dama nevybírala...

ODPOVĚDĚT

1

článek může být pro někoho užitečný

ODPOVĚDĚT

3

vybíráme společně

ODPOVĚDĚT

3

na auto zatím nepomýšlíme

ODPOVĚDĚT

4

vše vybíráme spolu s manželem

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (21 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Chytrý dům je trendem současnosti - Jak vlastně funguje?

Chytrý dům je trendem současnosti - Jak vlastně funguje?

Chytrý dům může mít opravdu hodně vysoké IQ. Inteligentní neboli chytrá domácnost se někdy také...

Titulka pro: Bojujte proti bakteriím

Bojujte proti bakteriím

Bakterie a viry, které nás obklopují na každém kroku, jsou příčinou nejrůznějších onemocnění. Zdravotní rizika...

Jak zabezpečit domácnost před dovolenou

Jak zabezpečit domácnost před dovolenou

Nepodceňujte situaci a snažte se před týdnem či delším časem více či méně plánovaného oddechu...

Tipy pro zdravou domácnost Foto: Roventa

Tipy pro zdravou domácnost

Zabavit děti po celý den a zároveň udržet domácnost dokonale čistou je občas oříšek a...

Soutěž o poukázky do obchodního domu Kika

Už víte, jak na Vánoce vyzdobíte své domovy? Obchodní domy kika po celé České republice...

Titulka pro: Bakterie: kde všude na nás číhají?

Bakterie: kde všude na nás číhají?

Snažíte se mít domácnost jako klícku, aby vaše rodina žila v čistém prostředí? Děláte dobře,...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ VÍKENDOVÉ SLEVY

Tento víkend a někde i po celý týden připravilo mnoho ...

MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA

Nevíte prosím o pražské mateřské školce, kde mají ...

HUBNUTÍ

Ahoj holky, máte tip, jak rychle, zdravě a hlavně trvale ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz