Rodina

Vypůjčené Vánoce

Sbírání kytiček

Také si lámete hlavu, jak letos finančně zvládnete Vánoce? Děti už mají ve svých přáních jasno a vaše peněženka volá SOS? Vzhledem k celkově nepříznivé ekonomické situaci lze podobný problém tušit za dveřmi spousty rodin. Častým řešením bývají půjčky. Oproti minulému roku, kdy si lidé na vánoční dárky tolik nepůjčovali, odborníci letos předpokládají větší zájem o spotřebitelské úvěry.

Dávejte si pozor na výši půjčky i na to, kdo vám ji poskytuje
Ke každé půjčce je třeba přistupovat opatrně a s rozvahou, zvážit vždy pečlivě svoji finanční situaci. Když se rozhodnete si půjčit, pečlivě prostudujte podmínky uvedené ve smlouvě a volte prověřené seriózní poskytovatele půjček. Špatný výběr toho, u koho si půjčíte, vám totiž také může způsobit bezesné noci, když zjistíte, jak nevýhodnou smlouvu jste podepsali. Jak takové firmy poznáte? Slibují, že vám bez průtahů půjčí statisíce na cokoli, neptají se na výši vašich příjmů, uhrazení jedné půjčky navrhují řešit další půjčkou. Zbystřit byste také měli, když své služby nabízí formou nevzhledných letáků na ulici, když nemají vlastní kancelář nebo když nejsou ochotni vám zodpovědět otázky týkající se podmínek úvěru. Nejvhodnější a nejjistější volbou je obrátit se na seriózní bankovní instituci, kde už dávno neplatí, že synonymem pro vyřízení půjčky je věčnost. Například s Rychlou půjčkou od Raiffeisenbank získáte peníze bez ručitele do 24 hodin. V bance vám navíc pomohou realisticky stanovit výši půjčky, kterou dokážete v klidu splácet.

Jak na půjčky přes internet
Nákupy vánočních dárků na internetu jsou pohodlné a rychlé, ale rozhodně je lepší nenechávat je na poslední chvíli. Můžete narazit na vyprodané skladové zásoby nebo na zdržení způsobené platbou a dodávkou zboží. I při výběru dárků na internetu můžete zároveň vyřídit půjčku na ně. Jak na to? Na stránkách své banky si vyberte půjčku, která vám vyhovuje a o kterou lze zažádat on-line. Vyplníte žádost, ve které si zvolíte výši půjčky a splátek a dobu splácení podle svých možností. V případě Raiffeisenbanky pak během 10 minut obdržíte konkrétní předschválenou nabídku na e-mailovou adresu, nebo mobilní telefon. Pak už jen stačí zajít na kteroukoliv pobočku banky s potvrzením o výši příjmu, dokladem totožnosti a podepsat smlouvu.

V případě potíží se splácením buďte ke svému věřiteli otevření
Vaše děti se sice radují z dárků, ale vy máte těžkou hlavu ze zadlužení? Dluhy mohou přerůst přes hlavu každému, nestyďte se si svoji situaci přiznat a co nejdříve kontaktujte svého věřitele. Pokud jste si vybrali seriózní společnost, bude se ve spolupráci s vámi snažit najít řešení schůdné pro obě strany. Možností je prodloužení doby splatnosti úvěru, a tím snížení splátek, odklad, nebo přerušení splátek, převzetí dluhu někým jiným. Důležité však je, abyste vy ukázali dobrou vůli. Pokud dojde až na exekuci, tak ani pak nevěšte hlavu. Dohoda je možná i s exekutory. Jeden z největších exekutorských úřadů u nás – Exekutorský úřad Přerov – má například vlastní telefonní centrum, kde lidem v potížích radí vyškolení odborníci s řešením jejich situace a kde si mohou stanovit splátkový kalendář.

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
25. 10. 2010

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků