5 častých rozchodových mýtů

Rozchodem skončí mnoho vztahů a rozchod není příjemný pro nikoho zúčastněného. O tom, jak přežít a zvládnout rozchod/rozvod bylo napsáno nepřeberné množství knih a článků.

5 častých rozchodových mýtů
Zobrazit fotografii v galerii

To není tebou. Mohu za to já 

Častá fráze, člověka, který ukončuje vztah. Ti, co se rozcházejí toto říkají, aby vše ulehčili a nemusela nastat „náročná“ konverzace o vztahu. Pravdou ale je, že ve vztahu jsou dva a k rozchodu tudíž přispěl i člověk, který vztah ukončit nechtěl. „Mnoho žen a mužů, kteří jsou na straně těch, co „dostali kopačky“ se pak touto větou staví do role oběti. Někdy je těžké si přiznat, že chyba může být na obou stranách. Ne vždy se však jedná o nějakou chybu. Někdy se vztah jen časem naplní či vyčerpá a jeden nebo i oba partneři chtějí jít dál v životě jiným směrem, než jim stávající vztah umožňuje,“ říká párová terapeutka Lenka Matoušová ze Servisu Vztahů, který patří pod obecně prospěšnou organizaci Women for Women. 


Ten, kdo dává kopačky je „vítěz“ 

Často se mnoho lidí s někým rozejde, jen protože chce předběhnout toho druhého, aby nedostal kopačky jako první. Nebo naopak spousta lidí, kteří jsou tzv. “rozejití“ mají pocit, že ten druhý se netrápí a je šťastný a užívá si života. Jak již bylo řečeno ve vztahu jsou dva. A při rozchodu to bolí obě strany. I člověk, který se rozchází prochází těžkým obdobím a hrát si na vítěze a poražené může situaci jen zhoršit. Při rozchodu je dobré být trochu „sobecký“ myslete hlavně na sebe a na své potřeby. Neřešte svého bývalého, jak si žije nebo užívá. Zaměřte se hlavně na to, ať je dobře vám. 


Smutek z rozchodu je rovný délce vztahu 

„Bolest z rozchodu trvá polovinu času, co trval vztah.“ Toto je často říkávaná věta. Jedná se ale o naprostou nepravdu. Na rozchody neplatí matematika času. Vše je individuální. Někdy se člověk například po sedmiletém vztahu vzchopí již po pár dnech. Někdy může půlroční vztah připravit i letité porozchodové problémy. Je velký rozdíl, když se skončí přechozený vztah, kdy si lidé již nemají co předat anebo když nečekaně skončí vztah, který se doposud zdál plný lásky. Traumata s rozchodem také často ale se samotným vztahem nemusí souviset. Vše může být navázáno například i na nezpracovaná osobní traumata. A rozchod jen v člověku otevře staré rány. 


Pomůže převozník 

„Rychle si někoho najdi, to ti pomůže zapomenout“. Taktika mnohých po rozchodu, je „vytlouct klín klínem“. Začít si hned s někým novým, abychom zapomněli na minulý vztah sice může být chvilkově přínosné, ale citům či smutku těžko utečeme. Samozřejmě pokud by vztah již byl přechozený a neměl dát co nového a tak nějaký ten „převozník“ může dát impuls k ukončení vztahu či dokonce se z takového převozníka může i stát plnohodnotná láska. „Pokud ale při bolestivém konci lásky účelově zapomínáme na rozchod a naše pocity si pořádně neprožijeme a snažíme se zapomenout v náruči někoho jiného, může se nám to velmi vymstít. Do nového vztahu by měl člověk vstupovat, až když je na takový vztah připraven, nikoliv proto, aby nebyl sám. Navíc je to pro tzv. převozníka velmi nefér a my sami můžeme někomu způsobit stejnou bolest, jakou způsobil náš bývalý partner nám,“ upřesňuje párová terapeutka Lenka Matoušová. 


Být hrdý za každou cenu 

„Hlavně se před ním neponižuj, že ho budeš chtít zpět“. Často při rozchodech máme v sobě velkou hrdost a neukážeme zraněné city. Jedna věc je při jasném rozchodu bývalému stále volat, psát noční sms a chtít ho zpět. Druhá věc, je ale ukázat opravdové city a říct a přiznat druhému například, že se trápíme. Případně upřímně naznačit, že je chceme zpět. Nebojte se být pravdivý. Vše ale samozřejmě s mírou. Dobré je to i kvůli budoucímu svědomí. Abychom si neříkali, že jsme třeba pro návrat neudělali vše. Ukázat city druhému, i když nás nechce není rozhodně „slaboštví“, ale velká odvaha a může nám to pomoci naopak v tom se pohnout rychleji dál. Pokud budeme předstírat, že se nic neděje, neukážeme žádné city a budeme si hrát na hrdiny, můžeme se pro budoucí vztahy spíše zablokovat, či se z rozchodu dostávat déle.


Připravila: Katka Soušková

Zdroj: Servis vztahů
Foto: Servis vztahů

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vyvětrejte si v rodině

Vyvětrejte si v rodině

Jarní energie v březnu přinášejí jarní svěží vánek. Jeho úkolem je přinést nové a zdravé...

Titulka pro: FENG SHUI a harmonie vztahu

FENG SHUI a harmonie vztahu

Většina z nás už ví, že Feng Shui se využívá při zařizování domovů. Víte, kam...

Rok 2016 podle čínského kalendáře: rok Ohnivé Opice a letící hvězdy 2.

Pořád se mluví o tom, které zvíře vládne danému roku. Víte, že každému roku vládne...

Titulka pro: Jaké máte vztahy se svými Ex? Čtenářky se svěřují.

Jaké máte vztahy se svými Ex? Čtenářky se svěřují.

Potkat v mládí člověka, s nímž strávíme celý život, je výhra. Ne každé z nás...

Opice

Pořád se mluví o tom, které zvíře vládne danému roku. Víte, že každému roku vládne...

Vztahy v dubnu podle Feng shui: Rozvíjejte svůj společný život

Vztahy v dubnu podle Feng shui: Rozvíjejte svůj společný život

Vztahy jsou velmi důležitou součástí vašeho života.

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

TIP NA DÁREK

Co byste poradili jako dárek pro sestru, po těch letech už mi ...

PITNÁ VODA

Máte někdo filtr na pitnou vodu? Chtěli bychom si ho pořídit ...

OPRUZENÁ KŮŽE

Co vám pomáhá?

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz