Zdraví

Jak o Velikonocích nepřibrat: sledujte kvalitu surovin a pozor na alkohol

Sbírání kytiček

Už se blíží Velikonoce. Svátky spojené s hodováním. Naštěstí Velikonoce netrvají tak dlouho jako Vánoce. Pokud se však nebudete hlídat, může vám i těchto pár dnů uštědřit nějaké to kilo navíc. Jestli se navíc na jaře snažíte zhubnout na léto do plavek, přibírání o Velikonocích pro vás určitě nebude žádoucí. Na co se zaměřit?

Nezapomínejte na pohyb

Je samozřejmé, že si o Velikonocích budete chtít dopřát sváteční dobroty. Určitě byste ale neměli celé svátky prosedět. Zajděte si po vydatném obědě na svižnou procházku. „Rozpohybujete tím trávení a tolik se vám toho neuloží. Kromě toho si užijete krásné jarní počasí a pokocháte se přírodou,“ vysvětluje výživová poradkyně Věra Burešová.

Všeho s mírou

Kvalitní sváteční svíčkovou nebo vepřo-knedlo-zelo vám o Velikonocích asi nikdo vyčítat nebude a ani si to sami neupírejte, pokud máte chuť. Místo „svíčkové s pěti“ si však dejte radši „svíčkovou se dvěma“. S množstvím jídla to nepřehánějte, ochutnat můžete od každého trochu, ale určitě se vyvarujte spořádání všeho, co je na stole.

Nezdravé nahraďte zdravějším

„Poctivé máslo, čokoláda nebo panák jednou za čas neuškodí. Na Velikonoce se jimi však stoly prohýbají a u jednoho kousku to ten den, ať už třeba ze slušnosti, obvykle nekončí. Zkuste raději návštěvu mile překvapit zdravější pomazánkou bez másla, namazanou na celozrnném chlebu a posypanou čerstvou pažitkou, nakrájet ovoce a zeleninu (třeba mrkev a okurku na špalíčky), upéct koláč bez tuny rafinovaného cukru, oslazený jen ovocem. Koledníkům pak do košíčku dejte třeba figurku z kvalitní hořké čokolády,“ navrhuje odbornice na zdravý životní styl Marta Svačinová.

S kynutým těstem opatrně

Kynuté pečivo je vydatným energetickým zdrojem, především díky vysokému obsahu jednoduchého cukru a tuků, naopak neobsahuje téměř žádnou vlákninu. Ale nemusíme se ho zcela vzdávat. „Rozhodně bych doporučil mazanec nekupovat, ale připravit si jej doma. Stačí si vybrat správné suroviny a použít pár triků. V první řadě si vyberte kvalitní rostlinný tuk. Vyberte si takový, který obsahuje minimální množství transnenasycených mastných kyselin (pod 1 %) nebo použijte kvalitní máslo. Anebo namíchejte kvalitní rostlinný tuk a máslo. Místo bílého cukru použijte cukr hnědý. Energetickou hodnotu sice nesnížíte, ale výrobek bude obsahovat o malinko více minerálních látek a stopových prvků. Navíc můžeme část cukru nahradit moderními přírodními sladidly, například stevií. A pokud budeme chtít zachovat tradiční chuť a vzhled mazance a zároveň navýšit obsah vlákniny, pak zhruba 10-15 % bílé mouky nahradíme rezistentním škrobem,“ radí odborník na výživu Petr Havlíček.

Pozor na alkohol

Velikonoce svádějí k nadměrné konzumaci alkoholu. Není třeba zmiňovat, že chystáte-li se při svátečních návštěvách rodiny a známých řídit, alkohol je pro vás tabu. V tomto případě si ale můžete dopřát třeba skleničku nealkoholického piva. S alkoholem to ale každopádně nepřehánějte, i když se řídit nechystáte. Velikonoce svádějí k nadměrné konzumaci tvrdého alkoholu, který má více kalorií, než se může zdát. Několik panáků tvrdého alkoholu raději nahraďte skleničkou suchého bílého vína a doplňte ji sklenicí čisté vody, která se nezapočítává do pitného režimu.

Velikonoční nádivka

I velikonoční nádivka může být značnou energetickou bombou, pokud správně nezvládneme její přípravu a použijeme tučné telecí a uzené vepřové maso. Pozor i na množství másla. Petr Havlíček doporučuje najít na internetu či v kuchařce vhodný recept a nakoupit kvalitní suroviny, především libové maso. Pokud budete používat mouky, je možno opět 5-15 % jejího množství nahradit rezistentním škrobem. Přirozeným způsobem navýšíte obsah vlákniny. A pozor na sůl! Dosolujte až po upečení, neboť uzená masa ve většině případů obsahují hodně soli.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.pacificprime.com/blog/how-to-have-a-healthy-easter.html, blog.totalwellbeingdiet.com/au/2020/6-tips-for-a-healthy-easter/
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků