Zdraví

Achillova pata

Hrdinu Achilla ponořila jeho matka do řeky Styx, aby se stal nezranitelným. Nad vodou však zůstala jeho pata, sevřená v matčině dlani, a stala se tak jediným zranitelným místem na těle.

Kolikrát stačí prudší krok, sklouznutí nebo obyčejná chůze do schodů a šlacha trojhlavého svalu bérce, tedy achillova šlacha se bolestivě ozve. Natržení či úplné přerušení achillovy šlachy děsí nejednoho sportovce.

Achillova šlacha tvoří základ spojení chodidla s nohou, měří deset až dvanáct centimetrů a je schopna udržet zátěž 1000 kg. Stejně jako další šlachy a vazy na noze působí jako pružina při chůzi a při běhu, při skoku a dopadu. Jelikož je velice málo cévně zásobena, zvláště ve své střední části a navíc má nízkou elasticitu, není schopna dlouhodobě vyrovnávat přetížení. Nejčastěji dochází k jejímu poranění při sportu. Mírnějším postižením je zánět achillovy šlachy.

Pokud občas cítíte bolesti v oblasti achillovy šlachy, které například při běhu ustupují, nepodceňujte je. Možná na vás ťukají větší problémy. Víte, co achilovce vadí?

Přetížení  achillovy šlachy

Jestliže přetěžujete lýtkový sval, začne se stahovat tak, že ho nebudete moci protáhnout do původního stavu, později se zhorší jeho prokrvení i funkce. A následky? Nefunkční sval začne „tahat“ za achilovku a způsobí vám bolesti v oblasti úponů šlachy ke kosti patní.

Nesprávně zvolená obuv

Vlivem nevhodné obuvi dochází často k vytvoření nebo podráždění patní ostruhy a vzniku zánětu kolem ní. Při výběru bot buďte obezřetní a zohledněte i výšku boty dle svého požadavku na stažení kotníku a volnost achilovky. Pozor: achilovka nemá ráda měkko!

Útlak v oblasti kosti patní, případně ostruhy

Na komfort paty byste měli úzkostlivě dbát a zamezit dráždění v postižené oblasti. Protože je bolestivost patní ostruhy především záležitostí přetížení, nejdůležitějším opatřením je odlehčení paty snížením zátěže.

Chlad

Vzhledem k omezenému zásobení krví má nízká okolní teplota nepříznivý dopad na úpon šlachy. Zajistěte jí teplo! Stačí podkolenky, které zároveň ochrání i lýtkový sval.

Bolest achillovy šlachy

Pokud nahmatáte bolestivé místo těsně mezi achillovou šlachou a patní kostí, není to zapříčiněno onemocněním samotné šlachy, nýbrž zánětem v oblasti takzvané bursy. Je to tíhový váček, který vyrovnává tlaky achillovy šlachy a zajišťuje, aby nenarážela přímo na patní kost a nebrousila se o ni. Zánět v oblasti bursy vzniká nejčastěji důsledkem těsné obuvi, kdy tvrdý opatek boty tlačí přímo na bursu i na šlachu.

Syndrom achillovy šlachy

Jde často o zánět šlachy a okolních měkkých tkání přibližně dva centimetry nad patní kostí. Při přetížení svalově-šlachového aparátu dochází ke zkrácení délky šlachy, zvětšení jejího objemu a zvýšení tlaku uvnitř, což ještě zhoršuje její prokrvení. Navíc vás postižené místo bude bolet.

Co dělat?

Předcházet bolestem pat a nohou lze hlavně správnou péčí o nohy, kvalitním obutím, cvičením, mazáním a masírováním a protahováním prstů nohou. Úlevu mohou přinést i profesionální akupunktura, lymfodrenáže, rentgenová terapie, hydrokinezioterapie nebo elektroléčba.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: www.webmd.com/fitness-exercise/picture-of-the-achilles-tendon,www.mayoclinic.org/diseases-conditions/achilles-tendinitis/symptoms-causes/syc-20369020,
Zdroj fotografií: iStock

Diskuze: příspěvků