Trápí vás vystouplé žíly nebo jen drobné popraskané metličky na lýtkách? Míváte v létě pocit těžkých nebo otoky? Pokud jste alespoň jednou odpověděli ano, je na čase navštívit cévního specialistu, který vám poradí, co s tím. Nebojte se, léčba je snazší a šetrnější, než si možná myslíte.
Co způsobuje problémy vašich nohou?
Pokud jste si všimli na svých nohou popraskaných žilek zvaných metličky nebo máte nevzhledné rozšířené žíly doprovázené občasnými bolestmi, patříte k velké části lidí, které trápí křečové žíly. Hlavní příčinou jejich vzniku je dědičnost, kterou nemůžeme ovlivnit. Zdravou životosprávou a pravidelným pohybem můžeme tento problém pouze nezhoršovat, ale nezabráníme mu úplně. Nejvhodnější prevencí rozvoje křečových žil je jejich včasná diagnostika a léčba.
Jak se zbavit křečových žil?
Každé léčbě křečových žil by měla předcházet konzultace s cévním chirurgem. Lékař zjistí vaši rodinou anamnézu a podrobně vám vyšetří cévní systém ultrazvukovou sondou. Obtíže vždy nemusí odpovídat velikosti křečových žil, proto nečekejte a objednejte se co nejdříve. Cévní chirurg vám na základě výsledků vstupní konzultace navrhne vhodnou léčbu a seznámí vás s průběhem výkonu i následné rekonvalescence. No a vy si teplé počasí letos užijete bez bolestí, otoků a nebudete muset své nohy skrývat.
Moderní metody léčby křečových žil jsou rychlé a šetrné
Chcete se zbavit křečových žil, ale máte strach z bolesti a dlouhé rekonvalescence? Nemusíte! Léčba křečových žil na moderních pracovištích probíhá ambulantně, nevyžaduje narkózu ani dlouhé nošení punčoch a nezanechává jizvy, jako tomu bylo dříve. Žíly už se nevytrhávají, ale řeší se zevnitř. Díky tomu lze tyto operace provádět celoročně, a navíc je zvládnete absolvovat třeba o polední pauze. Mezi tyto šetrné postupy patří operace laserem, radiofrekvencí nebo tkáňovým lepidlem. Z kliniky se po nich vracíte hned k běžným aktivitám včetně sportu, proto už není důvod operaci křečových žil odkládat.
KP
Foto: Asklepion